o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Rocznica zakończenia II wojny w Rosji. Putin: "Wyzwoliliśmy Europę i uchroniliśmy pokój"

40
Podziel się

W Moskwie odbyły się oficjalne obchody 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Z powodu epidemii koronawirusa wzięło w nich niewielu gości, a coroczna parada wojskowa została przełożona na dalszy termin.

Przemówienie Władimira Putina w czasie obchodów 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej
Przemówienie Władimira Putina w czasie obchodów 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej (Alexei Druzhinin/Kremlin Pool / Zuma Press / Forum)
bDpdfWeZ

Z okazji 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej prezydent Rosjizłożył kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, położonego tuż przy murach Kremla. Z powodu epidemii koronawirusa obchody odbyły się bez widzów i zaproszonych gości.

Następnie wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do zwycięstwa Armii Czerwonej w wojnie, którą Rosjanie nazywają "Wielką Wojną Ojczyźnianą".

Nasi weterani walczyli za życiem i przeciw śmierci. Dzięki ich wytrzymałości i jedności zawsze będziemy równi. Wiemy i mocno wierzymy, że gdy jesteśmy razem, nic nas nie zwycięży - mówił prezydent Federacji Rosyjskiej. Dodał też, że wojska radzieckie "wyzwoliły Europę i uchroniły pokój".

bDpdfWfb

Parada zwycięstwa w Moskwie

Z powodu epidemii COVID-19, odwołano w Moskwie uroczyste obchody "Dnia Zwycięstwa", który w Rosji a wcześniej w ZSRR był dniem największej parady wojskowej odbywającej się na Placu Czerwonym. W tym roku, z okazji równej rocznicy kapitulacji III Rzeszy, parada miała być wyjątkowo uroczysta.

W Rosji oraz wielu krajach postsowieckich za datę zakończenia wojny uznaje się 9 maja, a nie - jak w krajach zachodnich - 8 maja. Jest to spowodowane tym, że akt kapitulacji wojsk niemieckich został podpisany w Berlinie w okolicach godziny 23:00, czyli już po północy czasu moskiewskiego.

bDpdfWfh

Do jej oglądania została zaproszona wielu światowych liderów, m.in. Xi Jingping, czy Emmanuel Macron. Spekulowano również czy weźmie w niej udział Andrzej Duda. Jednak z powodu pandemii, została ona przełożona na dalszy termin.

Jedynym śladem parady był przelot nad Kremlem myśliwców, które wypuściły biały, czerwony i niebieski dym, czyli barwy rosyjskiej flagi. Data, w której odbędzie się bardziej "uroczysty" jubileusz uzależniona od przebiegu epidemii w kraju.

W swoim przemówieniu Władimir Putin nie nawiązał jednak ani razu do nadzwyczajnych okoliczności, w których odbywają się obchody. W Rosji, według danych na 9 maja, w Rosji potwierdzono już niemal 200 tysięcy zakażeń koronawirusem, z czego ponad 1800 zakończyło się śmiercią.

Zobacz też: Rosyjskie bombowce nad Bałtykiem. Polska poderwała swoje myśliwce

bDpdfWfi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDpdfWfC
KOMENTARZE
(40)
Gosc
7 miesięcy temu
raczej nic nie uwolniliście , pokonaliście hitlerowcow , ale i żadnej wolności nie było mowy
Marek
7 miesięcy temu
Komunisci i nazisci -wszyscy tacy Sami zbrodniarze
Babcia
7 miesięcy temu
Tak , No tak jak ktoś nie zna prawdziwej HISTORII to trudno się dziwić że pisze brednie Anglia zawsze była wrogiem Moskwy i Polaków Francja bała się sama dołączać do wojny . Premier UK Chemberlain , popierał Niemców i ich rozwój zbrojeniowy .Ponieważ Mołotow nie znalazł sprzymierzeńca w Anglii na początku lat 1930 - Ribentrop dogadał się z Mołotowem i Stalinem gdzie wspólnie prowadzili ćwiczenia wojskowe poligony i produkcję czołgów. To był skutek angielskiej polityki !!! Ile milionów Rosjan ??? ludzi wyrwanych z krańców Rosji z zakałkazu stracio ŻYCIE!!!!!!!!!! 1 transport zagazowanych więźniów w Oświęcimie to byli ROSJANIE , gazowani przez 50 godzin męczarni ,bo niewiedzieli ile potrzeba Cykllonu``B`` na komorę żeby szybciej umierali gazowali się . CZY TO MOŻNA WYŚMIAĆ I WYKPIĆ TYLE CIERPIENIA ? ZACZNIJMY PRZEBACZAĆ I BUDOWAĆ MIŁOŚCIĄ A NIE PRZEMOCĄ !!!!!
bDpdfWfD
PU-tin
7 miesięcy temu
to stan umysłu ,Lenin wiecznie żywy POwijany onucami
ABC
7 miesięcy temu
obecnie starają się jedynie skłucsać ze sobą narody np. Polaków i Rosjan. Kochać musimy największych morderców żyjących na ziemi niemców i anglików.
Najnowsze komentarze (40)
gosc
7 miesięcy temu
a przy okazji wyzwalania polski ukradli wiele cennych dziel sztuki grabiac co sie da i gwalcac wiele kobiet .to byla soviecka dzicz nie armia .
ghghhghhgh
7 miesięcy temu
3 × tak !!! dziekujemy Rosjo !
CKS111
7 miesięcy temu
WM... CZEŚĆ ICH PAMIĘCI I CHWAŁA, NIECH ODPOCZYWAJĄ W SPOKOJU WIECZNYM. NIECH WSPOMNIENIA TYCH STRASZNYCH CZASÓW BĘDĄ DLA NAS NAUKĄ I POUCZENIEM NA PRZYSZŁOŚĆ. CZAS ZACZAĆ NOWY OKRES W ŻYCIU ŚWIATA POKOJU, GODNOSCI, SZACUNKU. JEDEN ŚWIAT JEDNO ŻYCIE JEDNA PRZYSZŁOŚĆ.
Gosc
7 miesięcy temu
Jagby nie patrzec to bylo i sie pamieta,trzeba nam zgody pojednania i to buduje przyszlosc.Tkwic w nienawisci to nic nie daje,w historii jest tak ze kazdy ma swoja racje.Ale trzeba to wyposrodkowac i zalatwic raz na zawsze tyle lat po wojnie nic do przodu sie nie posunelo.Nigdy nie bedzie tak ze ty masz racje musi byc zgoda.
marek
7 miesięcy temu
Jeśli wyzwoliciel staje się okupantem to tak naprawdę niewiele się zmienia dla narodu wyzwolonego.
ak001
7 miesięcy temu
tak nas wyzwoliliście, że przez ponad 40 lat trzymaliście swoje bazy w Polsce, aby przypadkiem ktoś na nas nie napadł. Nie mówiąc o ilości zamordowanych na wasze zlecenie i narzucenie nam jedynego słusznego ustroju politycznego.
jaś
7 miesięcy temu
Putin nie lubi polaków,bo Polacy nie lubią Rosjan-to naturalne.Faktem jest,że wyzwolili Polskę,obozy koncentracyjne na których istnienie świat pozwalał przez lata i jako wyzwoliciele zostali w Polsce.Z wyzwolicieli przekształcili się w okupantów,władzę obieli ich ludzie-Polscy komuniści,którym było dobrze,bo byli przy żłobie.To pokazuje jacy my Polacy jesteśmy fałszywi,bo niektórzy żeby dobrze żyć w czasie wojny trzymali z niemcami a po wojnie z komunistami
Geodeta
7 miesięcy temu
po wojnie przyrost wzrosl.
bDpdfWfv
pawel
7 miesięcy temu
gwałciliście, kradliście rowery,zegarki i ...tak zostało
kiciek123.56
7 miesięcy temu
Pusci ludzie ! Za PRL-lu czulem sie wolny ,bezpieczny i z perspektywami.Nie byla Polska na kolanach przed ZSRR tak jak teraz przed Amerykanami i Zydami i banksterami ! Kto tego nie rozumi i udaje ze nie widzi to kiep !
radek
7 miesięcy temu
rusek----my wiemy lepiej jak nas wyzwoliłeś
maciek
7 miesięcy temu
panie Putin ,mam żal do ZSRR że nie zaatakowaliście szwabów miesiąc wcześniej ,mojego ojca aresztowali 24 grudnia 1944r. a zabili w Auschwitz- Brzezince 6 stycznia 1945r.
123
7 miesięcy temu
w dvpe sobie wsadz takie wyzwolenie smierdzaca onuco
adak
7 miesięcy temu
Wyzwoliliśmy ale nikt nas o to nie prosił !!!!!!!!!!!!!!!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić