Dagmara Smykla| 
aktualizacja 

"Pozwólcie, że wam coś zdradzę". Osobiste wyznanie Merkel na koniec roku

369

Angela Merkel w czasie tradycyjnego noworocznego orędzia podkreśliła, że 2020 rok był najtrudniejszym w jej karierze kanclerz Niemiec. Apelowała o zwarcie szyków w obliczu walki z pandemią, a także zwierzyła się słuchaczom z osobistej sprawy.

"Pozwólcie, że wam coś zdradzę". Osobiste wyznanie Merkel na koniec roku
Angela Merkel wygłosiła noworoczne orędzie (PAP, Markus Schreiber)

Angela Merkel w czwartek wygłosiła swoje noworoczne orędzie do narodu. Kanclerz Niemiec mówiła głównie o pandemii, apelując o solidarność w walce z koronawirusem. Podkreśliła, że od zachowania każdego z obywateli zależy to, jak długo kraj będzie się zmagał z epidemią.

Oprócz szczepionek sami mamy w zasięgu ręki najskuteczniejsze środki zapobiegawcze: przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – mówiła Angela Merkel.

Kanclerz nazwała pandemię wyzwaniem stulecia. Na wielu płaszczyznach: zarówno politycznym i społecznym, jak i gospodarczym. Merkel podkreśliła, że wiele osób, głównie pracowników służby zdrowia, pracowało w tym roku ponad swoje siły, żeby zapewnić innym bezpieczeństwo.

Na końcu orędzia Merkel podzieliła się z Niemcami osobistym wyznaniem. Poinformowała ich, że prawdopodobnie ostatni raz składa im życzenia noworoczne jako kanclerz.

Pozwólcie, że zdradzę wam coś osobistego - za dziewięć miesięcy odbędą się wybory parlamentarne i ja już więcej nie będę w nich startować - powiedziała Merkel.

Kanclerz nie wystartuje w wyborach do Bundestagu w 2021 roku. Pozostanie na stanowisku, dopóki nie powstanie nowy rząd.

Myślę, że nie przesadzę: w ciągu ostatnich 15 lat nigdy nie uznaliśmy odchodzącego roku za tak ciężki. I nigdy, mimo trosk i wątpliwości, nie mieliśmy tak wiele nadziei na to, co przyniesie kolejny rok – powiedziała Merkel.

Angela Merkel jest kanclerz Niemiec od listopada 2005 roku. To pierwsza kobieta stojąca na czele niemieckiego rządu od 1949 roku. Następne wybory w Niemczech mają się odbyć za 9 miesięcy.

Zobacz także: Zobacz też: Rewolucja w 2021 roku? "Chowanie się w domach będzie niemożliwe"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić