Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Rosja zakupiła 3 wielkie statki. Wywiad donosi o bezlitosnym planie Putina

Rosyjski dyktator może odpowiadać niedługo za kolejne zbrodnie wojenne. Brytyjski Independent informuje, że Władimir Putin będzie oskarżony o "zagłodzenie Ukrainy". Doniesienia wywiadu wskazują, że planowali ukraść zboże z okupowanych terenów.

Rosja zakupiła 3 wielkie statki. Wywiad donosi o bezlitosnym planie Putina
Kolejne zarzuty dla Władimira Putina? (Getty Images,, Contributor#8523328)

Dowody, które przedstawia Independent, wskazują, że zagłodzenie Ukrainy było dokładnie zaplanowane. Rosjanie mieli przygotowywać się do kradzieży już na samym początku wojny.

Sprawą zajmuje się prawnicy z cenionej, międzynarodowej kancelarii Global Rights Compliance.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin poza Moskwą. Ekspert o możliwych sobowtórach

Z zebranych dowodów i informacji wywiadowczych wynika, że już w grudniu 2021 roku Rosja zakupiła trzy ogromne, 170-metrowe statki transportowe przeznaczone do przewozu zboża drogą morską.

Wywóz zboża z okupowanych terenów Ukrainy rozpoczęto już w pierwszym tygodniu działań wojennych. Eksportowano nawet 12 tysięcy ton zboża dziennie - wskazują dziennikarze brytyjskiej gazety.

Reporterzy Independent dodają, że śledczy gromadzą kolejne dowody świadczące o zaplanowanych i bezlitosnych działaniach rosyjskich służb.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Czy Putin może odpowiedzieć za zagłodzenie Ukrainy?

Ukraińcy chcą udowodnić, że Rosjanie działali z premedytacją, a celem kradzieży zboża miało być wywołanie głodu na ukraińskich ziemiach.

Jeżeli tak się stanie, Władimir Putin i jego świta mogą odpowiedzieć za kolejne zbrodnie wojenne. Rosyjski dyktator może być ponownie umieszczony na międzynarodowej liście przestępców poszukiwanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Dodajmy, że Władimir Putin jest już poszukiwany przez Trybunał w Hadze. Został uznany za winnego procederu porywania dzieci z terenów okupowanej Ukrainy. Senat Stanów Zjednoczonych i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznał z kolei rosyjskiego dyktatora za zbrodniarza wojennego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić