Sensacyjne odkrycie w Szczebrzeszynie. Badacze mają kilka teorii

69

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy wieży zamkowej w Szczebrzeszynie (woj. lubelskie) dokonano niesamowitego odkrycia. Budowlańcy przypadkowo natknęli się na nieznany wcześniej, tajemniczy tunel. Sprawa jest tym bardziej sensacyjna, że żadne historyczne źródła o nim nie wspominają.

Sensacyjne odkrycie w Szczebrzeszynie. Badacze mają kilka teorii
W Szczebrzeszynie dokonano sensacyjnego odkrycia (Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Szczebrzeszyn to historyczne miasto w woj. lubelskim, sięgające początków XIV wieku. Jego najstarszą częścią jest tzw. "Wzgórze Zamkowe" - obszar z pozostałościami kamiennej budowli - prawdopodobnie zamkowej wieży - na którym badacze upatrują się istnienia wczesnośredniowiecznego grodziska.

Tajemnicze odkrycie w Szczebrzeszynie

Kilka lat temu, gdy "Wzgórze Zamkowe" zostało przejęte przez Gminę Szczebrzeszyn, burmistrz miasta wyszedł z inicjatywą uporządkowania tego terenu i udostępnienia go mieszkańcom oraz turystom. Budowę rozpoczęto wiosną tego roku, a latem prowadzący pracę budowlańcy przypadkowo dokonali sensacyjnego odkrycia, o którym poinformował teraz Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W trakcie odsłaniania dolnej części północnej ściany wieży robotnicy natknęli się na otwór wejściowy do tajemniczego tunelu. Podziemny korytarz biegnie od północnej ściany wieży w kierunku zachodnim, do fosy zamczyska. Ze względów bezpieczeństwa badaczom nie udało się jeszcze sprawdzić wnętrza tego enigmatycznego przejścia.

Wejście do tunelu w jego obecnym stanie, bez odpowiednich zabezpieczeń jest bardzo niebezpieczne. Dlatego też nie doszło do eksploracji jego wnętrza, a wejście do tunelu zostało zabezpieczone, aby nie kusić amatorów sensacji i przygód do wejścia w tunel i jego penetracji - przekazano na facebookowym profilu Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jak na razie nie wiadomo jaką funkcję spełniał tunel, ani kiedy powstał, ponieważ w żadnych historycznych źródłach nie ma o nim wzmianki. Naukowcy uważają, że mógł powstać jeszcze w średniowieczu, choć według miejscowych przekazów mogli go wykonać partyzanci podczas II wojny światowej, kiedy ukrywali się na "Wzgórzu Zamkowym". Być może badaczom uda się dokonać bardziej szczegółowych ustaleń.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Sensacja archeologiczna w Limie. Chcieli założyć gaz, odkryli coś niezwykłego
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić