Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Poważna wpadka ambasadorów. Zupełnie tego nie przemyśleli?

27
Podziel się:

Nowo mianowany ambasador Wielkiej Brytanii w Iranie od razu znalazł się pod ostrzałem ze strony komentatorów. Wszystko przez niefortunne zdjęcie zamieszczone na Twitterze. Fotografia przypomina zdjęcie z historycznej konferencji w Teheranie, do którego pozowali Winston Churchill, Franklin Roosevelt oraz Józef Stalin.

Poważna wpadka ambasadorów. Zupełnie tego nie przemyśleli?
Ambasador Rosji Lewan Dzargajan i Wielkiej Brytanii Simon Shercliff zapozowali do zdjęcia na ganku brytyjskiej ambasady. (Twitter)

Simon Shercliff przybył niedawno do Teheranu, aby objąć stanowisko ambasadora Wielkiej Brytanii w Iranie. Rola ta od dawna postrzegana jest jako jedna z najtrudniejszych w brytyjskim MSZ. Wynika to z napiętych relacji między oboma krajami.

Brytyjski dyplomata już na samym początku nie ustrzegł się jednak poważnej wpadki. W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcie ze spotkania Shercliffa z rosyjskim ambasadorem Lewanem Dzargajanem. Fotografia wywołała ogromne wzburzenie wśród Irańczyków.

Fotografia rozjuszyła cały Teheran. "Pogwałcenie suwerenności Iranu"

Ambasadorzy Wielkiej Brytanii i Rosji siedzą na zdjęciu w wiklinowych fotelach stojących na ganku brytyjskiej ambasady. Między nimi znajduje się trzeci, pusty fotel. Stanowi to wyraźne nawiązanie do fotografii wykonanej podczas konferencji teherańskiej z 1 grudnia 1943 roku.

W historycznym spotkaniu przywódców koalicji antyhitlerowskiej w Teheranie uczestniczyli Winston Churchill, Franklin Roosevelt oraz Józef Stalin. Iran znajdował się wtedy pod rosyjską okupacją. Zdjęcie nawiązujące do tych wydarzeń wywołało natychmiastową reakcję irańskiego ministra spraw zagranicznych Javada Zarifa.

Widziałem dziś bardzo nieodpowiednie zdjęcie. Muszę przypomnieć wszystkim, że sierpień 2021 roku to nie sierpień 1941 roku, ani grudzień 1943 roku. Naród irański pokazał, także podczas rozmów o umowie nuklearnej, że o jego losie nigdy nie będą decydować obce mocarstwa – skomentował fotografię Zarif.

Zamieszczonego przez siebie zdjęcia zaczęła bronić rosyjska ambasada. Podkreślono, że jego celem nie było urażenie Irańczyków.

Tym zdjęciem chcieliśmy jedynie oddać hołd połączonym wysiłkom państw alianckich na rzecz zwalczania nazizmu podczas II wojny światowej. Iran jest naszym sąsiadem i przyjacielem. Chcemy umacniać relacje oparte na wzajemnym szacunku – napisano.

Tłumaczenia te nie uspokoiły jednak irańskiej opinii publicznej. Głos w sprawie zabrał m.in. teherański profesor literatury angielskiej Sejed Marandi. Uczony ocenił, że tym zdjęciem obrażono wszystkich Irańczyków.

Konferencja w Teheranie była pogwałceniem suwerenności Iranu i symbolizowała zbrodnie popełnione przez USA, Rosję i Wielką Brytanię na Irańczykach. Nie mam żadnych oczekiwań wobec brytyjskich dyplomatów, ale dlaczego bierze w tym udział ambasador Rosji? – podkreślił Marandi.

Niektórzy irańscy komentatorzy przypomnieli wydarzenia z 1829 roku, kiedy to zamordowany został rosyjski ambasador w Persji Aleksander Gribojedow. Miało to związek z szerzącymi się w kraju antyrosyjskimi nastrojami. Spowodowane były one podpisaniem traktatów oddających część perskich ziem na Kaukazie we władanie Rosji.

Rosyjska ambasada zamieściła kontrowersyjne zdjęcie. Irańczycy są wściekli

W ostatnich latach Moskwa postrzegana jest jako bliski sojusznik Teheranu. Oba kraje współpracują na płaszczyźnie militarnej w Syrii. Rosja jest także stronnikiem Iranu, jeśli chodzi o zniesienie sankcji nałożonych na kraj przez Stany Zjednoczone.

Z kolei stosunki brytyjsko-irańskie nie układają się w ostatnim czasie najlepiej. Jednym z punktów zapalnych jest atak na brytyjski kontenerowiec Mercer Street, do którego doszło pod koniec lipca w Zatoce Omańskiej. Według najnowszego raportu wywiadowczego USA, nalot przy użyciu drona został zlecony przez Teheran.

Obejrzyj także: Szokujący widok. Największy okręt marynarki wojennej Iranu tonie po pożarze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(27)
Bąba
11 miesięcy temu
USA 🇺🇸 się wycofały bo dojdzie do uderzenia atomowego na izrael który planuje zniszczyć samego siebie
Papcio
11 miesięcy temu
Tytus, Romek i A,Tomek
fdd
11 miesięcy temu
co za chory swiat, nic nie pasuje nikomu
Taki pomysł
11 miesięcy temu
A może Polska powinna napaść z Iranem ma Wielka Brytanię, skoro i tak już nie jest w Unii, a potem odbić Moskwę z rąk ruskich? Skoro ich nie lubią, to może by chcieli?
Xbhc
11 miesięcy temu
I powtórka z rozrywki najpierw sprzedali nas Stalinowi ,a teraz biden z merkelową sprzedali nas Putinowi,a jakby co to nie tykajcie nam tvnu bo to naruszenie demokracji i dalej leci kabarecik na fali demokracji ,a w czynach czysta komuna cuchnie na odległość.
Jacek
11 miesięcy temu
Widać z tego ,że Bidet z USA to może sobie zdjęcia tyko pooglądać.A politykę na bliskim wschodzie to robi Rosja.Chyba ,że ten brytol coś tam knuje razem z USA,bo oficjalnie USA w tym kraju to moga sobie zaszkodzić.
vbnn
11 miesięcy temu
Iran był pod okupacją Rosji !!?
Oki
11 miesięcy temu
Konferencja w Teheranie była pogwałceniem suwerenności Iranu i symbolizowała zbrodnie popełnione przez USA, Rosję i Wielką Brytanię na Irańczykach. Dodam: i na Polakach. Wydupcyli nas i nawet orderu nie przypięli.
zgr-edo
11 miesięcy temu
siedzą w wiklinowych fotelach ? ten tekst obraża inteligencję polskich czytelników.
Dbd
11 miesięcy temu
Brawo Irańczycy, bracia i siostry Polek i Polaków. Teheran to m.in. rosyjska zbrodnia na obu naszych narodach.
Jerry
11 miesięcy temu
Co za bzdury! Siedzą sobie i tyle. Prawie do każdego zdjęcia można dobrać jakąś starą historię. Nadęte i rozkapryszone panienki się obraziły! Jakaż szkoda!
jedyna rubież...
11 miesięcy temu
TRAGEDIA …. Hande-Hoch i ruki w wierch , czyli USA KOLEJNYM "STANEM"ROSJI
miejsce EUROP...
11 miesięcy temu
POtrząc na tę UGODLIWĄ POlitykę światów wobec totalitaryzmu komunistycznego - to cuś jest na rzeczy ! BYŁOBY SYMPATYCZNIE , GDYBY NIE BYŁO DZIESIĄTEK MILIARDWÓW OFIAR TOTALITARYZMÓW , NIEZROZUMIAŁYCH DLA NORMALNEGO CZŁEKA !
Kryslc
11 miesięcy temu
W uk dyplomacja wygląda teraz podobnie jak nasza, miernoty na stanowiskach tylko zamieszanie robią i szkodzą krajowi.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić