Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Tyle średnio żyje Polak, a tyle Europejczyk. Dramatyczne dane Eurostatu

315
Podziel się

Okazuje się, że Polak żyje o trzy lata krócej, niż statystyczny Europejczyk. Jak temu zaradzić i wydłużyć przeciętną długość życia w Polsce? Do tego wątku odniósł się specjalista dr Jakub Gierczyński.

Tyle średnio żyje Polak, a tyle Europejczyk. Dramatyczne dane Eurostatu
Atak serca - zdj. ilustracyjne (Pixabay)
bEUqXFed

Statystyki wskazują na to, że we wszystkich krajach postsocjalistycznych żyje się krócej, niż w Europie Zachodniej. Tylko Czesi zbliżają się do średniej w całej UE.

Najnowsze dane Eurostat z 2020 roku pokazują, że tzw. oczekiwana długość życia w Polsce nadal jest o trzy lata krótsza, niż w Unii Europejskiej. W minionym roku wyniosła 77,8 lat, a w UE - 80,9 lat.

bEUqXFef

Najdłużej żyją Hiszpanie (83,4 lata). Drugie miejsce w rankingu zajmują Włosi (83,1), a trzecie - Francuzi (82,7). Polska pod tym względem zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii.

Widać wyraźny podział na kraje postsocjalistyczne i pozostałe państwa Unii. We wszystkich krajach postsocjalistycznych żyje się wciąż krócej, niż w Europie Zachodniej. Jedynie Czesi zbliżają się do średniej w całej Unii Europejskiej - powiedział ekspert zdrowia dr n. med. Jakub Gierczyński, cytowany przez PAP.

Co ciekawe, w naszym kraju nadal utrzymuje się pokaźna różnica w przeciętnej długości życia między kobietami i mężczyznami. Polki żyją o prawie 8 lat dłużej, niż Polacy, a średnia w UE wynosi 5,2 roku.

bEUqXFel

Jak wydłużyć przeciętną długość życia?

Specjalista uważa, że przeciętną długość życia w Polsce można wydłużyć. Prewencja może pozwolić na zmniejszenie o 23 proc. umieralności z powodu raka płuc. By tak się jednak stało, trzeba doprowadzić do ograniczenia liczby osób palących papierosy. Warto również spostrzec, że nadużywanie alkoholu jest odpowiedzialne za 11 proc. przedwczesnych zgonów.

To jednak nie wszystko. Dr Jakub Gierczyński twierdzi, że poprawa zdrowia i długości życia Polaków jest możliwa poprzez zwiększenie finansowania opieki medycznej.

Powinniśmy pójść drogą Czech, które zaczęły przeznaczać na służbę zdrowia więcej środków i mają już tego efekty. W porównaniu do innych krajów postsocjalistycznych wypadają pod tym względem najlepiej - podkreślił dr Gierczyński.
bEUqXFem
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUqXFeG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(315)
Monika
3 miesiące temu
Srednia zycia? Wezma cie na NFZ I zdechniesz od razu jaka jest u nas sluzba zdrowia kazdy wie
FiiT
3 miesiące temu
Biotad plus to dla mnie numer1 poczytaj sobie na alleg
uwaga
3 miesiące temu
tylko szczepionki wydłużą średnią życia
bEUqXFeH
pamiętliwy
3 miesiące temu
1. KRAJE POSTKOMUNISTYCZNE POWINNO BYĆ , 2. ŻYCIE ZALEŻY OD PRACY A POLACY CIĄGLE DUZO I CIĘŻKO PRACUJĄ , BADANIA LEKARSKIE I PROFILAKTYKA POWINNY BYĆ RAZEM Z BADANIAMI OKRESOWYMI W PRACY , 3.UWARUNKOWANIA KULINARNE I GENETYCZNE TEŻ DUZO ROBIĄ , DŁUŻEJ ŻYJĄ LUDZIE W BASENIE MORZA ŚRÓDZIEMNEGO BO KUCHNIA MNIEJ TŁUSTA I MIĘSA MNIEJ ZA TO RYBY I OWOCE MORZA ,WARZYWA , TAM JEST CIEPŁO TO JEDZEIE NISKOKALORYCZNE SPOZYWA SIĘ , GORZEJ W KRAJACH GDZIE DŁUGO ZIMNO JEST I ENERGIA POTRZEBNA , LUDZIE ODŻYWIAJĄ SIĘ BARDZIEJ KALORYCZNIE I MNIEJ WARZYW, STATYSTYKA OBEJMUJE POKOLENIA KOMUNIZMU GDZIE PRACOWAŁO SIE DUŻO I CIĘŻKO I JADŁO TŁUSTO BO SIŁA POTRZEBNA BYŁA , teraz jak totalni do władzy dojdą to mówią ,że zlikwidują szpitale bo wystarczy 130 , elity stać na prywatne a biedacy jak BÓG da ,czyli pod szpitalem będą umierać ale kogo to obchodzi , ZUS się cieszy , mniej starych , chorych , potrzebujących to kasa zostanie na podwyżki dla nich , SPOŁECZEŃSTWO MUSI DOBRZE WYBRAC BO NA NIC PIENIĘDZY NIE BEDZIE JAK TOTALNI PRZEJMĄ WŁADZĘ WEDLE WYPOWIEDZI,, PIENIEDZY NIE MA I NIE BEDZIE ,,
Lipa
3 miesiące temu
Niech rządy obejmie Tfusk to będziemy żyć jeszcze krócej!!!
vvv
3 miesiące temu
Polaków zabija STRES i ignorancja, wszystko to oczywiście wina nierządu
Tom 63
3 miesiące temu
Ci statystycy ze swoimi ankietami długowieczności chyba nigdy nie wychodzą poza obręb sejmu i senatu.
Donald Brukse...
3 miesiące temu
zabrać emerytury, niech dłużej pracują
odyniec
3 miesiące temu
W Nigrze i Czadzie nie było nigdy komunizmu, jest wolnorynkowy kapitalizm a ludzie żyją średnio 45 lat.
odyniec
3 miesiące temu
Gdyby nie komunizm, PRL, elektryfikacja i wielka płyta to Polacy nie żyliby średnio 78 lat tylko 48. W XX leciu międzywojennym 30% noworodków nie przeżywało, co dawało średnią życia Polaków około 50 lat. Obecnie ci staruszkowie, którzy żyją po 90 lat to osiągnęli swój wiek dzięki spokojnemu życiu w komunistycznym PRLu i to oni podnoszą średnią do 78 lat. Oni wkrótce odejdą i zobaczymy wtedy ile średnio będą zyć Polacy. Coraz więcej nekrologów z wiekiem nieboszczyka 40 lat się pojawia. Taki oto dobrobyt.
Bobik
3 miesiące temu
Wystarczy odsunąć pis od władzy. Szpitale będą znowu działały.
MatołZalem
3 miesiące temu
Ale na potrzeby ZUS-u Polak i Polka żyją średnio 84 lata ... bo tak wychodzi taniej wypłacać ludziom emerytury ...
Pavlo
3 miesiące temu
Wychodzi na to że Polak to nie Europejczyk. Wszyscy mają nas za nic.Nawet w statystykach są europejczycy,polacy,amerykanie itp.
bEUqXFez
lyl
3 miesiące temu
protestuję przeciw temu żeby haracz zabierany z mojej ciężkiej pracy szedł na oszołomów pseudo polityków
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić