aktualizacja 

Eurowizja 2023. Uczestnik z Mołdawii nie krył emocji. Powiedział to ze sceny

Przedstawiciel Mołdawii na Eurowizji podziękował Ukrainie za to, że w jego kraju jest pokój i nie ma działań wojennych. - Mołdawia to Europa! - krzyknął, wywołując falę oklasków i krzyków z sali.

Eurowizja 2023. Uczestnik z Mołdawii nie krył emocji. Powiedział to ze sceny
Przedstawiciel Mołdawii podziękował Ukrainie (Twitter)

Podczas tegorocznej Eurowizji, która odbyła się w Liverpoolu, nie zabrakło akcentów politycznych i związanych z wojną w Ukrainie. Konkurs miał odbyć się w Kijowie, ale przez konflikt z Rosją organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu Eurowizji do Wielkiej Brytanii.

Podziękował Ukrainie

Ale o wojnie głośno było też na scenie konkursu. Najbardziej widzom utkwiły w pamięci słowa przedstawiciela Mołdawii, Pashy Parfeni. Po swoim wystąpieniu zwrócił się do Ukraińców. Artysta podziękował za to, że w jego kraju jest pokój.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dawno niewidziany Radek Pestka wraca pamięcią do "Top Model". Ma żal do jurorów?
Dziękuję Ukrainie za pokój! Mołdawia to Europa! - krzyknął.

Po raz drugi reprezentował Mołdawię

Słowa artysty wywołały burzę oklasków i krzyków na sali. Na widowni obecni byli bowiem nie tylko Ukraińcy, którzy przez wojnę musieli wyjechać za granicę, ale też przedstawiciele całej Europy, którzy sprzeciwiają się brutalnej wojnie, rozpętanej przez Putina.

Pasha Parfeny - to znany mołdawski piosenkarz i kompozytor. Dwukrotnie reprezentował swój kraj na Eurowizji - w 2012 roku i 11 lat później. W tym roku wykonawca z Mołdawii wystąpił w finale Eurowizji, ale nie udało mu się osiągnąć znacznego sukcesu.

Jurorzy oddali Mołdawianinowi jedynie 20 punktów, a telewidzowie z całej Europy - 76. Łącznie piosenkarz ma więc łącznie 96 punktów i 18. miejsce w finale Eurowizji.

Finał Eurowizji

Finał 67. Konkursu Piosenki Eurowizji odbył się w sobotę, 13 maja 2023 roku w Wielkiej Brytanii. Koncerty British Broadcasting Corporation (BBC) organizowała w imieniu ukraińskiego nadawcy, ponieważ właśnie Ukraina wygrała konkurs w zeszłym roku. Był to dziewiąty konkurs, który odbył się w Wielkiej Brytanii.

Konkurs wygrała Loreen, reprezentantka Szwecji z piosenką "Tattoo", za którą otrzymała łącznie 583 punktów w głosowaniu jurorów i telewidzów. Polskę na Wyspach reprezentowała Blanka z utworem "Solo". Zajęła 19. miejsce, ale początkowo, po głosowaniu jury Polska plasowała się na 24. miejscu.

Zobacz także: Loreen - Tattoo | Sweden 🇸🇪 | Official Music Video | Eurovision 2023

W głosowaniu widzów Blanka otrzymała 81 punktów, co w sumie dało 93 punkty. A w ostatecznym rozrachunku uplasowało ją na 19. pozycji. Na samym dole tabeli znalazły się Niemcy, a jedno oczko nad nimi organizator tegorocznej Eurowizji, czyli Wielka Brytania.

Zobacz także: Blanka - Solo [Official Music Video]
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić