Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Przerwali mszę w polskim kościele. Policjanci przepraszają z ambony

177
Podziel się

W Wielki Piątek brytyjscy policjanci przerwali mszę w polskim kościele w Londynie. Teraz wyrażają skruchę. "Głęboko tego żałujemy", mówił w niedzielę jeden z odpowiedzialnych za incydent funkcjonariuszy z kościelnej ambony.

Przerwali mszę w polskim kościele. Policjanci przepraszają z ambony
Policjanci przepraszają za przerwanie nabożeństwa w polskim kościele (YouTube)
bEDAiRuJ

Do polskiego kościoła w dzielnicy Balham w Londynie w Wielki Piątek wkroczyli policjanci, przerywając nabożeństwo. Funkcjonariusze poinformowali, że zostały złamane obostrzenia pandemiczne. Wierni musieli opuścić budynek pod groźbą kary pieniężnej.

Przerwane nabożeństwo. Policjanci przepraszają

W niedzielę policjanci ponownie odwiedzili kościół Chrystusa Króla w Balham, tym razem jednak po to, by przeprosić wiernych i duchownych za wielkanocny incydent. Skruszeni komisarze Andy Wadey i Roger Arditti w towarzystwie arcybiskupa Johna Wilsona wygłosili przemówienie z ambony.

bEDAiRuL
Wszyscy jesteśmy świadomi wydarzeń, które wydarzyły się tutaj po południu w Wielki Piątek. Intencją MPS jest ochrona i wspieranie społeczności w zachowaniu bezpieczeństwa podczas pandemii. Wiemy jednak, że wiele osób było bardzo zdenerwowanych tym, co wydarzyło się w Wielki Piątek, i głęboko tego żałujemy – mówił Wadey, cytowany na stronie parafii.

Policjant podkreślił, ze od czasu tego wydarzenia funkcjonariusze dokonali refleksji i zrozumieli, że ich interwencja była błędem. Dodał, że ze względu na pandemię ostatni rok był dla wszystkich bardzo trudny, ale policja metropolitarna ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom.

bEDAiRuR
Mam szczerą nadzieję, że dzisiaj rozpoczyna się odnowiona, głęboka i trwała więź z Parafią Chrystusa Króla Balham, a także z innymi wspólnotami polskimi – dodał funcjonariusz.

Na temat wielkopiątkowych wydarzeń wypowiedział się także proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla bp Wyszowadzki. Z jego słów wynikało, że duchowni nie żywią urazy do londyńskiej policji i pragną budować ze służbami pokojową relację. - Przerwanie liturgii wielkopiątkowej było bardzo bolesne dla naszej wspólnoty parafialnej, ale w duchu Ewangelii chętnie wyciągamy rękę do przedstawicieli władz Policji, aby dalej budować między nami głęboką i trwałą relację opartą na wzajemny szacunek i poszanowanie praw wiernych do swobodnego praktykowania wiary – powiedział bp Władysław Wyszowadzki.

bEDAiRuS

Interwencja w polskim kościele

Do interwencji funkcjonariuszy londyńskiej policji doszło w konsekwencji zgłoszenia, że osoby obecne w kościele łamią prawo. Policjanci wyjaśnili, że w obliczu obostrzeń związanych z pandemią zgromadzenie w kościele jest bezprawne i wierni powinni opuścić budynek, albo grozi im kara grzywny w wysokości 200 funtów.

Wydarzenia zostały zarejestrowane przez kamerę zamontowaną w kościele. Nagranie trafiło do sieci i wywołało falę komentarzy, nie tylko polskich użytkowników. Zachowanie policjantów było szeroko krytykowane.

bEDAiRuT
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDAiRvm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(177)
Obiektywny
5 miesięcy temu
Niech księża przeproszą a ci w Polsce szczególnie
Obiektywny
5 miesięcy temu
No bez jaj
Jacek
5 miesięcy temu
Całość dopełnią przeprosiny piszących niewybredne komentarze pod artykułem o tym incydencie, tacy byli pewni swego...
bEDAiRvn
zgr-edo
5 miesięcy temu
W wypowiedzi policjantów nie widzę żadnych przeprosin, to grzecznościowa próba dotarcia do polskiej ciemnoty ,że tak nie można, że to nie buraczana, okupowana przez watykańczyków Polska, że w tamtym kraju trzeba przepisów przestrzegać. Anglikom zwisa jak kilo kitu jak sobie to przetłumaczyli religijni Polacy,im tylko chodzi o przestrzegania prawa. Następnym razem jak będzie tłok ,Policja nie będzie się układać, ale przepędzi dewotów gazem i pałami.
zgr-edo
5 miesięcy temu
To nie polski Kościół ale rzymsko-katolicki. Budynek zakupiono od protestantów w 1969 roku i utworzono parafię katolicką w którym nabożeństwa odprawiają polskojęzyczni kapłani. Ponieważ Od tej chwili wmawia się wszystkim ,że to polski kościół. Kościół dotowany jest przez rząd PiS i polskich uchodźców ekonomicznych. W internecie nie znajdziecie informacji o księżach z tej parafii, bo od lat królem jest tam jeden prałat który nie cierpi konkurencji. A może dane księży są tajne z innego powodu, orientacji seksualnej albo ukrywania się za działalność przestępczą w Polsce. .
covid
5 miesięcy temu
To jest tak jak autor artykułu jest ignorantem religijnym, `w całym Świecie w Wielki Piątek nigdzie nie odprawia sie Mszy św.
fds
5 miesięcy temu
buhehehehehe
trzezwy
5 miesięcy temu
Brawa dla policjantow!!! Jak to jest ze im wolno robic zgromadzenia, a ja nie moge isc np. do kina? Jak jest pandemia i wprowadzono obostrzenia, to maja ich przestrzegac wszyscy bez wyjatkow. Jezeli wklada sie kogos ponad prawo, do niech sie pozniej nie dziwia, ze sa ofiarami hejtu.
ANDRZEJ
5 miesięcy temu
Z BOGIEM NIKT NIE WYGRAL TO SA LUDZIE NA USLUGACH SZATANA ,PRZECIESZ WIEDZA ZE ZYCIE DAL BOG GDZIE LOGIKA.
steef
5 miesięcy temu
Ciekawe , ze nie bylo ich w meczecie albo w synagodze ,oj swiat bylby zgruzgotany , przez rok ,
bobi
5 miesięcy temu
czy policjanci przeproszą wiernych w kosciele.
ola
5 miesięcy temu
jak się jedzie do innego kraju to się zachowuje tak jak żąda dany kraj, gdy do Polski przyjadą Ukraińcy to krzyk i wyzwiska jak wam coś w ich zachowaniu nie pasuje
Ciekawym
5 miesięcy temu
A gdyby to była restauracja to tyż by przepraszali ??
bEDAiRvf
fgff
5 miesięcy temu
Jak zawsze i wszędzie na Polaka można nasrać , a nasze władze i tak nic z tym nie zrobią
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić