aktualizacja 

Rosjanie schwytali studenta. Przerażające, co mu zrobili

Hussein Abdullayev pochodzi z Azerbejdżanu. Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, przebywał na terenie Mariupola. Młody mężczyzna podjął próbę opuszczenia oblężonego miasta, jednak w jej trakcie został wzięty do niewoli. Był wielokrotnie torturowany i poniżany.

Rosjanie schwytali studenta. Przerażające, co mu zrobili
Hussein Abdullayev przeżył prawdziwe piekło. Był torturowany przez Rosjan trzy razy dziennie, mimo że nawet nie jest Ukraińcem (Facebook, Людмила Денісова)

Jak informuje ukraiński portal NV, Hussein Abdullayev jest studentem trzeciego roku Uniwersytetu w Mariupolu. Jego historię przybliżyła też Ludmiła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka. Koszmar chłopaka zaczął się 17 marca, kiedy próbował wydostać się z oblężonego miasta.

Student z Azerbejdżanu trafił do rosyjskiej niewoli

Zatrzymanie studenta miało miejsce w punkcie kontrolnym niedaleko Berdiańska i było sprzeczne z prawem. Hussein Abdullayev został rozebrany przez rosyjskich okupantów do bielizny, ponieważ szukali tatuaży, które mogłyby świadczyć o przynależności do ukraińskich sił zbrojnych.

Mimo że Hussein Abdullayev był cywilem, okupanci zakuli go w kajdanki i zabrali do aresztu śledczego. Student wielokrotnie podkreślał, że nie jest Ukraińcem, lecz Azerem, jednak jego wyjaśnienia zostały zignorowane. Rażono go prądem, by skłonić go do zeznania, jest był członkiem pułku Azow. Jak relacjonował po wszystkim, trzy razy dziennie poddawano go torturom.

21 marca miałem urodziny i byłem torturowany przez cały dzień. Zazwyczaj tortury trwały przez 20-30 minut, (...) powtarzano je trzy razy dziennie. Kiedy zdarzało mi się zemdleć, wylewano na mnie zimną wodę i powtarzano zastraszanie – relacjonował Hussein Abdullayev w NV.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Hussein Abdullayev nie był jedynym jeńcem, wobec którego stosowano tortury. W areszcie śledczym przebywał m.in. młody mężczyzna z tatuażem na nodze – ochotnik do ukraińskiego wojska. Kiedy dostał ataku serca, a student próbował udzielić mu pomocy, za karę został jeszcze dotkliwiej skatowany.

Ponieważ chłopak miał tatuaż na nodze, bili go po niej tak, że stała się bardzo opuchnięta. Miał problemy z sercem, a kiedy dostał ataku, próbowałem mu pomóc, za co zostałem pobity jeszcze mocniej – opowiadał Hussein Abdullayev w NV.
Zobacz także: Zobacz też: Ukraińcy wracają do Kijowa. Reporter WP o "złudnym poczuciu bezpieczeństwa"
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić