Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|

"Proszę popatrzeć na Polskę". Mocne słowa byłego kanclerza Niemiec

144
Podziel się

Gerhard Schroeder w wywiadzie dla "Der Spiegel" ponuro zastanawia się nad stanem polskiej i węgierskiej demokracji. Krytykuje Stany Zjednoczone i broni działań Rosji pod przewodnictwem Władimira Putina.

"Proszę popatrzeć na Polskę". Mocne słowa byłego kanclerza Niemiec
(Getty Images)
bEJbjHGZ

Gerhard Schroeder pesymistycznie o stanie polskiej demokracji. W wywiadzie dla "Der Spiegel" były kanclerz Niemiec stawia tezę, że władze Polski i Węgier oddalają się od ideałów demokratycznych w stronę autorytaryzmu.

Proszę popatrzeć na Polskę i Węgry. Czy to są jeszcze demokracje, czy raczej coraz bardziej państwa autorytarne? Gdzie podziały się wartości w polityce zagranicznej? CDU i CSU nie są nawet w stanie pożegnać się z partią premiera Węgier Viktora Orbana, lecz kooperują z nią w Parlamencie Europejskim – powiedział Schroeder.
bEJbjHHb

Niemiecki polityk uważa, że po rozpadzie ZSRR NATO straciło rację bytu. Jego zdaniem Sojusz powinien zostać rozwiązany bądź zasadniczo zreformowany, do czego ostatecznie nie doszło.

Przyjęto nowych członków i przesunięto tym samym granicę NATO w kierunku Rosji - mówi Schroeder.

Czy Polska to jeszcze demokracja? Były kanclerz Niemiec ma wątpliwości

Były kanclerz Niemiec jest znacznie ostrożniejszy w ocenie polityki zagranicznej prowadzonej przez Moskwę. Pytany o aneksję Krymu, przyznał, że Rosja "przekroczyła granicę, której nie powinna przekraczać". Schroeder "nie wie" jednak, czy za wojnę na Ukrainie można winić Władimira Putina. Aneksję Krymu porównał do inwazji USA w Iraku.

bEJbjHHh

Stanowisko byłego kanclerza nie może dziwić. Schroeder po odejściu z polityki zaangażował się w budowę gazociągu Nord Stream. Od 2017 roku jest szefem rady nadzorczej w rosyjskim koncernie naftowym Rosnieft. W wywiadzie zdecydowanie krytykuje USA i sankcje przeciwko Rosji.

Pretekstem do wywiadu ze Schroederem jest książka "Ostatnia szansa. Dlaczego potrzebna jest nowa architektura świata". Były kanclerz Niemiec napisał ją wspólnie z historykiem Gregorem Schoellgenem.

Zobacz także: Zobacz też: Rada Wolności Słowa. S. Kaleta: osoby w tym gremium nie powinny być politykami
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJbjHHC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(144)
Gazeta Prawda
9 miesięcy temu
Schröder jest potomkiem ofiary ll WŚW. Jego Ojciec zginął w obozie koncentracyjnym. Przez karabin. Po pijaku go przeważył i wypadł ze swojej wieżyczki strażniczej.
LOL
9 miesięcy temu
Dajcie sPOkój przecież wiadomo czym to coś jest .
Hodowca
9 miesięcy temu
Putin płaci pieniędzmi okradanego Narodu Rosyjskiego. Jak Putin gra tak Schröder tańczy. Jak trzeba skacze, służy na tylnych łapach swemu panu. I daje głos. Patrząc w oczy pana czy ten zadowolony jest. Zadowolony? Dobry pan, z ręki karmi szczodrze. Hau hau.
bEJbjHHD
Lah
9 miesięcy temu
Prawda kole Polaczków w oczy, ale Wisły kijem nie zawrócą. Świat idzie naprzód i trzeba bez sentymentów wyrzucić na śmietnik mrzonki o potędze jakiejś 'Polski' w wydaniu pisowskim. Cała zabawa skończy się rozbiorem kraiku na dwie lub więcej części, bo to bagienko tylko zawadza, a tego nikt nie lubi.
Rodzina
9 miesięcy temu
Demokracji to nie ma ale w Niemczech wszystko ładnie po cichutku pod dywan zamiatane a do wiadomości podawane same piękne informacje
myślący Polak
9 miesięcy temu
siedzi w kieszeni swojego przyjaciela Putina, zapomniał o tym co rosjanie robili w niemczech po zwycięstwie w 45r ile niemek zgwałcili, pecunia non olet- pieniądze nie śmierdzą, pewnie by sprzedał własną rodzinę gdyby suma była odpowiednia, do tej pory nie było takiego Niemca byłego bardzo wysokiego polityka z RFN , żeby tak publicznie jadł rosjanom z ręki, chyba innym Niemcom jest co najmniej głupio
Honik
9 miesięcy temu
Kto płaci ten ma rację.
joda
9 miesięcy temu
Schroeder to pogrobowiec Hitlera. Dąży do tego samego celu. Do przejęcia władzy nad całą Europą.
Gość
9 miesięcy temu
O demokrację w Polsce Szreder nie musi się martwić, ma się dobrze, jak nigdzie indziej. Niech zajmie się Niemcami, Bo tam to jest problem i to bardzo wielki.
skandal
9 miesięcy temu
nie nie skandal, gość w ogóle nie mają wstydu. Takich ludzi powinno się całkowicie ignorować. Gdyby miał odrobinę honoru to przynajmniej by milczał, W jego ustach słowa o demokracji brzmią jak najgorsze kłamstwo.
elear
9 miesięcy temu
ja ja, toto ma order ...
Pytanie
9 miesięcy temu
Biedni ci nasi zachodni sasiedzi skoro byly kanlerz dorabia w rosyjskiej firmie!?!?! Ciekawe gdzie zatrudnienie znajdzie kanclerzowa ?????
Ares
9 miesięcy temu
Schroeder oddaj zagrabione przez Niemców mienie w Polsce podczas wojny i zamilcz.
bEJbjHHv
12345
9 miesięcy temu
Niemcy tylko z Rosją! Demokracja tylko w Rosji. Ciekawe jaką synekurę Putin obiecał A. Merkel ? Wkrótce się przekonamy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić