EŁEM| 
aktualizacja 

Rosyjski minister na Białorusi. Nadzoruje ćwiczenia

Szef rosyjskiego MON Siergiej Szojgu przybył na Białoruś. Osobiście dogląda rozpoczynających się ćwiczeń Allied Resolve 2022, które budzą wielki niepokój analityków z Zachodu, bo mogą być przykrywką do rozpoczęcia ataku na Ukrainę.

Rosyjski minister na Białorusi. Nadzoruje ćwiczenia
Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu (w śr.) przybył na Białoruś (GETTY, Alexei Yereshko/TASS, Alexei Yereshko)

Szojgu obserwował dziś jeden z pierwszych etapów ćwiczeń. Sytuacja jest o tyle interesująca, że nie było go na Białorusi rok temu, kiedy trwały duże manewry obu krajów pod kryptonimem Zapad-2021. Szojgu pojawił się w Brześciu, blisko granicy z Polską. Przeprowadził inspekcję "tego, co zostało osiągnięte dotychczas" - poinformowała agencja TASS.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Co ciekawe, "faza aktywna" manewrów ma się zacząć dopiero za tydzień, 10 stycznia. Potrwać ma 10 dni. Szojgu udzielił wywiadu państwowej telewizji Belta, chwaląc Białorusinów za dobrą organizację ćwiczeń.

Są wojska rezerwowe, możemy rozmieścić więcej pojazdów. Mogę powiedzieć, że wszystko zostało zorganizowano lepiej niż wspaniale - mówił Szojgu.

Rosjanin spotkał się też z Aleksandrem Łukaszenką. Również białoruski dyktator chwalił przygotowanie manewrów, mówiąc jak starano się dobrać termin, by nie wpłynęły na funkcjonowanie gospodarki ani rolnictwa jego kraju.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Łukaszenka uderzył też w kraje Zachodu, mówiąc, że "już słychać wycie ale to ich (Zachodu - red.) problem". Zapowiedział również zakup rosyjskiego sprzętu, który przybył na Białoruś w ramach nadchodzących manewrów.

Zobacz także: Ukraina obawia się imigrantów z Białorusi. Dodatkowe siły skierowane na granicę
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić