Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Przełomowe odkrycie! Oznaki istnienia nowej planety. Jest gigantyczna

28
Podziel się:

To pierwszy taki przypadek w historii. Teleskop kosmiczny Chandra X-Ray wykrył oznaki istnienia pierwszej planety poza galaktyką Drogi Mlecznej. Sensacyjne informacje przekazali astronomowie z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge (USA).

Przełomowe odkrycie! Oznaki istnienia nowej planety. Jest gigantyczna
Teleskop Chandra X-Ray wykrył oznaki mogące doprowadzić do odkrycia pierwszej planety poza galaktyką Drogi Mlecznej (chandra.si.edu)

Astronomowie po raz pierwszy natrafili na oznaki istnienia egzoplanety w galaktyce M51 (zwanej także galaktyką Wir). Do tej pory odkryto tysiące tzw. egzoplanet, czyli planet znajdujących się w naszej galaktyce Drogi Mlecznej. Prawdopodobny obiekt krążący w M51 ma być oddalony o ok. 28 milionów lat świetlnych od Ziemi. To znacznie dalej niż pozostałe egzoplanety odkryte w ostatnich latach.

Próbujemy otworzyć całkiem nowy rozdział w poszukiwaniu egzoplanet. Szukamy ich w zakresie promieniowania rentgenowkiego, co umożliwia obserwowanie planet w innych galaktykach - tłumaczy autorka badań dr Rosanne Di Stefano z Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian (CfA).

Jak dodaje dr Rosanne di Stefano, odkrycia dokonano za pomocą tej samej metody używanej przy poszukiwaniu egzoplanet w naszej galaktyce. Polega ona na analizie okresowych spadków jasności gwiazdy spowodowanej przejściem krążącej wokół gwiazdy planety na jej tle.

Zespół astronomów analizował tzw. układ podwójny w galaktyce M51, nazwany M51-ULS-1. Składa się on z tzw. czarnej dziury lub bardzo jasnej gwiazdy neutronowej i krążącej wokół niej mniejszej, której materia jest "wysysana" przez większego i silniejszego grawitacyjnie towarzysza.

Badając emitowane przez ten układ promieniowanie rentgenowskie, rejestrowane przez orbitalny teleskop, naukowcy wykryli charakterystyczne okresowe spadki promieniowania prawie do zera, co może świadczyć o istnieniu okrążającego układ masywnego obiektu - przekazała dr di Stefano.

Naukowcy szacują, że potencjalna egzoplaneta może być wielkości Saturna lub Jowisza i krążyć w odległości dwa razy większej od środka układu niż te planety od Słońca.

Zespół astronomów podkreśla jednak, że jest to jedynie ich interpretacja i potrzebne są kolejne badania, które zweryfikują ich doniesienia.

Zobacz także: Cumbre Vieja trawi La Palmę. Naukowcy wysłali na dno robota
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(28)
Antytalmud
7 miesięcy temu
Egzoplanety to planety odkryte w drodze mlecznej????? Coś mi się wydaje że Egzoplanety to rodzaj planet znajdujących się w odpowiedniej odległości od macierzystej Gwiazdy w zależności od jej wielkości tak zwanej ekosfery taka planeta powinna również zawierać wodę w swojej atmosferze nie mówiąc o innych pierwiastkach które są poszukiwane w atmosferach planet które opcjonalnie mogą zostać uznane za egzoplanety
Tomasz
7 miesięcy temu
Nigdy nie uda wam się wylądować na innej planecie. Prędzej uda wam się szybciej rozjebać własną planetę ziemie
Jogi...
7 miesięcy temu
Ludziom nigdy nie uda opścić się naszej planety....
Miliony lat ś...
7 miesięcy temu
Last minutę, tylko tysiąc złotych 2 tygodnie na tej planecie , drinki z palemką i szwedzki stół w pakiecie już od jutra zapraszamy.
Bones
7 miesięcy temu
28mln lat minęłoby z perspektywy planety, ale dla podróżujących z prędkością światła byłyby to sekundy. Wynika to z takich zagadnień jak Skrócenie Lorentza i Dylatacja Czasu. Proszę poczytać... Generalnie nawet gdybyśmy wynaleźli sposób na podróże z prędkością światła, to podróż na takie odległości nie miałaby sensu, bo obiekt mógłby już nie istnieć po dotarciu na miejsce lub warunki na nim byłyby całkowicie inne niż przed wylotem. A kiedy i jak wyhamować? To są dopiero "Trudne sprawy" ;) Uczcie się FIZYKI, a nie religii dzieci.
Bolo
7 miesięcy temu
Ja sobie myślę że człowiek jest jak mrówka żyje w mrowisku to nasza ziemia kosmos to jest las a co jest za lasem hehe pozdro
Chór Wujów
7 miesięcy temu
Ta informacja jest nam tak potrzebna jak rybie ręcznik.
A planety ..
7 miesięcy temu
słuchajcie Babci - Kory
Je
7 miesięcy temu
dziemy !
Nmirg
7 miesięcy temu
Są na tym forum wypowiedzi mądre i głupie, ale nie idiotycznych, bo elektorat pissss.uardowy nic z tego nie rozumie.
JesusIsLord
7 miesięcy temu
Nieskończona wielkość wszechświata jest obrazem potęgi Boga Ojca i Jego Syna Jezusa Chrystusa, bo przez Boga wszystko się stało i nie ma początku ani końca.
Astromaniak
7 miesięcy temu
Przeciez nasz premier to wiedzial i powolal pania Moskwe do zbadania sprawy.
ALE BZDURY !
7 miesięcy temu
Galaktyka oddalona jest 28 milionów lat świetlnych, a oni widza tam planetę. HA HA HA!
Myślący
7 miesięcy temu
I na takie idiotyzmy ida moje podatki. Badaja okresowy spadek jasnosc gwiazdy.....a jezeli planeta krazy po orbicie prostopadlej do obserwatora to co badaja??? I jeszcze 28 mln lat świetlnych....po co to komu.. Ludzie gloduja ...za chwile braknie wody pitnej na tej planecie... Po co te badania ????
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić