Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Zebrali potężne siły, zacznie się lada chwila. Putin żąda sukcesu

Awdijiwka w obwodzie donieckim jest od jesieni 2023 roku jednym z głównych teatrów wojny w Ukrainie. Rosjanie prawdopodobnie będą dążyli do opanowania miasta budynek po budynku. Tak wynika z analizy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Według doniesień ze źródeł ukraińskim Rosjanie zebrali około 40 tysięcy żołnierzy w rejonie miasta.

Zebrali potężne siły, zacznie się lada chwila. Putin żąda sukcesu
Ukraińscy żołnierze na kierunku Awdijiwki, grudzień 2023 r. (Getty Images, 2023 Anadolu)

Awdijiwka, liczące do niedawna ponad 30 tys. mieszkańców miasto w obwodzie donieckim, stało się w październiku 2023 roku celem zmasowanego rosyjskiego ataku. Początkowo armia Putina osiągała spore sukcesy, jednak z czasem ukraińskiej obronie udało się powstrzymać postępy wojsk rosyjskich. Zażarte walki nadal trwają.

Instytut Studiów nad Wojną, który regularnie raportuje co dzieje się na ukraińskim froncie, donosi że Awdijiwka może stać się w najbliższym czasie głównym celem rosyjskich działań. Według informacji ISW Rosjanie zgromadzili kilkadziesiąt tysięcy wojsk, by zintensyfikować atak na miasto i zdobyć je już wkrótce.

Tego oczekuje, jeszcze przed wyborami, prezydent Władimir Putin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ukraina będzie trzymać z Niemcami? Ekspert nie ma wątpliwości

Awdijiwka celem Rosjan? ISW: Rosjanie zebrali 40 tys. żołnierzy

W jednym z najnowszych wpisów ISW analizuje sytuację wokół Awdijiwki. Jak czytamy, Rosjanie atakują w ostatnim czasie miasto od południa, ale osiągają minimalne zyski. Wciąż prowadzą również działania na północy miasta. Tempo jest jednak zdecydowanie słabsze niż jesienią 2023 roku.

Mimo tego Rosjanie nie zrezygnują z opanowania Awdijiwki. Chcą budynek po budynku zdobywać miasto tak, jak to było w trakcie kampanii o Bachmut. Do tego zorganizowali spore siły i nie będą liczyć się z kosztami. Mają zająć miasto za wszelką cenę.

Major Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Maksym Morozow oświadczył 25 stycznia, że ​​siły rosyjskie zgromadziły w pobliżu Awdijiwki 40 000 żołnierzy i przygotowują się do zintensyfikowania działań ofensywnych przeciwko miastu - przypomina ISW.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nie wiadomo, czy w najbliższym czasie Rosjanie rzeczywiście podkręcą tempo swojej ofensywy. Według ISW będą działać tak, jak w przypadku innych miast ukraińskich na wschodzie kraju. Będą rzucali duże siły, nie licząc się ze stratami, aby osiągnąć choćby marginalne postępy.

Według amerykańskich analityków potencjalne zdobycie Awdijiwki przez Rosjan nie zachwieje obroną obwodu donieckiego, choć miasto ma ważne położenie pod względem strategicznym. I jako jedyne od 2014 roku nie wpadło w ręce okupantów, jest więc ważnym symbolem oporu Sił Zbrojnych Ukrainy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić