Raport o pedofilii. Załamany sytuacją papież Franciszek zabrał głos

339
Podziel się:

Po opublikowaniu niezależnego raportu na temat nadużyć seksualnych we francuskim Kościele papież Franciszek zabrał głos. Przyznał, że modli się za wszystkie ofiary, które cierpiały przez lata i miały odwagę wypowiedzieć się w tej sprawie.

Raport o pedofilii. Załamany sytuacją papież Franciszek zabrał głos
Papież Franciszek zabrał głos ws. raportu dot. pedofilii (Evandro Inetti)

Niezależna komisja powołana przez francuskich biskupów i zakonników ujawniła, że ​​około 330 tys. osób padło ofiarą nadużyć seksualnych w Kościele. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 50 lat od 2,9 tys. do 3,2 tys. francuskich duchownych przynajmniej raz dopuściło się molestowania lub innej czynności seksualnej na nieletnich.

Papież Franciszek pogrążony w smutku

Papież Franciszek zapoznał się już z treścią raportu. Jak przekazuje Matteo Bruni - dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ​​myśli i modlitwy Ojca Świętego - Ojciec Święty jest wdzięczny każdej osobie, która miała odwagę mówić o swoich krzywdach.

Swoimi modlitwami papież powierza Panu Lud Boży, który jest we Francji, a zwłaszcza ofiary, aby dodał im otuchy, pocieszenia oraz cudu uzdrowienia w sprawiedliwości – dodał Bruni.

Niezależna Komisja ds. Nadużyć Seksualnych w Kościele (CIASE) opublikowała wyniki swojego śledztwa we wtorek, po 2,5-rocznym śledztwie. Raport ma 2500 stron i zawiera informacje dotyczące pedofilii w Kościele katolickim we Francji w latach 1950–2020.

Według raportu 216 tys. osób mieszkających obecnie we Francji padło ofiarą napaści seksualnej przez księży lub zakonników. Jedna trzecia z nich została zgwałcona. Do tej liczby należy dodać ofiary molestowania przez osoby świeckie, m.in. katechetów. Wtedy liczba ofiar wzrasta aż do 330 tys.

Z raportem zapoznali się już biskupi z Francji. Obiecali, że dokładnie przeanalizują wyniki śledztwa i opracują plan działania, aby w przyszłości zapobiegać podobnym sytuacjom.

Zobacz także: Młodzież w Polsce masowo rezygnuje z religii. Ksiądz komentuje
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić