Jacek Dyrdak| 

Pożar lasu w Czarnobylu. Władze przekazały złe wieści

160

Rozprzestrzenia się pożar, który wybuchł w sobotę w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Państwowe władze poinformowały we wtorek po południu, że rozrósł się trzykrotnie i obejmuje już 35 hektarów.

Pożar lasu w Czarnobylu wybuchł w sobotę.
Pożar lasu w Czarnobylu wybuchł w sobotę. (East News, YAROSLAV EMELIANENKO/AFP)

Wcześniej we wtorek przekazano dobre wiadomości. Poinformowano, że rozmiary pożaru zmniejszyły się do 10,5 hektara. Podmuchy wiatru w późniejszych godzinach sprawiły jednak, że ogień się rozprzestrzenił.

Pożar lasu w Czarnobylu. Akcja gaśnicza

Do gaszenia pożaru wysłano dwa helikoptery Mi-8 oraz samolot An-32P. Jak dotąd na płonący las zrzucono 72 tony wody. Do akcji gaśniczej oddelegowano dodatkowe służby z obwodu żytomierskiego.

Zobacz też: Grzyby w Czarnobylu. Wykazują niezwykłe właściwości

Pożar w Czarnobylu. Wzrosło promieniowanie

Jak już informował o2, w wyniku pożaru w okolicach nieczynnej elektrowni atomowej odnotowano wzrost promieniowania. W centrum pożaru promieniowanie było 16 razy wyższe od normy.

We wtorek władze poinformowały, że w Kijowie i w całym regionie promieniowanie mieści się w normie. W samym Kijowie wynosiło 0,013 mikrorentgenów na godzinę. Akceptowalny poziom wynosi 0,05 mikrorentgena na godzinę – informuje TSN.

Pożar w Czarnobylu. Zatrzymano jedną osobę

Ukraińska policja zatrzymała 27-letniego mężczyznę, który miał spowodować pożar w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Jak poinformowano, podejrzany palił śmieci i suche trawy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić