Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Pożar lasu w Czarnobylu. Zatrzymany wyjawił, dlaczego dokonał podpalenia

12

Ukraińska policja zatrzymała mężczyznę, który jest odpowiedzialny za pożar lasu w Czarnobylu. Aresztowany przyznał się funkcjonariuszom, w jakich okolicznościach doszło do podpalenia oraz wyjawił swoje motywacje.

Pożar lasu w Czarnobylu. Zatrzymany wyjawił, dlaczego dokonał podpalenia
(East News, Emergency Situation Ministry/Associated Press)

Pożar wybuchł w sobotę 4 kwietnia. Objął on zamkniętą strefę dookoła nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Do jego ugaszenia wykorzystano samolot An-32, dwa helikoptery, zaangażowano także dodatkowe oddziały straży pożarnej z obwodu żytomierskiego – łącznie ściągnięto około stu funkcjonariuszy.

Ostatecznie ogień rozprzestrzenił się na przestrzeni 100 kilometrów kwadratowych. Jak podaje "The Guardian" w konsekwencji pożaru wzrosło promieniowanie wokół elektrowni, jednak po jego ugaszeniu poziom wrócił do normy.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Kim jest mężczyzna, który wywołał pożar lasu w Czarnobylu?

Śledczy ustalili, że pożar został wywołany celowo i wszczęli dochodzenie w sprawie niszczenia lasów. Doszło do aresztowania 27-letniego mężczyzny, który jest mieszkańcem ukraińskiej wsi Rahivka.

Jak podaje "New Europe" 27-latek przyznał się do winy. Mężczyzna wyjaśnił, że "dla zabawy" podpalił trawę i śmieci w trzech miejscach. Jednak z powodu silnego wiatru ogień rozniósł się na tyle, że nie był w stanie go samodzielnie ugasić. W zależności od decyzji sądu grozi mu grzywna lub nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: Zobacz też: Czarnobylska Strefa Wykluczenia. Oto co uchwyciła fotopułapka

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić