Pomagają św. Mikołajowi rozwieźć prezenty i... korzystają z noktowizji! Zaskakujące fakty o reniferach

0

Są nieodłącznymi towarzyszami św. Mikołaja w jego podróży z prezentami, a do tego jeszcze widzą w ciemnościach! O tej zdolności reniferów przekonali się naukowcy, którzy badali, dlaczego kolor oczu tych zwierząt zmienia się w zależności od pór roku.

Pomagają św. Mikołajowi rozwieźć prezenty i... korzystają z noktowizji! Zaskakujące fakty o reniferach
Renifery korzystają z umiejętności noktowizji (Pixabay)

Pewna forma noktowizji pomaga reniferom w poszukiwaniu źródeł pożywienia. Do odkrycia tej zdolności całkiem przypadkowo doszli naukowcy z Uniwersytetu St Andrews i Dartmouth College w New Hampshire w USA, którzy chcieli znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego oczy tych zwierząt zmieniają się w zależności od pory roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Laponia bije rekord wszech czasów. Wioska Świętego Mikołaja hitem

Latem oczy reniferów są koloru złotopomarańczowego, podczas gdy na zimę zmieniają odcień na intensywnie niebieski. I są to jedyne zwierzęta, które mają taką umiejętność.

Dzięki noktowizji nie błądzą po zmroku

Dzięki zmianie koloru, oczy renifera przepuszczają światło ultrafioletowe, a to oznacza, że są w stanie przyjmować dwukrotnie więcej światła UV i widzieć w ciemnościach. A to przekłada się na skuteczność w poszukiwaniu pożywienia.

Pożywieniem reniferów jest tzw. "mech reniferowy", który mchem jest właściwie jedynie z nazwy. To porost, jaki można spotkać w gąbczastych rabatach na północnych szerokościach geograficznych.

Na świecie występuje w sumie przeszło 13 tys. gatunków porostów. Badacze postanowili sprawdzić, którym z nich dokładnie żywią się renifery. W tym celu sfotografowano różne siedliska porostów w świetle UV. Okazało się, że każdy gatunek na swój sposób absorbuje lub odbija światło. "Mech reniferowy" należy do tych, które silnie je absorbują.

Dla naszych oczu, podobnie jak większości ssaków, blade porosty na białym śniegu są niezwykle trudne do zauważenia! Ale dla oczu reniferów gatunek, na którym muszą żerować, będzie się wyróżniał jako ciemne plamy na znacznie bardziej odbijającym światło śnieżnym krajobrazie - wyjaśnili badacze.

Dzięki temu renifery mogą z daleka dostrzec swoje pożywienie i nie marnować energii na jego poszukiwanie w czasie srogiej zimy.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić