Prorosyjski symbol na zniszczonym czołgu. "Sprawca zostanie ukarany"

Nieznany sprawca narysował białą farbą literę "Z" na rosyjskim czołgu, który został zniszczony w Ukrainie i stanął w Muzeum Wolności w holenderskim mieście Groesbeek - piszą lokalne media. Symbol ten jest uznawany za znak wsparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Prorosyjski symbol na zniszczonym czołgu. "Sprawca zostanie ukarany"
Litera "Z" na rosyjskim czołgu (Twitter)

Jak pisze portal "NL Times", symbol rosyjskiej inwazji na Ukrainę pojawił się na czołgu w niedzielne popołudnie. Dyrektor muzeum Wel Lenders przekazał, że pracownikom muzeum udało się szybko zmyć farbę, po czym zawiadomili policję.

To podlega karze i sprawca zostanie ukarany. To jest obiekt historyczny, który otrzymaliśmy w ramach umowy leasingowej. Rozważamy podjęcie działań w tym zakresie – poinformowało muzeum.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sposoby na oszukanie wroga. Gen. Skrzypczak o atrapach

"Z" na rosyjskim czołgu

Ciężko uszkodzony rosyjski czołg T-27B i podziurawiona kulami ukraińska karetka stoją od piątku na parkingu Muzeum Wolności w holenderskim mieście Groesbeek. Armia ukraińska zdobyła pojazd w marcu ubiegłego roku. Wówczas podczas rosyjskiego ataku na Kijów czołg wysadził się na minie.

Zdaniem dyrekcji Muzeum Wolności wystawa jest "protestem i kampanią uświadamiającą". Warto przypomnieć, że czołg był już wystawiany w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, Łotwie, Estonii i Litwie. Pod koniec lutego pojazd stanął przed ambasadą Rosji w Berlinie w proteście przeciwko rozpętanej przez Rosję wojnie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Symbol wsparcia wojny

Symbol "Z" to nieoficjalny wyraz wsparcia dla wojny. Od 27 lutego Rosjanie są zachęcani do używania symbolu "Z" w charakterze wyrazu poparcia dla wojny przeciwko Ukrainie. Symbol umieszczany jest na budynkach, billboardach, na t-shirtach, a także tworzony jest przez grupy ludzi podczas flash mobów lub zorganizowanych manifestacji poparcia, na przykład w szkołach.

W Polsce 13 kwietnia 2022 weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, na podstawie której używanie litery "Z" w tym kontekście podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić