Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Powrót do szkoły w strefie żółtej i czerwonej. Jakie zasady będą obowiązywać?

4

Koronawirus sprawił, że Polska została podzielona na strefy. W żółtej i czerwonej obowiązują dodatkowe ograniczenia. Jak w tych rejonach będzie wyglądać funkcjonowanie szkół?

Powrót do szkoły w strefie żółtej i czerwonej. Jakie zasady będą obowiązywać?
Jak będą funkcjonować szkoły w strefach żółtej i czerwonej? (Getty Images)

W szkołach znajdujących się w czerwonej i żółtej strefie obowiązywać będą takie zasady, jak w reszcie kraju. Konieczne będzie m.in. dbanie o higienę, regularna dezynfekcja powierzchni i pomieszczeń, a także utrzymywanie dystansu społecznego.

Są jednak też dodatkowe zalecenia dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek w strefie czerwonej/żółtej. Sugeruje się ustalenie godzin przychodzenia klas do szkoły (np. co 5-10 minut); ustalenie godziny rozpoczynania zajęć dla klas/oddziałów (np. co godzinę) czy też ograniczenie do minimum przychodzenia i przebywania osób trzecich w strefach wydzielonych.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Sprawdziliśmy, jak wygląda powrót do szkoły w czerwonej strefie

Szkoły w strefie czerwonej i żółtej. Dodatkowe zalecenia

W szkołach w strefie żółtej i czerwonej można wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między uczniami w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (korytarze, szatnia). Co jeszcze rekomenduje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

  • wyznaczyć stałe sale lekcyjne, do których przyporządkowana zostanie jedna klasa (np. wszystkie zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej sali);
  • ustalić adekwatną grupę dzieci uprawnionych do korzystania z zajęć świetlicowych
  • mierzyć termometrem bezdotykowym temperaturę ciała pracownikom przy wejściu do szkoły, a w przypadku gdy jest ona równa albo przekracza 38°C pracownik nie podejmuje pracy i powinien skorzystać z teteporady medycznej;
  • wprowadzić zakaz organizowania wyjść grupowych i wycieczek szkolnych;
  • w przypadku uczniów ze zmniejszoną odpornością na choroby należy poinformować rodziców o możliwości pozostania ucznia w domu.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić