aktualizacja 

Przyczyny śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego. Jest wstępny raport o katastrofie w Iranie

Siły zbrojne Iranu przygotowały wstępny raport dotyczący katastrofy helikoptera, w której zginęli prezydent oraz szef MSZ tego kraju, Ebrahim Raisi i Hosejn Amir. Według dotychczasowych ustaleń, nie odnotowano działań osób trzecich.

Przyczyny śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego. Jest wstępny raport o katastrofie w Iranie
Śledczy nie odnotowali udziału osób trzecich (Getty Images,, 2024 Anadolu)

Jak wynika z raportu, dotychczas w dochodzeniu nie znaleziono żadnych śladów, które świadczyłyby o tym, że doszło do przestępstwa, albo ataku.

Ebrahima Raisiego uważano za potencjalnego następcę obecnego duchowego przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego. Raisi zginął w katastrofie śmigłowca 19 maja, gdy wracał z wizyty w Azerbejdżanie. Ratownikom dotarcie do szczątków śmigłowca zajęło wiele godzin ze względu na ciężkie warunki pogodowe.

W katastrofie zginęło osiem osób, czyli wszystkie, które znajdowały się na pokładzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężna mgła i setki ratowników. Nagranie z poszukiwań prezydenta Iranu
We wraku helikoptera, który rozbił się na dużej wysokości i stanął w płomieniach, nie odnaleziono śladów wystrzałów lub podobnych. W rozmowach wieży kontroli lotów z załogą maszyny nie zaobserwowano niczego podejrzanego - przekazał irański Sztab Generalny.

Śmierć prezydenta Iranu. Flota powietrzna od lat nie była modernizowana

Po śmierci Ebrahima Raisiego w kraju ogłoszono pięciodniową żałobę narodową, a kolejne wybory prezydenckie zapowiedziano na 28 czerwca.

Agencja Reutera przypomina, że Iran nie posiada najbezpieczniejszej floty, a w kraju często dochodzi do katastrof lotniczych.

Wszystkiemu mają być winne sankcje nałożone przez USA - sprawiają one, że Teheran nie może kupować nowych samolotów czy też części do obecnych, co oznacza, że w praktyce nie może modernizować krajowej floty.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić