Premier Norwegii rozmawiał z Putinem. Wiemy, o co go prosił

Jonas Gahr Stoere zadzwonił do Władimira Putina. Premier Norwegii nie krył, że nie popiera decyzji prezydenta Rosji o wszczęciu konfliktu zbrojnego. Wyjawił, o co postanowił go jednak poprosić.

Premier Norwegii rozmawiał z Putinem. Wiemy, o co go prosił
Premier Norwegii zdecydował się na odbycie rozmowy z Władimirem Putinem. O czym? (Getty Images, 2022 Getty Images)

Według ustaleń Agencji Reutera rozmowa premiera Norwegii i prezydenta Rosji trwała godzinę. Jonas Gahr Stoere skontaktował się z Władimirem Putinem drogą telefoniczną. To właśnie członkowie norweskiego rządu byli inicjatorami próby dialogu, a swój pomysł omówili z przedstawicielami państw europejskich oraz Stanami Zjednoczonymi.

Wojna na Ukrainie. O co został poproszony Władimir Putin?

Jonas Gahr Stoere ujawnił, że zwrócił się do Władimira Putina z kilkoma prośbami. Jedna z nich dotyczyła natychmiastowego zakończenia wojny. Premier Norwegii domagał się wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy oraz zapewnienia ofiarom konfliktu dostępu do pomocy humanitarnej.

Poprosiłem prezydenta o pilne zakończenie wojny na Ukrainie, wycofanie wojsk rosyjskich oraz zapewnienie dostępu do pomocy humanitarnej – podał Jonas Gahr Stoere (Reuters).
Zobacz także: Zobacz też: Putin odchodzi od swoich propagandowych haseł? Rosja zmienia taktykę

Premier Norwegii nie krył, że nie spodziewa się, aby Władimir Putin szybko spełnił jego oczekiwania. Jednocześnie podkreślił, że mimo trudnej sytuacji należy podejmować próby interwencji i wpłynięcia na prezydenta Rosji.

Mamy bardzo ograniczone oczekiwania odnośnie do tego, co możemy osiągnąć, ale w sytuacji, w której obecnie się znajdujemy, nie powinniśmy niczego pozostawiać samemu sobie – tłumaczył Jonas Gahr Stoere.
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić