Potrójny mutant SARS-CoV-2. "Dziwna kombinacja" stwierdzona w Wielkiej Brytanii

316

Departament Zdrowia Anglii potwierdził, że trwają badania nad nowym wariantem koronawirusa. Ta odmiana SARS-CoV-2 posiada potrójną kombinację genów i została zidentyfikowana już u kilkudziesięciu osób. Ujawniono, czy mutant jest odporny na szczepionki.

Potrójny mutant SARS-CoV-2. "Dziwna kombinacja" stwierdzona w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa (Getty Images)

Jak informuje Mail Online, do tej pory zidentyfikowano łącznie 49 przypadków potrójnego mutanta SARS-CoV-2, nazwanego VUI-21MAY-01 lub AV.1. Odnotowano je głównie w Yorkshire and the Humber, regionie w północnej części Anglii.

Koronawirus – potrójny mutant. Nowy wariant SARS-CoV-2 jest odporny na szczepionki?

Rzecznik Departamentu Zdrowia Anglii potwierdził, że nowa mutacja stanowi główny obiekt zainteresowania ekspertów i naukowców. Eksperci zwracają uwagę na "dziwną kombinację" genów tego wariantu koronawirusa. Greg Fell, dyrektor ds. Zdrowia publicznego w Sheffield, potwierdził, że potrójny wariant SARS-CoV-2 jest monitorowany przez jego zespół. Podzielił się także pierwszymi ustaleniami.

Jak dowodził Greg Fell, jego zespół na razie nie znalazł dowodów na to, aby nowy wariant SARS-CoV-2 był bardziej zaraźliwy. Nie potwierdzono również, aby cechowała go szczególna odporność na dostępne już szczepionki na COVID-19.

Nie znaleźliśmy powodów, aby sądzić, że jest on [potrójny mutant – przyp. red.] bardziej zaraźliwy lub odporny na szczepionki – cytuje Grega Fella Mail Online.

Na temat nowego szczepu koronawirusa głos zabrali również przedstawiciele rządu. Ministrowie zapowiedzieli, że będą podejmować wszelkie działania, które będą konieczne, aby zahamować rozprzestrzenianie się nie tylko potrójnego, ale jakiegokolwiek wariantu SARS-CoV-2.

Zobacz także: Zobacz też: Noszenie maseczek powoduje grzybicę płuc? Dr Tomasz Rożek rozwiewa wątpliwości
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić