aktualizacja 

Rośnie w polskich lasach. Kara do 5 tysięcy złotych

41

Uwaga, miłośnicy przyrody! Czosnek niedźwiedzi to zdrowa i aromatyczna, dziko rosnąca w lasach roślina, która właśnie zaczęła się tam pojawiać. Problem w tym, że w Polce - poza drobnymi wyjątkami - nie wolno jej zrywać. Grożą za to surowe kary pieniężne do nawet pięciu tysięcy złotych.

Rośnie w polskich lasach. Kara do 5 tysięcy złotych
Zdjęcie ilustracyjne. (Adobe Stock, Photographer: Beneda Miroslav)

Portal "Eska.pl" wspomina, że czosnek niedźwiedzi nazywany jest również trzemuchą. Posiada charakterystyczny zapach. Jego właściwości lecznicze i smakowe niewiele różnią się od tradycyjnego czosnku.

"Liście czosnku niedźwiedziego są aromatyczne i bogate w związki siarki (bardzo silne antyoksydanty) oraz kwasy fenolowe. Zawierają mnóstwo mikro - oraz makroelementów, m.in. magnez" - czytamy na portalu.

Nie zrywaj czosnku niedźwiedziego w lasach. Grożą za to kary

Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach, które pozwolą nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Czosnek niedźwiedzi w Polsce znajduje się pod częściową ochroną. Traktują o tym przepisy dotyczące ochrony gatunkowej roślin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czosnek na przeziębienie i grypę. Oto jak go stosować prawidłowo
Oznacza to, że nie wolno zrywać go w lasach. Za naruszenie zakazu grozi kara grzywny od 20 do 5000 złotych - przekazuje "Eska.pl".

Co ciekawe, istnieją od tej reguły pewne wyjątki. Czosnek niedźwiedzi można zbierać w lasach w województwach: małopolskim, śląskim i podkarpackim. Wcześniej jednak konieczne jest uzyskanie pozwolenia regionalnej dyrekcji ochrony środowiska.

To nie koniec. Nie powinno zbierać się więcej niż 25 proc. populacji tej rośliny. Dodatkowo pamiętać należy o tym, by nie uszkodzić części podziemnych.

Czosnek niedźwiedzi wyhodujesz w domu

Portal zaznacza też, że chętni mogą kupić sadzonki czosnku niedźwiedziego i zasadzić je w swoim ogrodzie.

"Uprawa czosnku niedźwiedziego w ogrodzie wymaga zapewnienia stanowiska półcienistego lub cienistego (najlepiej pod drzewami liściastymi) oraz próchniczej, przepuszczalnej, żyznej i stale lekko wilgotnej gleby o odczynie lekko kwaśnym. Czosnek niedźwiedzi wymaga podlewania, szczególnie w okresie wiosennym" - czytamy na stronie "Eska.pl".

Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić