Prezydent zapłaci ludziom za szczepienie się. Oto nowe "1000 plus"

20

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że wszyscy obywatele, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19, otrzymają po tysiąc hrywien (ok. 155 zł). Sytuacja pandemiczna na Ukrainie jest coraz poważniejsza, a liczba osób zaszczepionych jest nadal bardzo niska.

Prezydent zapłaci ludziom za szczepienie się. Oto nowe "1000 plus"
Tysiąc hrywien za zaszczepienie się. Pomysł prezydenta Ukrainy (YouTube)

O swoim pomyśle prezydent Ukrainy poinformował w poniedziałek w oświadczeniu wideo. Zełenski poinformował że, pieniądze otrzyma każdy, kto zaszczepi się dwoma dawkami szczepionki na COVID-19.

1000 UAH dla zaszczepionych obywateli

Pieniądze wpłyną na konta obywateli za pośrednictwem rządowej aplikacji — Diya (odpowiednik polskiej mObywatel). Jak poinformował prezydent, 1000 UAH można będzie przeznaczyć na karnet na siłownię lub na bilet na wydarzenia kulturalne.

Odwiedź kino, teatr, muzeum, koncert lub wyrusz w podróż krajową - zachęcił prezydent Ukrainy.

Tylko 39 proc. w pełni zaszczepionych Ukraińców

Program ma wystartować 19 grudnia. Rząd Ukrainy ma przeznaczyć na niego około 3 mld UAH (ok. 460 mln złotych). Według Zełenskiego program będzie działał przez kilka miesięcy, a ci, którzy nie mają aplikacji Diya, również będą mogli otrzymać pieniądze.

Agencja Reutera zauważyła, że Ukraina to kraj o jednym z najmniejszych odsetków zaszczepienia przeciwko Covid-19 w Europie. Według najnowszych danych w kraju jest ponad 8 mln w pełni zaszczepionych osób, a 12 mln jest po pierwszej dawce preparatu. Oznacza to, że na Ukrainie zaledwie 28 proc. jest po dwóch dawkach szczepienia, a 39,4 proc. ma przynajmniej pierwszą dawkę.

Ponad 3 mln przypadków COVID

W poniedziałek na Ukrainie odnotowano 442 ofiary śmiertelne choroby wywoływanej przez koronawirusa. Tego dnia na świecie tylko w Rosji zmarło więcej osób z powodu Covid-19. Od początku pandemii na Ukrainie zachorowało ponad 3 mln osób, zmarło 77 tys.

Zobacz także: Prof. Fal o lekach na COVID-19
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić