Przełomowe odkrycie naukowców? To może być klucz do długowieczności

17

Naukowcy nieustannie prowadzą rozmaite badania. Ostatnio udało im się uzyskać wnioski, które mogą okazać się kluczowe w kontekście długowieczności. Jest szansa, że będą niezwykle pomocne w zakresie tworzenia specjalnych terapii.

Przełomowe odkrycie naukowców? To może być klucz do długowieczności
Starsi mężczyźni (Pixabay)

Bardzo interesujące są wyniki badania, które opublikowano na łamach "Nature". Badacze ujawnili, że stulatkowie mają w jelitach duże ilości pewnych bakterii. Okazuje się, że chronią ich przed groźnymi infekcjami.

Badacze dokonali tego odkrycia po analizie mikrobiologicznego środowiska (mikrobiomu) jelit 160 żyjących w Japonii stulatków. W porównaniu do osób w wieku od 85 do 89 lat oraz od 21 do 55, sędziwi seniorzy mieli więcej bakterii produkujących wtórne kwasy żółciowe - zauważa PAP.

Chodzi o substancje, które są wytwarzane przez mikroby żyjące w okrężnicy. Uważa się, że chronią one jelita przed zakażeniami, a ponadto wspierają układ odpornościowy organizmu.

To odkrycie będzie przełomem?

Niewykluczone, że odkrycia naukowców doprowadzą do tego, że uda się zwiększyć efektywność różnych terapii.

Nasza wspólna praca pokazuje, że przyszłe badania skupione na mikrobiologicznych enzymach i metabolitach potencjalnie mogą pomóc nam w znalezieniu punktów wyjścia dla poszukiwania nowych leków - mówi Ramnik Xavier z MIT, cytowany przez PAP.
Autor: MDO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić