o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewa Skorupka
|

Moskwa szykuje się do wojny? Rosyjskie satelity budzą obawy ekspertów

182
Podziel się

Na konferencji w szwajcarskiej Genewie eksperci ostrzegali przed rosyjskim satelitą, który na orbicie Ziemi zachowuje się w sposób, którego nie daje się przewidzieć. Być może chodzi o część badań oraz rozwój broni kosmicznej. Czy Rosja przygotowuje się do wojny w kosmosie? Mówi się, że nowa broń kosmiczna została niedawno przetestowana właśnie w Rosji! 

Moskwa szykuje się do wojny? Rosyjskie satelity budzą obawy ekspertów
bDfWDnfV
Zastępczyni sekretarza amerykańskiego Biura Kontroli, Weryfikacji i Zgodności Broni, Yleem Poblete, powiedziała ostatnio: Nie jesteśmy pewni, co to jest i nie ma sposobu, aby to zweryfikować. Ale zamiary Rosji dotyczące tego satelity są niejasne i najwyraźniej bardzo niepokojące - tak Poblete podsumowała zdenerwowanie i obawy, jakie wywołało zachowanie obiektu rosyjskiego pochodzenia, na orbicie Ziemi.

Hipotetycznemu zagrożeniu ze strony satelity, Poblete, reprezentującą władze USA, na konferencji ONZ w sprawie rozbrojenia w Genewie, poświęciła miejsce w maju 2018 roku. Rosja nadal nie chce wyjaśnić sytuacji, pozostawiając wszystkim innym duże pole do spekulacji. Te jednak wcale nie są zbyt optymistyczne i prawdopodobnie to tylko kwestia czasu, kiedy dowiemy się, która ze wspomnianych obaw okaże się prawdziwa. Jaki jest cel tajemniczego i potencjalnie niebezpiecznego satelity, który krąży wokół naszych głów w dzień i w nocy i nikt o nim nic nie wie? 

Jak nikt dotychczas

Satelita wzbudzający niepokój, został wystrzelony na orbitę w październiku 2017 roku. Początkowo nie zachowywała się w żaden dziwny sposób, ale potem wielokrotnie zwracała na siebie uwagę dziwnymi manewrami, na które jak dotąd nie natknęli się jeszcze eksperci z żadnego innego satelity.

bDfWDnfX
Rosyjskie Ministerstwo Obrony umieściło obiekt kosmiczny, o którym twierdzi, że jest "inspektorem kosmicznym". Jednak jego zachowanie na orbicie, było zgoła inne niż to, co kiedykolwiek było widziane podczas inspekcji na orbicie, w tym innych działań Rosji w zakresie inspekcji satelitarnej, mówi zdenerwowana Poblete.

Rosjanie coś ukrywają? Mówiąc najprościej, władze USA, wraz z wieloma innymi krajami na całym świecie, nie wierzą, że jest to tylko rutynowa konserwacja, a dziwne zachowanie satelity tylko potwierdza to założenie. Czy satelita może zagrażać innym obiektom na orbicie? 

Jutrzenka walk kosmicznych

Już jakiś czas temu pewne środowiska naukowe zasugerują, że następna wojna odbędzie się w kosmosie. Taka jest także opinia brytyjskiego profesora prawa międzynarodowego Michaela Schmitta.

bDfWDngd
To jest absolutnie nieuniknione, że zobaczymy, jak konflikty wojenne przenoszą się w kosmos, ostrzega Brytyjczyk.

Wielu obawia się, że tajemniczy rosyjski satelita właśnie przygotowuje się do takiej wojny. Stany Zjednoczone ostrzegają, że może to być część badań i rozwoju broni kosmicznej, takich jak niszczenie wrogich satelitów, co może zagrozić bezpieczeństwu kraju i pogrążyć wiele innych państw w chaosie. Stany Zjednoczone nie lekceważą tego zagrożenia i mówią, że do 2020 roku powinna zostać utworzona jednostka sił kosmicznych, specjalizująca się w walce kosmicznej. Ale czy nie będzie już za późno?

To nie pierwsze takie zdarzenie 

To nie pierwszy raz, kiedy Rosja poprzez swoje zachowanie zwróciła na siebie uwagę. Już w maju 2014 roku rakieta startująca z portu kosmicznego przenosi na orbitę tajemniczy obiekt, który później zostanie oznaczony jako obiekt 2014-28E. Ale cały świat dowie się o tym później.

bDfWDnge

Jak to możliwe, że satelita może zostać wystrzelony w kosmos bez zauważenia? To stosunkowo proste. Rosja skorzystała z okazji. Rakieta bowiem przenosi trzy oficjalne satelity, a czwarta jest po prostu zachowana w tajemnicy. Ponadto obiekt początkowo uważany jest za mało istotny kosmicznie. Jednak w sierpniu jego nieskoordynowana trasa ulega zmianie, a na orbicie rozpoczynają się specjalne manewry. Według obserwatorów z Ziemi satelita porusza się między innymi rosyjskimi obiektami kosmicznymi i ostatecznie łączy się z jednym z nich.

Czymkolwiek obiekt 2014–28E jest, zdecydowanie wygląda na eksperyment, mówi specjalistka ds. bezpieczeństwa kosmicznego Patricya Lewis. Czy może to być prototyp satelity, o którym debatowano w Genewie? 

Posprząta niebo nad nami? 

Już wtedy pojawia się kilka hipotez na temat prawdziwego celu obiektu. Wymieniono szereg działań, które satelita może wykonywać na orbicie. Niektóre z nich są nieszkodliwe, a nawet korzystne. Misją obiektu może być na przykład naprawa lub zaopatrzenie innych satelitów. To by tłumaczyło ostatni zarejestrowany manewr, w którym obiekt dołączył do innego rosyjskiego satelity.

Może pełnić cały szereg różnych funkcji zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Jedną z możliwości jest to, że jest to jakiś rodzaj chwytaka, mówi Lewis.
bDfWDngf

Funkcją takiego chwytaka byłoby oczyszczanie orbity, na której już porusza się duża ilość kosmicznych śmieci. Ale dlaczego Rosja miałaby ukrywać swój korzystny dla Ziemi projekt? Wręcz przeciwnie, można by oczekiwać, że urządzenie do chwytania i usuwania kosmicznych śmieci zostałoby wysłane na misję otoczce splendoru odpowiadającego obyczajom propagandy Rosji. 

 Zabójca satelitów

Wielu innych ekspertów skłania się ku wnioskowi, że jest to tak zwany zabójca satelitów, urządzenie bojowe, które może celować i neutralizować inne satelity.

Mogą to być granulki kinetyczne służące do spalania na innych satelitach. Pod uwagę brana jest także możliwość cyberataków lub ingerencji w inne satelity, podkreśla Lewis.

W dzisiejszym świecie wszystko, od komunikacji przez transport po bezpieczeństwo poszczególnych krajów, zależy prawie wyłącznie od satelitów. Ich eliminacja doprowadziłaby wroga do absolutnego chaosu, a następnie jego szybkiego upadku. Wiele instytucji, w tym armie, byłoby całkowicie sparaliżowanych. Kraje rozwinięte często nawet nie byłyby w stanie odpowiedzieć na zdalny atak wroga.

bDfWDngg

Satelity bojowe nie są niczym nowym. Rosja zbudowała swojego pierwszego już w latach 60. podczas zimnej wojny. W tym czasie był to satelita Istrebitel sputnik, czyli myśliwiec satelitarny. Istrebitel miał za zadanie zbliżyć się do wrogich satelitów lub innego celu w kosmosie i odpalić głowicę z ładunkiem. Czy to możliwe, że Rosja ponownie odkurzyła stare plany? A może nigdy nie odłożyła ich na półkę?

Zagadkowe usterki i tajemnicze testy w Moskwie

Jeszcze bardziej przerażający jest fakt, że niezależne analizy wykazały możliwą obecność jeszcze innych nieznanych satelitów. Mówi się, że Rosjanie od 2013 roku byli w stanie wystrzelić w kosmos co najmniej cztery zabójcze satelity. W świetle tych faktów wydarzenie z lata 2017 roku wydaje się być bardzo niepokojące. To właśnie wtedy europejski satelita komunikacyjny dosłownie rozpadł się na orbicie. Przyczyną jego zniszczenia jest uderzenie przez nieznany obiekt, prawdopodobnie kosmiczne śmieci.

Operatorem zniszczonego satelity była prywatna agencja, która między innymi świadczy usługi satelitarne dla USA, NATO i NASA. Wisienką na torcie kosmicznego uzbrojenia jest test nieznanej dotąd broni na lotnisku pod Moskwą. Szczegóły tej broni nie dotarły zbyt obficie do opinii publicznej, ale mówi się, że uderzająco przypomina broń antysatelitarną, która w przeszłości była również rozwijana przez Stany Zjednoczone. Czy zmierzamy do bitw kosmicznych? 

bDfWDngy
Źródło:
Enigma
KOMENTARZE
(182)
dolly
2 miesiące temu
Dziwne żeby wojny nie było przy coraz większej głupocie ludzkiej, to tylko kwestia czasu
aaaaa
2 miesiące temu
Napiszcie coś o broni amerykańskiej w kosmosie, a nie straszycie Rosją. To Ameryki należy się bać, to amerykańskie samoloty latają po całej kuli ziemskiej, to amerykańskie okręty pływają na wszystkich wodach świata, i to Amerykanie uwielbiają przeprowadzać rewolucje w krajach, które są bogate w złoża naturalne.
marek zol
2 miesiące temu
ciekawe, jeszcze ciekawsze jest tłumaczenie tekstu, czy to tłumaczył rosyjski satelita?
bDfWDngz
A..
2 miesiące temu
a to nie prezydent USA R.Reagan ogłosił czas Gwiezdnych Wojen? Rosjanie tylko kontynuują jego projekt..... A autorka powinna nauczyć sie poprawnej polszczyzny. Kiedyś redaktor musiał skończyć jakąś porządną szkołę, i nie mógł kaleczyć ojczystego języka. Tpo też patriotyzm -szacunek do ojczystej mowy.......
Lustro
2 miesiące temu
I dobrze. Dopóki jest względna równowaga jeden drugiego nie zaatakuje. Ataki są zawsze na słabszych.
Najnowsze komentarze (182)
sadi666
2 miesiące temu
Wydatki wojskowe Rosji 90 mld $, Stanów Zjednoczonych - 700 mld $. Kto ma się kogo bać?
Ania
2 miesiące temu
Wsyscy sie zbroja, Polska tez. Widac chec wojny jest bardzo duza wsrod wszystkich politykow.
szux
2 miesiące temu
jak ruscy mają coś takiego to hameryka ma to coś i tak w ciągłym celowniku.
ala
2 miesiące temu
- e tam, strachy na Lachy, w wyobraźni reaktorzyny.
Fhjj
2 miesiące temu
Pis u wladzy, koniec zycia na ziemi
VREDNY
2 miesiące temu
Pozostają konwencjonalne kabelki
Juliusz
2 miesiące temu
Nie ma co się martwić ich przyjaciele Amerykanie pewnie też coś mają w zanadrzu.Dawno podzielili się wpływami a nas się tylko napuszcza
aw1978
2 miesiące temu
Rosja znacznie wyprzedza inne kraje w kwestiach zbrojeniowych
bDfWDngr
emeryt
2 miesiące temu
do młodych czytających portal internautów -- demokracja w stylu zachodnim np USA doprowadziła Polskę na skraj TOTALNEJ BIEDY LAT 90 I POCZĄTKU NOWEGO WIEKU dzisiaj nikt o tym nie chce mówić ( masowo padały zakłady wielu ludzi wyemigrowało bezpowrotnie za chlebem na zachód zubożając elity intelektualne -- podobna sytuacja miała i ma miejsce na Ukrainie !! dzisiaj zaczyna się zadyma na Białorusi !!! patrzcie co nam zgotowano i kto na tym zarobił ?? i tyle ... wyciągnijcie wnioski
Finito
2 miesiące temu
Wkrotce Matka Ziemia wszystkich dotkliwie ukarze za bezmyslnosc i niszczenie jej naturalnego srodowiska. Nie macie pojecia, co rozpetaliscie, nikt i nic juz tego nie zatrzyma...niedlugo sie zacznie...
Paweł B
2 miesiące temu
dobrze ! niech sie biją w kosmosie to ziemi nie zniszczą....
kowalski
2 miesiące temu
Pierdoły wypisujecie! Kto posiada samolot kosmjczny, którego misje trwają dwa lata i więcej?
Polak
2 miesiące temu
Dla Putina idolem jest Stalin, a ten chciał w 1920 r. podbić Europę z fabrykami w Niemczech,aż po Portugalię. Obawiam się, że przepowiednie mówiące o inwazji Rosjan na Europę (Bałtykiem i nad Czechami)mogą się spełnić za Putina. Niemcom wydaje się, że są dogadani, a są dla nich tylko zakąską.
HIHA
2 miesiące temu
MOSKWA SZYKUJE SIĘ DO WOJNY OBRONNEJ ! ZAPOMNIELISCIE DODAĆ A TO ISTOTNE JEST !!!!!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić