aktualizacja 

Robią to dla kolegi ze studiów. Piękny gest studentów AGH w Krakowie

5

Kamil Warchoł jako nastolatek przeszedł zabieg amputacji stopy. Mimo to dziś jego pasją jest wspinaczka. Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie postanowili opracować specjalną protezę dla swojego kolegi ze studiów. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Robią to dla kolegi ze studiów. Piękny gest studentów AGH w Krakowie
Robią to dla kolegi ze studiów. Piękny gest studentów AGH w Krakowie (Facebook, AGH Kraków)

Kamil to student Mechatroniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Jako nastolatek przeszedł zabieg amputacji stopy. Dziś nosi odpowiednią protezę. Mimo trudności stara się żyć normalnie i realizować swoje cele i pasje.

Jednym z hobby Kamila jest wspinaczka. Odkrył ten sport niedawno. Na ściankę przychodzi w protezie, która nie do końca pozwala chłopakowi w pełni rozwinąć jego potencjału. Koledzy ze studiów postanowili mu pomóc.

Jakiś czas temu Kamil postanowił spróbować wspinaczki ściankowej, która… stała się jego pasją. Jednak jego codzienna proteza nie pozwala mu w pełni jej realizować - czytamy na Facebooku AGH w Krakowie.

Studenci AGH w Krakowie tworzą specjalną protezę przeznaczoną do wspinaczki ściankowej. Będzie to spersonalizowana stopa protezowa. - [Kamil] wychodzi naprzeciw swoim potrzebom. W ramach pracy inżynierskiej opracowuje stopę, która będzie idealna do uprawiania tak wymagającego sportu jakim jest wspinaczka - pisze uczelnia.

Chłopak wpadł na pomysł stworzenia specjalnej protezy. Spotkał się on z entuzjazmem członków Koła Naukowego AGH Rapid Prototyping. Od tamtej pory studenci wspólnie testują swoje dzieło.

Proteza musi być odpowiednio trwała i zarazem elastyczna. Wspólnie testują wytrzymałość materiałów do druku 3D, projektują odpowiednią geometrię i wykonują wszystkie badania.

Jak piszą studenci AGH w Krakowie: "Kamil jest inspiracją i pokazuje, w jaki sposób można pokonywać życiowe trudności za pomocą nauki".

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: List w butelce po latach odnaleziony przez ekologa. Polskie studentki napisały go 10 lat temu
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić