Rosjanie użyli broni fosforowej. Zakazuje jej konwencja genewska

W trakcie agresji na Ukrainę rosyjscy żołnierze dokonali już szeregu zbrodni wojennych. Teraz pojawiają się doniesienia o kolejnej - według strony ukraińskiej Rosjanie mieli użyć broni fosforowej.

Rosjanie użyli broni fosforowej. Zakazuje jej konwencja genewska
Rosjanie mieli użyć broni fosforowej (Facebook)

Broń fosforowa to bardzo niebezpieczna broń masowego rażenia. Kiedy fosfor zaczyna płonąć, jego ugaszenie jest niezwykle trudne. Posiada także silne właściwości trujące, co prowadzi do występowania dotkliwych obrażeń, a nawet śmierci osób znajdujących się w jej zasięgu. Z tego powodu jest zabroniona przez konwencję genewską.

Atak na Ukrainę. Rosjanie użyli wobec ludności broni fosforowej

O użyciu broni fosforowej donoszą Euromaidan Press i portal "Ukrainska Prawda", powołując się na zastępcę komendanta miejscowe policji Ołeksija Biłoszyckiego. Broń miała zostać użyta w mieście Popasna na wschodzie Ukrainy.

Zastępca szefa policji Ołeksij Biłoszycki przekazał, że rosyjscy okupanci użyli w Popasnej (obwód ługański) broni fosforowej. Jest ona zakazana na podstawie konwencji genewskiej – czytamy na stronie Euromaidan Press na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na temat użycia broni fosforowej zabrał głos również Wiktor Kowalenko. Dziennikarz i zarazem weteran armii ukraińskiej zamieścił na Twitterze film zarejestrowany w zaatakowanym mieście.

Rosyjscy żołnierze zaczęli bombardować Ukrainę bronią chemiczną – białą amunicją fosforową, wykorzystywaną do spalania budynków i pojazdów – napisał Wiktor Kowalenko na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Zobacz też: Kijów zostanie oblężony? Gen. Pacek tłumaczy strategię armii rosyjskiej
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić