Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
GGG
|

Robili remont kościoła. Niezwykłe odkrycie w Wielkopolsce

22
Podziel się

Remontujący kościół pod wezwaniem św. Małgorzaty w Graboszewie dokonali niespodziewanego odkrycia. W świątyni natknięto się na malowidła z XIV wieku.

Robili remont kościoła. Niezwykłe odkrycie w Wielkopolsce
Kościół pw. św. Małgorzaty w Graboszewie (Google Maps)
bEEqAPNN

O sprawie poinformował portal wrzesnia.info.pl. Drewniana świątynia pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Pomimo upływu kilkuset lat nadal służy mieszkańcom wsi Graboszewo w Wielkopolsce. Co jakiś czas niektóre elementy kościoła potrzebują jednak renowacji. Podczas aktualnych prac odkryto jedną z tajemnic sprzed kilku wieków.

Na znalezisko natknęli konserwatorzy zajmujący się pracami za ołtarzem. Znaleziono tam malowidła wstępnie datowane są na XIV wiek, czyli czas, kiedy powstała świątynia. Według starosty Jacka Bartkowiaka są to jedne z najstarszych zachowanych polichromii w Wielkopolsce. Więcej szczegółów dotyczących dzieł sztuki ma zostań podanych do opinii publicznej już niedługo.

bEEqAPNP

Malowidła przedstawiają sceny biblijne. Wśród nich są między innymi chrzest i nauczanie Jezusa. Uwagę konserwatorów przykuł również wizerunek Judasza, którego wiszące ciało rozdzierają diabły, żeby zabrać jego duszę do piekła. Na obrazach znaleźli się również Żydzi.

Nie wiadomo, kto jest autorem znalezionych dzieł sztuki. Prace konserwatorskie w kościele nadal trwają.

bEEqAPNV
Zobacz także: Plaga boreliozy w Polsce. Groźna choroba przenoszona przez kleszcze
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEqAPOq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
hehehe
2 miesiące temu
w tamtych czasach ludzie pamitali, iz chrzescijanstwo to reformacja religi mojzeszowej, dzis juz nie pamietaja; matka boska jest z czestochowy, a bog nie nazywa sie Jahwe, a jego syn Hesus i obaj sa biali z jasna karnacja
Stark
2 miesiące temu
Skoro są 7ydzi to kościółek pewnie niedługo spłonie. Nie może być tak że toś śmie ich przedstawiać w złym świetle.
Andzela
2 miesiące temu
Słabe to
bEEqAPOr
Demoralizator
2 miesiące temu
Przerobić to coś na Meczet!
Elefantus Max...
2 miesiące temu
Polichromię odkryto również na ścianach uczelni w Toruniu, jedna z najstarszych. Ilustruje wiernych na kleczkach rzucających dolary i euro w kierunku grubego starego osobnika.
Kukuryku
2 miesiące temu
Polecam film "Agora" z Rachel Weisz. Tło historyczne dla wymysłów Nowego Testamentu opartego na wierzeniach antycznych gnostyków i zlepek wielu życiorysów przypisany setki lat później kompletnie nieznanemu Jezusowi.
BAJKI
2 miesiące temu
Jakieś XIV-wieczne gusła. Ani Jezusa, ani Judasza jakich przedstawia fabularne dzieło Biblia nigdy nie było. Biblia była pisana i ustalana przez pierwszych biskupów 100 lat po rzekomym JezusieChr.
Zatroskany
2 miesiące temu
Szanowny autorze ! Drewniany kościół w Graboszewie w swej podstawowej formie pochodzi z XVI a nie XIV w. jak napisano, a różne dobudówki są późniejsze. Ale po co się przejmować gdzie w tych śmiesznych, pogańskich cyfrach rzymskich stawiać kreski, skoro czytelnikom to zwisa a autor może zabłysnąć klikalnością, nie ?
gorszy Polak
2 miesiące temu
Malowidła odkryte załatwią kasę z państwa od glńskiego .
henryk15
2 miesiące temu
Ale NAJPRAWDZIWSZĄ TAJEMNICĘ jakoś ci wierni nie potrafią zauważyć, że Tajemnica każdej wiary, to złoto, Euro i dolary.
Kustosz.
2 miesiące temu
Według starosty Jacka Bartkowiaka są to jedne z najstarszych zachowanych polichromii ...nieprawda, odkryte polichromie na scianach w Licheniu są z XII wieku !
gorszy sort
2 miesiące temu
głównie chodzi o to jak wydębić kasę na renowację
pawel
2 miesiące temu
a w Kandzie przekopują tereny wokół kościołów !
bEEqAPOj
elmi
2 miesiące temu
To naprawde wielkie odkrycie na miare historii pisanej przez PiS. W XVI wiecznym kosciele odkryto freski z XIV wieku. A wystarczylo aby autor sprawdzil fakty np. w wikipedii dot. kosciola sw. Malgorzaty w Graboszowie. "Parafię założono we wsi w 1337, ale świątynia z tego czasu nie dochowała się do czasów obecnych. Obecny obiekt został wzniesiony w drugiej połowie XVI wieku (1520[1]) z fundacji Wilibrordusa Młodziejewskiego, właściciela pobliskich Młodziejewic. Został rozbudowany w XVII wieku i powiększony przez przedłużenie nawy w XVIII wieku (1759-1766[1]). Od północy do nawy przylega kaplica św. Izydora Oracza, ufundowana przez Krzysztofa Marczewskiego około 1649[2][3], a być może w 1678[1]."
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić