aktualizacja 

Poznaliśmy zwycięzcę Eurowizji 2023. Blanka daleko od faworytów

Kolejny finał Eurowizji za nami. 67. edycję konkursu wygrała Loreen, przedstawicielka Szwecji. To już drugie jej zwycięstwo. Tym samym Loreen została pierwszą kobietą w historii konkursu, która wygrała go dwukrotnie. Polskę reprezentowała Blanka, która zajęła 19. miejsce.

Poznaliśmy zwycięzcę Eurowizji 2023. Blanka daleko od faworytów
Blanka na scenie Eurowizji (PAP EPA)

Finał 67. Konkursu Piosenki Eurowizji odbył się w sobotę, 13 maja 2023 roku w Wielkiej Brytanii. Konkurs miał odbyć się w Ukrainie, ponieważ właśnie ten kraj wygrał jego poprzednią edycję. Jednak w związku z wojną galę przeniesiono do Wielkiej Brytanii.

67. finał Eurowizji. Poznaliśmy zwycięzcę

Koncerty zorganizowała British Broadcasting Corporation (BBC) w imieniu ukraińskiego nadawcy, publicznego, a sam konkurs odbył się w brytyjskim Liverpool. Była to dziewiąta Eurowizja, która odbyła się w Wielkiej Brytanii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 170 tys. zł za dom wielkości kawalerki. Zmieścili dwie sypialnie i salon z aneksem

Konkurs wygrała Loreen, reprezentantka Szwecji z piosenką "Tattoo", za którą otrzymała łącznie 583 punktów w głosowaniu jurorów i telewidzów. Jest to już drugie zwycięstwo szwedzkiej artystki - w 2012 roku również wygrała Eurowizję z piosenką "Euphoria".

Zobacz także: Loreen - Tattoo | Sweden 🇸🇪 | Official Music Video | Eurovision 2023

Eurowizja 2023. Loreen była faworytką

Jej zwycięstwo nie było jednak dużym zaskoczeniem dla widzów. Od początku uchodziła ona za największą faworytkę tegorocznej Eurowizji. Została ona pierwszą kobietą w historii konkursu, która wygrała dwukrotnie.

Na drugim miejscu uplasowała się Finlandia z 526 punktami, a podium zamyka Izrael z oceną 382. Jurorzy ocenili piosenki inaczej - według nich na 1. miejscu była Szwecja, na drugim - Izrael, a na trzecim Włochy. Z kolei faworytem telewidzów była Finlandia, na 2. miejscu Szwecja, a na trzecim - Norwegia.

Jakie miejsce ma reprezentantka Polski?

Polskę na Wyspach reprezentowała Blanka z utworem "Solo". Zajęła 19. miejsce, ale początkowo, po głosowaniu jury Polska plasowała się na 24. miejscu i miała jedynie 12 punktów. Widzowie lepiej ocenili polską artystkę - zdobyła 81 punktów, co w sumie dało 93 punkty.

Na samym dole tabeli znalazły się Niemcy, a na przedostatnim miejscu organizator tegorocznej Eurowizji, czyli Wielka Brytania. Ukraina, która współorganizowała koncert, zajęła 6. miejsce. Ten kraj reprezentował na Eurowizji zespół Tvorchi.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić