Marcin Lewicki| 

Roman Giertych wraca do Sejmu. Kiedyś rządził razem z PiS

26

Po ponad 16 latach do polskiego Sejmu wraca Roman Giertych. Były szef Ligi Polskich Rodzin, wicepremier i minister edukacji musi odnaleźć się w całkowicie nowej rzeczywistości. Ostatni raz, gdy był posłem... jego partyjni koledzy walczyli z Teletubisiami.

Roman Giertych wraca do Sejmu. Kiedyś rządził razem z PiS
W 2004 roku Roman Giertych zasiadał w komisji śledczej ds. afery Orlenu. (AKPA)

Roman Giertych był posłem w latach 2001 - 2007. Szefował wtedy skrajnie prawicowej Lidze Polskich Rodzin, wywodząc się ze środowiska Radia Maryja. Co ciekawe, jego bliskim współpracownikiem był wtedy... Krzysztof Bosak, dzisiejszy lider Konfederacji.

W 2005 roku LPR weszła w koalicję z Prawem i Sprawiedliwością i Samoobroną. Partie te tworzyły rząd do 2007 roku. Przez dwa lata Roman Giertych pełnił funkcję wicepremiera i ministra edukacji.

Oświatowe rządy Romana Giertycha wzbudzały wiele kontrowersji. To on wprowadził do szkół mundurki, a wskazana przez niego ówczesna Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska chciała... walczyć z teletubisiami. Z jego inicjatywy wprowadzono też tzw. becikowe.

W pewnym momencie uczniowie i nauczyciele zaczęli protestować przeciwko działaniom resortu Giertycha. Doszło do głośnego strajku, który szef LPR nazwał "protestem ugrupowań lewackich". Inicjatywa "Giertych musi odejść" zyskiwała coraz większe poparcie.

Zobacz także: Polsat - Co z tą Polską? (02.02.2006)

Organizacje międzynarodowe uważały, że Roman Giertych "promuje homofobię" i cenzuruje europejskie podręczniki edukacyjne. Co ciekawe, od wielu poglądów ówczesnego wicepremiera odcinał się wówczas... prezes Jarosław Kaczyński.

Zmiana retoryki Romana Giertycha

Po 2007 roku Giertych i Kaczyński to zaciekli, polityczni wrogowie. Po przegranych wyborach były minister edukacji zrezygnował z szefowania LPR i aktywnej polityki. Od 2009 roku deklaruje się jako wyborca Platformy Obywatelskiej.

W 2023 roku zapowiedział powrót do polskiej rzeczywistości politycznej. Wystartował do Sejmu z listy KO w okręgu świętokrzyskim. Uzyskał mandat.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić