Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Rosyjski myśliwiec minął samolot USA o zaledwie 6 metrów

260

Piloci amerykańskiego Boeinga P-8 Poseidon, prowadzący obserwację nad Morzem Czarnym, nagle ujrzeli rosyjską maszynę. Była dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Rosyjski myśliwiec minął samolot USA o zaledwie 6 metrów
(Wikimedia Commons CC0)

Rosyjski samolot myśliwski minął Amerykanów o włos. Jego pilot poprowadził maszynę nad amerykańskim samolotem obserwacyjnym, mijając go o zaledwie 6 metrów. Choć sytuacja miała miejsce 9 maja, dopiero teraz wieści o niej ujrzały światło dzienne.

Amerykański samolot wykonywał rutynowy oblot po międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Piloci maszyny USA twierdzą, że Rosjanin przeleciał nad nimi z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa - twierdzi Pamela Kunze, rzeczniczka amerykańskiej armii w Europie.

Takie przypadki zdarzają się dość często. Wszystko przez brak wzajemnej informacji o planowanych lotach Rosjan i Amerykanów.

6 metrów to ekstremalnie blisko, ale też bezpiecznie. Jak to możliwe? Rzeczniczka wojsk USA stwierdziła, że przy ocenie zagrożenia nie bierze się pod uwagę jedynie odległości.

Liczy się także prędkość, wysokość na jakiej się znajdują, widoczność, warunki atmosferyczne, kąt zbliżania, a także ogólnie pojmowany profesjonalizm działań - dodała Kunze.

Kto wie, może pilot naoglądał się amerykańskich filmów? Podobne widoki zobaczyć można było już w "Top Gun".

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić