o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

"Bitwa generałów". Afera bez precedensu w siłach zbrojnych Ukrainy

174
Podziel się

Fascynującą historię opisał ukraiński portal "Strana". W ukraińskiej armii narasta potężny konflikt między najwyższymi rangą dowódcami a ministrem obrony. W tle pojawiają się oskarżenia o handel bronią i nieregulaminowe wykorzystywanie wojskowego sprzętu.

"Bitwa generałów". Afera bez precedensu w siłach zbrojnych Ukrainy
Ukraińskie siły zbrojne (Getty Images)
bDKffbJx

Do bezprecedensowej sytuacji doszło w siłach zbrojnych Ukrainy. Trzej najwyżsi rangą wojskowi: głównodowodzący siłami zbrojnymi Ukrainy, Serhij Homczak, szef Sztabu Generalnego, Serhij Kornijczuk i dowódca sił powietrznych, Serhij Drozdow chcą pozwać ministra obrony, Andrija Tarana.

Oprócz trzech pierwszych wojskowych, na Tarana donosi do sądu także były szef sił medycznych ukraińskiej armii, Ihor Homenko.

bDKffbJz

Historia opisana przez "Stranę" brzmi jak scenariusz filmu sensacyjnego

Jako pierwszy poinformował o konflikcie były ukraiński głównodowodzący, Serhij Hrycenko. Wojskowi zakwestionowali nagany, jakich udzielił im minister obrony. I poszli z tym do sądów.

Portal opisuje, że Taran udzielił dowódcom nagany. Homczak wystąpił do sądu o uchylenie nagany. Ale zażądał także podważenia wyników śledztwa, jakie toczyło ukraińskie ministerstwo obrony. Drozdow z kolei skarży się na wyniki śledztwa w sprawie katastrofy samolotu, w której zginęło kilkudziesięciu kadetów Sił Powietrznych.

Zobacz także: Prorosyjscy separatyści łamią zawieszenie broni. Kijów mocno zaniepokojony sytuacją
bDKffbJF

Konflikt generałów z ministrem

Homczak znalazł się w ogniu krytyki ministra za niedostateczny nadzór nad organizacją sieci szpitali na południowym wschodzie kraju (mieli się na to skarżyć m.in. wolontariusze) oraz za opóźnienie w powołaniu nowego szefa wojskowej służby medycznej, który zastąpił Homenkę. Konflikt między głównodowodzącym a ministrem ma być na tyle ostry, że obaj oficjele mają nawet ze sobą nie rozmawiać.

bDKffbJG

Ale jest jeszcze jeden trop. Wojskowi mieli zakwestionować m.in. możliwość komercyjnego wykorzystywania wojskowych samolotów do transportu ładunków prywatnych. Sporny jest m.in. lot wojskowej maszyny Ił-76 do Rwandy. Generałowie mają twierdzić, że w tle przelotu maszyny są także łapówki, wręczane wojskowym przez przedstawicieli biznesu zbrojeniowego. Pieniądze za komercyjne loty wojskowych maszyn mają zasilać ukraińską armię. Ale w system mieli wmieszać się, za łapówki, także ludzie z otoczenia ministra obrony. Wojskowi mieli zawiadomić o tym Radę Najwyższą oraz prezydenta Zełeńskiego. Za to mieli zostać ukarani naganą.

Afera na Ukrainie. Handel bronią z Bułgarii?

Według informacji, podanej przez ukraiński portal, na pokładzie samolotu miała się znaleźć broń przewożona z Bułgarii do Rwandy. Miało to naruszyć interesy nie tylko polityków i wojskowych, ale i głównych dostawców na rynku handlu bronią.

Portal opisuje, że to nie pierwsza tego rodzaju sytuacja. Różnica polega na tym, że tym razem konflikt wyszedł poza mury Ministerstwa Obrony i stał się publiczny, a nawet stał się przedmiotem sporu sądowego.

bDKffbJH

Na to nakładają się także spory kompetencyjne. Byli wojskowi, którzy obecnie zajmują się polityką myślą, że wciąż sprawują kontrolę nad armią, co irytować ma dowódców "liniowych", czyli tych w służbie czynnej.

Sprawą konfliktu zainteresowały się najwyższe władze Ukrainy. Buntujących się przeciwko ministrowi wojskowych potępił już doradca prezydenta, Serhij Arestowicz, nazywając sytuację "nonsensowną".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKffbJI
bDKffbKa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(174)
brytan
miesiąc temu
Z zielonymi ludzikami z Rosji , nie walczy się siłami armii tylko kilkoma snajperami.Ale skoro boicie się że Putin się zdenerwuje to będziecie tracić terytorium a potem niepodległość.
Observer
miesiąc temu
Dobre mi "referendum"? najpierw Stalin potem Putin wywieźli rodowitych krymskich tatarów na Syberię a teraz mówią o referendum wśród mieszkańców, których przywieźli na czołgach z Rosji okupując Krym.
Fakt
miesiąc temu
"ładnie" usuwacie komenty ! za dużo plusów było ? W interesie Polski i Krajów Bałtyckich jest, żeby Ukraina istniała a na tym forum co drugi komentujący "trąci" oncucą z kilometra.
bDKffbKb
Moim zdaniem
miesiąc temu
A co to kogo obchodzi ? To są wewnętrzne sprawy niepodległej i suwerennej Ukrainy.
imigrant
miesiąc temu
Oczywiście, że Krym jest ukraiński.
Najnowsze komentarze (174)
234
miesiąc temu
zajmijcie sie sytuacją w niezwycieżonej profesjonalnej niekorupcyjnej wspaniałej polskiej twu wielkie słowo
NFP
miesiąc temu
upaina czyli sztuczny twor posowiecki. Z terytorium odebrany Rumunii, Wegrom, Polsce i Rosji. Oby ten pokomuszy bekart szybko zniknal z mapy.
123wed
miesiąc temu
ile tych Serhijów tam mają? może pomylili Serhija z Serhijem i jeden Serhij się obraził a drugi Serhij też się obraził?
Alejandro
miesiąc temu
Krym jest Rosyjski i zawsze byl nie ma takiego kraju jak ukraina….....
krymek
miesiąc temu
Interpunkcja w tym artykule niestety pozostawia wiele do życzenia...
Stachu
miesiąc temu
putinowi nie podoba się że Polacy sprzedają karabinki Ukrainie i za pomocą merkel i onetu próbuje temu zapobiec tak to wygląda z karabinkiem grot
Tu i teraz
miesiąc temu
a nowiczoka to nie mają żeby rozwiązać ten konflikt o kasę ?
Tu i teraz
miesiąc temu
jak w Polsce
bDKffbJT
Michal
miesiąc temu
Ukraina ma w standardzie korupcje jak Polacy maja narzekanie. To norma i dlatego tylu Ukraińców woli siedziec u nas, przynajmniej nie musza oszczędności wydawać na łapówki dla wszystkich od drogowki przez urzednikow po sluzbe zdrowia. Chociaz i u nas korupcja w sluzbie zdrowia ma sie dobrze.
Emeryt
miesiąc temu
Jak na Ukrainie ........wrze, to armię Polski, Słowacji i Węgier, powinni wzmocnic posterunki przygranicznych i .....wywiad. Ukraińcóm NIGDY nie należy ufać.
buhaha
miesiąc temu
A w tekturowym państwie generałowie salutują misiewiczom !!!!
karolek
miesiąc temu
CZYLI konflikt między wyznawcami Bandery a resztą Ukrainy podsycany przez bandytów z USA by mieć swój stołek w armii Ukrainy
birton
miesiąc temu
Ukrainie śmierć, Lwów zawsze polski
marek
miesiąc temu
Tak dzieje się w państwach ,gdzie wtrącają się amerykanie !
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić