Dagmara Smykla| 
aktualizacja 

"Proszę popatrzeć na Polskę". Mocne słowa byłego kanclerza Niemiec

260

Gerhard Schroeder w wywiadzie dla "Der Spiegel" ponuro zastanawia się nad stanem polskiej i węgierskiej demokracji. Krytykuje Stany Zjednoczone i broni działań Rosji pod przewodnictwem Władimira Putina.

"Proszę popatrzeć na Polskę". Mocne słowa byłego kanclerza Niemiec
(Getty Images)

Gerhard Schroeder pesymistycznie o stanie polskiej demokracji. W wywiadzie dla "Der Spiegel" były kanclerz Niemiec stawia tezę, że władze Polski i Węgier oddalają się od ideałów demokratycznych w stronę autorytaryzmu.

Proszę popatrzeć na Polskę i Węgry. Czy to są jeszcze demokracje, czy raczej coraz bardziej państwa autorytarne? Gdzie podziały się wartości w polityce zagranicznej? CDU i CSU nie są nawet w stanie pożegnać się z partią premiera Węgier Viktora Orbana, lecz kooperują z nią w Parlamencie Europejskim – powiedział Schroeder.

Niemiecki polityk uważa, że po rozpadzie ZSRR NATO straciło rację bytu. Jego zdaniem Sojusz powinien zostać rozwiązany bądź zasadniczo zreformowany, do czego ostatecznie nie doszło.

Przyjęto nowych członków i przesunięto tym samym granicę NATO w kierunku Rosji - mówi Schroeder.

Czy Polska to jeszcze demokracja? Były kanclerz Niemiec ma wątpliwości

Były kanclerz Niemiec jest znacznie ostrożniejszy w ocenie polityki zagranicznej prowadzonej przez Moskwę. Pytany o aneksję Krymu, przyznał, że Rosja "przekroczyła granicę, której nie powinna przekraczać". Schroeder "nie wie" jednak, czy za wojnę na Ukrainie można winić Władimira Putina. Aneksję Krymu porównał do inwazji USA w Iraku.

Stanowisko byłego kanclerza nie może dziwić. Schroeder po odejściu z polityki zaangażował się w budowę gazociągu Nord Stream. Od 2017 roku jest szefem rady nadzorczej w rosyjskim koncernie naftowym Rosnieft. W wywiadzie zdecydowanie krytykuje USA i sankcje przeciwko Rosji.

Pretekstem do wywiadu ze Schroederem jest książka "Ostatnia szansa. Dlaczego potrzebna jest nowa architektura świata". Były kanclerz Niemiec napisał ją wspólnie z historykiem Gregorem Schoellgenem.

Zobacz także: Zobacz też: Rada Wolności Słowa. S. Kaleta: osoby w tym gremium nie powinny być politykami
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić