Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WIP
|

Publiczna egzekucja w Iranie. Pierwsza od dwóch lat

158
Podziel się:

Jak donoszą organizacje pozarządowe, w Iranie miała miejsce pierwsza od dwóch lat publiczna egzekucja. Mężczyzna został powieszony na miejscu zbrodni, której się dopuścił - informuje organizacja Iran Human Rights.

Publiczna egzekucja w Iranie. Pierwsza od dwóch lat
Powiesili go na miejscu zbrodni. Publiczna egzekucja w Iranie po 2 latach (Pixabay)

Jak donosi "The Times of Israel", powołując się na organizację pozarządową Iran Human Rights, powieszony mężczyzna to Iman Sabzikar. Uznano go za winnego zamordowania funkcjonariusza policji.

Iman Sabzikar został powieszony na miejscu zbrodni w Sziraz. Egzekucja miała miejsce w sobotę 23 lipca w godzinach porannych.

Publiczna egzekucja w Iranie. Pierwsze od 2 lat

Do soboty ostatnia potwierdzona publiczna egzekucja w Iranie została przeprowadzona 11 czerwca 2020 r. Iran Human Rights, czyli norweska organizacja pozarządowa zajmująca się prawami człowieka w państwie Bliskiego Wschodu, określiła publiczną egzekucję jako "średniowieczne praktyki".

Publiczne wznowienie tej brutalnej kary ma na celu przestraszenie i zastraszenie ludzi przed protestami - stwierdził dyrektor IHR Mahmood Amiry-Moghaddam.

W mediach społecznościowych krążą zdjęcia i nagrania rzekomo przedstawiające egzekucję, choć nie ma pewności co do ich autentyczności. Widać na nich mężczyznę ubranego w typowe irańskie ubranie więzienne w jasnoniebieskie i czarne pasy. Mężczyzna wisi kilka metrów nad ziemią na linie przymocowanej do dźwigu ciężarówki.

Jak twierdzi Amiry-Moghaddam, aby zapobiec "średniowiecznym praktykom", należy zaangażować jeszcze większą liczbę ludzi w protesty przeciwko karze śmierci i publicznym egzekucjom. Dodał, że pomogłoby też zajęcie przez społeczność międzynarodową "zdecydowanego stanowiska".

W Iranie kara śmierci zazwyczaj odbywa się w więzieniach. Jak podają działacze, publiczne egzekucje są wykorzystywane jako środek zastraszający obywateli. Wykonywane są zwłaszcza wtedy, gdy przestępstwo dotyczy zabójstwa członka sił bezpieczeństwa.

Zobacz także: #KresyŚwiata: Kara śmierci tuż za polską granicą. Ostatnio rozstrzelano dwie osoby
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(158)
Nick
4 miesiące temu
Jestem za
Trewor
4 miesiące temu
Znakomita i skuteczna metoda wyrywania chwastów ta publiczna egzekucja, a jaką ma siłę przestrzegania potencjalnych złoczyńców.
Homeini
4 miesiące temu
Naszym politykom przydalobysie za sprzeniewierzenia majatku narodowego izdrade ojczyzny.
Łks
4 miesiące temu
Iran tak trzymac. Ciekawe co by powiedzieli ci lewacy co bronia bandytow przed sprawiedliwa kara gdyby ic corke zgwalcil i zabil jakis bandyta? Czy nadal by bronil go?
Pajuj
4 miesiące temu
Ohoho, widzę tu tradycyjnych zwolenników prawicy i katolików, którzy chcą wyręczać Pana Boga. Gratuluję logiki i konsekwencji poglądów
Holmes
4 miesiące temu
A jakby to trafiło Komendę to by nie wyszedł tylko zginął niewinnie...
Sprawiedliwyc...
4 miesiące temu
I bardzo dobrze, cały świat powinien wziąć przykład z Iranu. Każda zbrodnia powinna być tak samo ukarana. Przestępczość zbrodnicza spadła by o 99% !! W Polsce też !! Nie należy potępiać Iranu za to że tak osadził zabójcę.
Syrach
4 miesiące temu
Kara śmierci TAK,ale tylko za zabicie drugiego człowieka z premedytacją.
Młody
4 miesiące temu
Zbrodnia i kara proste
Pustka
4 miesiące temu
Co z tego że jesteśmy za przywróceniem kary śmierci to spowodowało by eliminacje większość polityków i oni do tego nie dopuszczą bo musieli być powywieszani
Antypis
4 miesiące temu
Bardzo bardzo dobrze niech te pseudo humanitarne kraje biorą przykład.
Wszy
4 miesiące temu
Rządy w Polsce to zdrada hańba i pośmiewisko to stało się po 1989 roku
Prawo
4 miesiące temu
Tak patriotyczne rządy powinny dbać o swój kraj nawet gdy dotyczy to Tuska czy Kaczyńskiego
Człek
4 miesiące temu
KAŻDEGO POLITYKA KTÓRY ŁŻE - POWINNO TO SPOTKAĆ
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić