Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Polskie szczepionki dla Ukrainy? Minister wyjaśnia

137
Podziel się:

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński ogłosił, że jego kraj prowadzi negocjacje z wieloma krajami, w tym z Polską, na temat przekazania przez nie nadwyżki szczepionek przeciw COVID-19. Jego słowa potwierdza szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Jest jednak ostrożny i podkreśla, że "konkretne decyzje" jeszcze nie zapadły.

Polskie szczepionki dla Ukrainy? Minister wyjaśnia
Polskie szczepionki dla Ukrainy? Michał Dworczyk wyjaśnia (PAP)

"Prowadzimy teraz rozmowy z krajami, które będą nam przekazywać swoje nadwyżki. Mamy kontakty w Polsce" - cytuje RMF - MF Zełeńskiego. Prezydent Ukrainy miał wydać takie oświadczenie na forum poświęconym walce z wirusem pustoszącym od roku Europę i świat.

Zwróciliśmy się do resortu zdrowia z zapytaniem o możliwość przekazania Ukrainie szczepionek. Resort potwierdził, że rozmowy na ten temat miały miejsce.

Polska złożyła Ukrainie propozycję udziału we wspólnym mechanizmie zakupu szczepionek za pośrednictwem Komisji Europejskiej. Oferta ta dotyczy szczepionek produkowanych przez firmę Astra-Zeneca, tzw. szczepionki "oksfordzkiej" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Zobacz także: Prof. Tomasiewicz: Rodzaj szczepionki nie ma znaczenia, najważniejsza jest skuteczność

Resort podkreśla, że nie ma mowy o "przekazaniu", a Ukraina może skorzystać z pośrednictwa Polski przy zakupie szczepionek z Unii Europejskiej.

Podkreślić należy, że szczepionki te nie będą pochodzić z puli przeznaczonej dla obywateli RP w ramach Narodowego Programu Szczepień, lecz stanowią dodatkową pulę, która od początku zaplanowana została ponad potrzeby oszacowane dla Polski - dodaje ministerstwo w odpowiedzi na nasze pytania.

Dworczyk: nie ma konkretów

O komentarz poprosiliśmy też szefa Kancelarii Premiera i pełnomocnika ds. narodowego programu szczepień, Michała Dworczyka.

Zamówiliśmy 100 mln dawek szczepionki. Po zaszczepieniu wszystkich chętnych Polaków będziemy prowadzić rozmowy o jakiejś formie przekazania lub odsprzedaży szczepionek partnerom zewnętrznym, z którymi rozmawiamy ale żadne konkretne decyzje jeszcze w tej sprawie nie zapadły - mówi o2.pl minister.

Dodaje, że wśród partnerów zewnętrznych faktycznie jest Ukraina, jednak są na liście także kraje bałkańskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(137)
Niuniu
rok temu
Jak by Zelenski się nie wygadał to Nasza szczepionka już dziś ladowała by w Kijowie. Ale proszę się nie martwić. Zaraz okaże się, że nie ma w polsce chętnych do szczepień i spoko - wyślemy szczepionkęna wschód. Może razem z Kaczorem.
ben
rok temu
zamiast Polaków szczepić to trza przekazać je Ukrainie!-Polacy poczekają ,kupa śmiechu
Zumwalt
rok temu
Mam pytanie: to podpada pod zdradę Polski, czy tylko pod zbrodnię przeciwko Narodowi Polskiemu?
Stermik
rok temu
Nie biorę udziału w eksperymencie medycznym polegającym na niesprawdzonej terapii genowej więc możecie sobie moją działkę dać im za darmo.
Wojciech
rok temu
Moją mogą sobie wziąść, ja nie biorę udziału w tym eksperymencie para-medycznym
Dr0
rok temu
Nikt nie chce tej szczepionki. Więc pisowa władza zaszczepi nią nauczycieli.
Emeryt
rok temu
Szczepionki do wolnej sprzedaży !!!!
Emeryt
rok temu
Jakie nadwyżki !!! Proszę mnie zaszczepić !
Antypis
rok temu
Pisie syny. Całkiem wam rozum odjęło? 1 na stu zaszczepionych w Polsce. Co to ma być?
maciek
rok temu
na horyzoncie następca Nowaka
rockmen
rok temu
wy zawsze z wrogami Polski i z tymi co nam plują w twarz . kim wy naprawdę jesteście , jeszcze niecałe 3 lata do wyborów to już nie długo
z Woli
rok temu
swoich nie szczepcie - wy wszystko zaczynacie nic nie kończycie ,najlepiej oddajcie im wszystkie szczepionki i aby się na was gniewali oddajcie im jeszcze Chełm i Przemyśl
Sęp
rok temu
Odwet z Wołyń...
pan
rok temu
Kto to jest ten dworczyk i czego on znowu chce?! Czy to kolejny twór pisu jak np burmistrz z Pcimia??!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić