Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Rosja. Wizerunek Władimira Putina usunięty z wojskowej cerkwi

300

Ogromna cerkiew wojskowa w Rosji została wyłożona mozaiką z wizerunkiem Władimira Putina. Zrobiono to w hołdzie dla aneksji Krymu, a także dla radzieckiego dyktatora Józefa Stalina. Prezydent osobiście interweniował, aby mozaika zniknęła z budynku.

Władimir Putin miał osobiście interweniować ws. swojego wizerunku w cerkwi.
Władimir Putin miał osobiście interweniować ws. swojego wizerunku w cerkwi. (Getty Images)

Nowa świątynia rosyjskiej armii jest budowana w parku „Patriot” w miejscowości Kubinka pod Moskwą. Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego została wyłożona mozaiką przedstawiającą aneksję Krymu, zwycięstwo w II wojnie światowej, a także wielu znanych rosyjskich polityków. Wśród nich znaleźli się m.in. Władimir Putin. Prezydent miał osobiście interweniować, aby mozaika zniknęła.

Cerkiew jest jeszcze nieukończona. Ogromny budynek wykładany jest mozaiką, która przedstawia istotne wydarzenia i postaci. Kontrowersję wzbudza jednak ich dobór. Na ścianach można podziwiać bowiem aneksję Krymu, widnieje też wizerunek Józefa Stalina - donosi "Deutsche Welle".

Dekoracje ścienne napotykały sprzeciw Kremla. Chociaż nie wypowiedział się publicznie na temat mozaiki, to decyzję o jej usunięciu miał podjąć sam Władimir Putin. Nie wiadomo, czy wizerunek Stalina także zostanie zdjęty.

Zobacz także:"Kresy Świata": Putin ma tu swój szczyt. Przywódca Rosji dostał go w nagrodę

Informacje te zostały potwierdzone przez wojsko, a także biskupa. Nie chcieli się jednak wypowiadać co stanie się z pozostałą częścią imponującej mozaiki.

Decyzja zapadła zgodnie z życzeniem głowy państwa– powiedział opiekun cerkwi, biskup kliński Stefan.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić