aktualizacja 

20-latka będzie ukamienowana. Pierwszy taki wyrok od blisko 10 lat

692

Mieszkanka Sudanu została skazana na śmierć przez ukamieniowanie za cudzołóstwo. To pierwszy taki wyrok w tym kraju od blisko 10 lat. Działacze na rzecz praw człowieka obawiają się, że stosowanie kary śmierci może stać się nowym "trendem" wymierzonym przeciwko kobietom.

20-latka będzie ukamienowana. Pierwszy taki wyrok od blisko 10 lat
20-latka została skazana na ukamieniowanie w Sudanie (Getty Images, Abdulmonam Eassa)

20-letnia Maryam Alsyed Tiyrab została aresztowana przez policję w sudańskiej prowincji Nil Biały w zeszłym miesiącu. Młodej kobiecie postawiono zarzut cudzołóstwa. W środę usłyszała wyrok śmierci poprzez ukamienowanie. Jak donosi "The Guardian", 20-latka zamierza odwołać się od decyzji sądu.

Sprawa sprowokowała gorącą dyskusję wśród społeczeństwa. Obrońcy praw człowieka potępiają karę ukamienowania jako wyraźne naruszenie prawa krajowego i międzynarodowego. Afrykańskie Centrum Studiów Sprawiedliwości i Pokoju (ACJPS) z siedzibą w Ugandze wezwało do "natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Tiyrab".

Działacze obawiają się, że wyrok to znak, iż październikowy pucz wojskowy w Sudanie ośmielił prawodawców do wycofania się z i tak niewielkich kompromisów na rzecz praw kobiet, wywalczonych pod rządami przejściowymi.

Kara śmierci w Sudanie. Kobieta nie otrzymała nawet pomocy adwokata

Przedstawiciele ACJPS uważają, że kobiecie nie zapewniono sprawiedliwego procesu. Nie poinformowano jej, że informacje, które podała podczas przesłuchania, zostaną wykorzystane przeciwko niej. Tiyrab odmówiono również reprezentacji prawnej.

Jehanne Henry, prawniczka zajmująca się prawami człowieka twierdzi, że ​​wyrok "udowadnia, że surowe prawa szariatu i kary są nadal stosowane w Sudanie".

Sprawa śmierci przez ukamienowanie jest przypomnieniem, że reformy prawa karnego podczas transformacji [rządu - przyp. red.] nie były kompletne i że takie surowe, archaiczne kary nadal widnieją oficjalnie w księgach - powiedziała Henry, cytowana przez "The Guardian".

Pierwszy taki przypadek od blisko dekady

Ostatni znany przypadek kobiety skazanej na ukamienowanie za cudzołóstwo miał miejsce w stanie Kordofan Południowy w 2013 roku. Wyrok został jednak unieważniony. W 2020 r. tymczasowy rząd Sudanu, który nastąpił po obaleniu Omara al-Baszira, ogłosił reformy prawa i polityki szariatu. Zmiany nie obejmowały ukamienowania, ale w sierpniu kraj ratyfikował konwencję ONZ przeciwko torturom.

Przedstawiciele ACJPS twierdzą, że ukamienowanie jest formą usankcjonowanych przez państwo tortur i stanowi naruszenie zobowiązań w zakresie praw człowieka w tym kraju. Kara chłosty, która została zakazana w 2020 roku, nadal jest stosowana przez sądy.

Zobacz także: Kara śmierci. Barbarzyństwo czy sprawiedliwość?
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić