Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Radioaktywna chmura nad Polską? Polacy boją się po pożarze w Czarnobylu. Jest komunikat

5

Coraz więcej osób obawia się, że pożar, który strawił ogromne obszary w okolicy Czarnobyla, mógł przynieść nad Polskę chmurę radioaktywnego dymu. W tej sprawie wydano oficjalny komunikat.

Pożar w Czarnobylu. Radioaktywna chmura nad Polską?
Pożar w Czarnobylu. Radioaktywna chmura nad Polską? (Getty Images)

Polskie Ministerstwo Klimatu wydało komunikat, by wyjaśnić wątpliwości wokół pożaru w Czarnobylu Wielu Polaków zaczęło się bać, że mógł on spowodować radioaktywną chmurę, która następnie miałaby trafić nad Polskę. Ministerstwo jednak uspokaja.

Ministerstwo Klimatu informuje, że sytuacja radiacyjna na terenie Polski pozostaje w normie. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców naszego kraju. Stanowczo zaprzeczamy pojawiającym się w przestrzeni publicznej nieprawdziwym informacjom w tym zakresie. Jednocześnie zapewniamy, że służby nadzorowane przez Ministra Klimatu na bieżąco monitorują sytuację - czytamy w komunikacie.

Sprawę śledzi także Państwowa Agencja Atomistyki, a także Narodowe Centrum Badań Jądrowych. NCBJ oświadczyło, że nie ma żadnych powodów do niepokoju. "Służby ochrony radiologicznej NCBJ nie rejestrują anomalii w promieniowaniu tła" - podano w komunikacie.

Pożar w Czarnobylu. Jaka jest przyczyna?

Informacje o ugaszeniu groźnego pożaru okazały się przedwczesne. Ogień niedaleko Strefy Zamkniętej płonie już od wielu dni. Pojawił się w pobliżu wsi Iłownica i Rosocha. W nocy z czwartku na piątek pożar pochłonął kolejne osady: Rudki, Buda, Krasne i Tłusty Las. Ogień pojawił się prawdopodobnie przez wypalanie traw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić