Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 
aktualizacja 

Rosja straszy użyciem broni nuklearnej. Eksperci mówią, co to oznacza

W ostatnim czasie Rosja często straszy użyciem broni nuklearnej. Czy jest się czego bać? Eksperci z redakcji "Disinfo Digest" oceniają, że działania propagandowe Kremla mają na celu "obniżenie woli do przeciwstawiania się Rosji, odwrócenie uwagi od wielkości ponoszonych strat przez rosyjskie siły zbrojne oraz stworzenie pozorów zaplanowanego przeciwdziałania".

Rosja straszy użyciem broni nuklearnej. Eksperci mówią, co to oznacza
Zdaniem ekspertów rosyjskie działania propagandowe mają na celu wywołanie presji psychologicznej (GETTY, Contributor)

Jak oceniają specjaliści z redakcji "Disinfo Digest", rosyjskie działania mają wzbudzić nasz strach i odwrócić uwagę od ponoszonych przez Rosję strat w wyniku agresji na Ukrainę.

Presja psychologiczna przez zastraszanie to jedno z podstawowych narzędzi rosyjskich operacji informacyjno-psychologicznych. Kremlowska propaganda stosuje je od dawna, na szeroką skalę i na wielu polach - wyjaśniają eksperci.

- Co gorsza, narzędzie to Rosjanom się sprawdza. Istotą tak skrojonych operacji informacyjno-psychologicznych jest wywołanie u odbiorców poczucia lęku, wątpliwości lub niepewności, które następnie mają wpływać na postrzeganie przez nich rzeczywistości i zdarzeń oraz – co najistotniejsze z punktu widzenia autora operacji – na proces podejmowania przez nich decyzji - dodają .

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Polska pierwsza do działań". Minister o decyzji ws. Rosji

Rosja straszy bronią jądrową. Eksperci: to presja psychologiczna

Co istotne, działania stosowane przez władze Kremla, wcale nie muszą być rzeczywiste. Ważne dla agresora jest to, aby spowodowały przekonanie, co do ich nieuchronności. Eksperci redakcji "Disinfo Digest" podkreślają, że straszenie przez Rosję użyciem broni nuklearnej jest "presją psychologiczną przez zastraszanie, a nie zapowiedzią realnego i możliwego scenariusza".

W szerzeniu propagandy ważną rolę odgrywają wypowiedzi rosyjskich dygnitarzy. Jest to celowy, skrupulatnie zaplanowany proces dezinformacyjny mający trafić do jak największej grupy odbiorców. W konsekwencji wypowiedzi te "trafiają do odpowiednich liderów opinii, którzy przekazują je masowo swoim słuchaczom".

- To zorganizowana presja psychologiczna mająca wywołać lęk, zagrożenie, bezradność, obniżać gotowość do wsparcia Ukrainy i odwrócić uwagę od rosyjskiej klęski militarnej. Straszenie konfliktem nuklearnym czy użycie broni atomowej jest stałym środkiem oddziaływania Rosji, będzie wracać i pojawiać się cyklicznie przy okazji różnych niekorzystnych dla Moskwy wydarzeń - przekonują eksperci.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić