Putin złożył Łukaszence życzenia urodzinowe. Wymowna treść

Prezydent Rosji Władimir Putin omówił wojnę w Ukrainie podczas składania życzeń białoruskiemu prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence z okazji jego urodzin. Dyktator obchodzi 30 sierpnia swoje 68. urodziny.

Putin złożył Łukaszence życzenia urodzinowe. Wymowna treść
Putin złożył życzenia Łukaszence z okazji urodzin (Getty Images, 2019 Mikhail Svetlov)

Jak poinformowała oficjalna strona Kremla, podczas rozmowy telefonicznej Władimir Putin "złożył serdeczne życzenia prezydentowi Republiki Białorusi Aleksandrowi Łukaszence z okazji jego urodzin".

Putin składa życzenia Łukaszence

Jednak na złożeniu życzeń się nie skończyło. Przywódcy dwóch państw mieli omówić współpracę między krajami, a także sytuację w Ukrainie. Z informacji Kremla wynika, że Putin wysłał też telegram gratulacyjny do Łukaszenki.

Prezydent Federacji Rosyjskiej powiedział w nim, że liczy na "kontynuację konstruktywnego dialogu i ścisłą wspólną pracę na rzecz budowania dwustronnej współpracy we wszystkich dziedzinach, dalszego rozwoju integracji w ramach Państwa Związkowego".

Wnosi pan wielki osobisty wkład w rozwój przyjaznych, sojuszniczych więzi rosyjsko-białoruskich i partnerstwa w przeciwdziałaniu zagrożeniom i wyzwaniom dla naszego wspólnego bezpieczeństwa" – napisał Putin w telegramie gratulacyjnym do Łukaszenki.

Rosja gromadzi siły na Białorusi

Białoruś współpracuje z Rosją od początku rosyjskiej inwazji i przyczynia się do ataków na ukraińskie miasta. Wedle obserwacji, w ostatnich tygodniach na terenie lotniska wojskowego Ziabrauka w obwodzie homelskim na Białorusi, zgromadzono rosyjskie systemy rakietowe z około 60 pociskami, co może wskazywać na przygotowania do masowego uderzenia.

Kanał "Białoruski Hajun" zauważa, że prawdopodobieństwo ataków rakietowych na terytorium Ukrainy nie tylko się utrzymało, ale wydaje się, że Rosjanie przygotowują się do zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę w nadchodzących tygodniach.

Białoruś bierze udział w ćwiczeniach "Wostok 2022"

Łukaszenka z kolei szykuje swoich żołnierzy dla ćwiczeń wojskowych "Wostok 2022", które odbędą się od 1 do 7 września na wschodzie Rosji. Oprócz armii Putina i Łukaszenki wezmą w nich udział także m.in. siły zbrojne Chin, Tadżykistanu i Mongolii.

Na poligonach Wschodniego Okręgu Wojskowego ma pojawić się 5 tys. jednostek różnego wyposażenia. Rosjanie wskazują, że scenariusze ćwiczeń będą obejmować działania na lądzie, w powietrzu (przewiduje się udział 140 samolotów bojowych) oraz na morzu (rejony Morza Ochockiego oraz Japońskiego mają być świadkiem działań zgrupowania 60 okrętów).

Zobacz także: Sprzęt trafił na poligon w Rosji. Ruszają ćwiczenia "Wostok-2022"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić