aktualizacja 

Grzybiarz stanął jak wryty. Poszedł na grzyby, znalazł to

72

Grzybiarz spacerujący po lesie koło Klucz w powiecie olkuskim (woj. małopolskie) natknął się na ogromną dziurę w ziemi. Wielkie zapadlisko powstało w okolicach Pustyni Błędowskiej - terenu chętnie odwiedzanego zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Obszar został objęty zakazem wstępu.

Grzybiarz stanął jak wryty. Poszedł na grzyby, znalazł to
Wielkie zapadlisko powstało w okolicach Pustyni Błędowskiej (Facebook, Getty Images)

O niecodziennym zjawisko poinformowało Nadleśnictwo Olkusz. Zapadlisko zostało przypadkowo ujawnione przez jednego z grzybiarzy w poniedziałek 3 października na obszarze Leśnictwa Pomorzany, jedynie 800 metrów od popularnej atrakcji turystycznej - Róży Wiatrów, znajdującej na terenie Pustyni Błędowskiej.

Ogromne zapadlisko w okolicach Pustyni Błędowskiej

Olbrzymia wyrwa o głębokości 10 metrów pojawiła się na obszarze leśnym i rozciąga się na powierzchni około 2,5 ara. Na zdjęciach, które trafiły do mediów społecznościowych widać kilka drzew, które wraz z korzeniami wpadły do jej piaszczystego wnętrza.

Zjawisko zaniepokoiło lokalne władze, szczególnie że miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem turystów i mieszkańców, którzy chętnie wybierają się tam na spacery. W ostatnich tygodniach pojawia się tam także wielu grzybiarzy.

Odkąd jestem na emeryturze, odwiedzam to miejsce, żeby pospacerować. Tak dla zdrowia. O zapadlisku dowiedziałem się od zięcia. Chyba zmienię lokalizację na jakąś bezpieczniejszą. Aż strach pomyśleć co by to było, gdyby ziemia zapadła się komuś pod nogami - powiedział pan Zbigniew, mieszkaniec Bolesławia, cytowany przez "Gazetę Krakowską".

Jak poinformowali leśnicy z Nadleśnictwa Olkusz, teren został objęty zakazem wstępu i jest zabezpieczany przez pracowników Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław". Zbliżanie się do tego typu zapadlisk stanowi duże zagrożenie, gdyż teren wokół nich może się w każdej chwili osunąć.

Bardzo prosimy, ze względów bezpieczeństwa o powstrzymanie się od odwiedzania tego terenu. Wiemy, że to teren lubiany wśród grzybiarzy, ale niestety... - czytamy w poście nadleśnictwa na Facebooku.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Potężne zapadlisko w Teksasie. Kobieta cudem uniknęła śmierci
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić