Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Sensacyjne odkrycie w Szczebrzeszynie. Badacze mają kilka teorii

52
Podziel się:

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy wieży zamkowej w Szczebrzeszynie (woj. lubelskie) dokonano niesamowitego odkrycia. Budowlańcy przypadkowo natknęli się na nieznany wcześniej, tajemniczy tunel. Sprawa jest tym bardziej sensacyjna, że żadne historyczne źródła o nim nie wspominają.

Sensacyjne odkrycie w Szczebrzeszynie. Badacze mają kilka teorii
W Szczebrzeszynie dokonano sensacyjnego odkrycia (Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Szczebrzeszyn to historyczne miasto w woj. lubelskim, sięgające początków XIV wieku. Jego najstarszą częścią jest tzw. "Wzgórze Zamkowe" - obszar z pozostałościami kamiennej budowli - prawdopodobnie zamkowej wieży - na którym badacze upatrują się istnienia wczesnośredniowiecznego grodziska.

Tajemnicze odkrycie w Szczebrzeszynie

Kilka lat temu, gdy "Wzgórze Zamkowe" zostało przejęte przez Gminę Szczebrzeszyn, burmistrz miasta wyszedł z inicjatywą uporządkowania tego terenu i udostępnienia go mieszkańcom oraz turystom. Budowę rozpoczęto wiosną tego roku, a latem prowadzący pracę budowlańcy przypadkowo dokonali sensacyjnego odkrycia, o którym poinformował teraz Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W trakcie odsłaniania dolnej części północnej ściany wieży robotnicy natknęli się na otwór wejściowy do tajemniczego tunelu. Podziemny korytarz biegnie od północnej ściany wieży w kierunku zachodnim, do fosy zamczyska. Ze względów bezpieczeństwa badaczom nie udało się jeszcze sprawdzić wnętrza tego enigmatycznego przejścia.

Wejście do tunelu w jego obecnym stanie, bez odpowiednich zabezpieczeń jest bardzo niebezpieczne. Dlatego też nie doszło do eksploracji jego wnętrza, a wejście do tunelu zostało zabezpieczone, aby nie kusić amatorów sensacji i przygód do wejścia w tunel i jego penetracji - przekazano na facebookowym profilu Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jak na razie nie wiadomo jaką funkcję spełniał tunel, ani kiedy powstał, ponieważ w żadnych historycznych źródłach nie ma o nim wzmianki. Naukowcy uważają, że mógł powstać jeszcze w średniowieczu, choć według miejscowych przekazów mogli go wykonać partyzanci podczas II wojny światowej, kiedy ukrywali się na "Wzgórzu Zamkowym". Być może badaczom uda się dokonać bardziej szczegółowych ustaleń.

Zobacz także: Sensacja archeologiczna w Limie. Chcieli założyć gaz, odkryli coś niezwykłego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(52)
Taki facet
2 miesiące temu
Po przeczytaniu komentarzy, pozostawiam temat bez komentarza.
rpg
2 miesiące temu
... najbardziej podoba mi się teoria o partyzantach kopiących ten tunel w skale..."naziści" oblegający broniących się partyzantów musieli długo czekać aż tunel zostanie skończony, żeby móc w końcu zaatakować i później stwierdzić, że nie ma co wrzucać granatu do studni, bo partyzanci na pewno poszli do lasu...
KrecikJasio
2 miesiące temu
Mimo paru setek lat, paru wojen z wybuchami..tunel przetrwał NIENARUSZONY..a teraz brakuje odważnych by go zbadać..a może kupić wam zabawkę na radio, przymocujecie kamerkę..i zobaczycie
oSSkar
2 miesiące temu
To tam Balbina z Alikiem schowali cukier
wędrowiec
2 miesiące temu
To tunel PiSu do szybkiej ewakuacji via Izrael
Zibi 01
2 miesiące temu
tunel wykopali Najmrodzkiemu.To podkop do więzienia ot taka dobrowolna ewakuacja,nic wielkiego ale budżet państwa zyska
Denis
2 miesiące temu
W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie :)
Adce
2 miesiące temu
Ha ha wszyscy wiedzą że cały Szczebrzeszyn jest połączony siecią tuneli tylko lepiej nic nie mówić
Bżóhomufca
2 miesiące temu
Tuuuunel... A na końcu swiatelko
YODA
2 miesiące temu
Na końcu tunelu jest chrząszcz który brzmi w trzcinie .
pawel-
2 miesiące temu
tym tunelem przechodziła matka boska, słyszałem jak ksiądz powiedział : - O matko boska jeszcze cie ktoś zobaczy ...
myślałem
2 miesiące temu
że odkryto chrząszcza w trzcinie
Maryla
2 miesiące temu
To tunel ,który dziś byśmy nazwali ściekowym.
Haha
2 miesiące temu
Ja tym tunelem chodziłem do kościoła świętej Katarzyny paręnaście lat temu a wy teraz odkryliscie studnia też zakopana przy kościele
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić