Raport o pedofilii. Załamany sytuacją papież Franciszek zabrał głos

339

Po opublikowaniu niezależnego raportu na temat nadużyć seksualnych we francuskim Kościele papież Franciszek zabrał głos. Przyznał, że modli się za wszystkie ofiary, które cierpiały przez lata i miały odwagę wypowiedzieć się w tej sprawie.

Raport o pedofilii. Załamany sytuacją papież Franciszek zabrał głos
Papież Franciszek zabrał głos ws. raportu dot. pedofilii (Evandro Inetti)

Niezależna komisja powołana przez francuskich biskupów i zakonników ujawniła, że ​​około 330 tys. osób padło ofiarą nadużyć seksualnych w Kościele. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 50 lat od 2,9 tys. do 3,2 tys. francuskich duchownych przynajmniej raz dopuściło się molestowania lub innej czynności seksualnej na nieletnich.

Papież Franciszek pogrążony w smutku

Papież Franciszek zapoznał się już z treścią raportu. Jak przekazuje Matteo Bruni - dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ​​myśli i modlitwy Ojca Świętego - Ojciec Święty jest wdzięczny każdej osobie, która miała odwagę mówić o swoich krzywdach.

Swoimi modlitwami papież powierza Panu Lud Boży, który jest we Francji, a zwłaszcza ofiary, aby dodał im otuchy, pocieszenia oraz cudu uzdrowienia w sprawiedliwości – dodał Bruni.

Niezależna Komisja ds. Nadużyć Seksualnych w Kościele (CIASE) opublikowała wyniki swojego śledztwa we wtorek, po 2,5-rocznym śledztwie. Raport ma 2500 stron i zawiera informacje dotyczące pedofilii w Kościele katolickim we Francji w latach 1950–2020.

Według raportu 216 tys. osób mieszkających obecnie we Francji padło ofiarą napaści seksualnej przez księży lub zakonników. Jedna trzecia z nich została zgwałcona. Do tej liczby należy dodać ofiary molestowania przez osoby świeckie, m.in. katechetów. Wtedy liczba ofiar wzrasta aż do 330 tys.

Z raportem zapoznali się już biskupi z Francji. Obiecali, że dokładnie przeanalizują wyniki śledztwa i opracują plan działania, aby w przyszłości zapobiegać podobnym sytuacjom.

Zobacz także: Młodzież w Polsce masowo rezygnuje z religii. Ksiądz komentuje
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić