Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Anna Jankowska
|

Ruszyła lawina memów. Pomnik Jana Paweł II na ustach internautów

43
Podziel się

Instalacja przedstawiająca Jana Pawła II stanęła przed Muzeum Narodowym w Warszawie. Oficjalne odsłonięcie zaplanowano na czwartek, ale rzeźba już wywołuje ogromne emocje nie tylko w Warszawiakach. Internauci skomentowali sprawę na swój sposób - memami.

Ruszyła lawina memów. Pomnik Jana Paweł II na ustach internautów
Jan Paweł II rzucający meteorytem. Internauci komentują (Facebook)
bFdUjpmd

Nietypową instalację nazwano "Zatrute Źródło". Przedstawia Jana Pawła II, który brodzi w czerwonej wodzie, trzymając nad głową wielki głaz przypominający meteoryt. Naturalnej wielkości rzeźba stanęła właśnie przed Muzeum Narodowym w Warszawie.

Nietypowa instalacja to dzieło Jerzego Kaliny, najbardziej znanego z Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie. Muzeum Narodowe informuje, że "Zatrute Źródło" to pierwsza praca artysty poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II.

bFdUjpmf

To odpowiedź Kaliny na słynną rzeźbę "La Nona Ora" Maurizia Cattelana. Dzieło z 1999 roku przedstawiało Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. Rzeźba do dziś wywołuje kontrowersje, została też uszkodzona przez oburzonych odbiorców.

bFdUjpml
W ujęciu Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile. Zaproponowane ujęcie postaci pozwala podjąć wiele wątków interpretacji. Sam artysta postrzega papieża jako człowieka, który odegrał decydującą rolę w najnowszej historii Polski i Europy, rozpoczął proces przemian historycznych, społecznych i duchowych - podaje Muzeum Narodowe.

Oficjalne odsłonięcie "Zatrutego Źródła" zaplanowano na czwartek. Instalacja już teraz budzi duże emocje, nie tylko Warszawiaków. Część komentujących internautów zastanawia się, czy nowa rzeźba nie jest fotomontażem, inni już przerabiają zdjęcia instalacji na memy.

bFdUjpmm
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdUjpmG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(43)
jkl
rok temu
O mój Boże!!! Co złego temu rzeźbiarzowi zrobił JP2?
basia
rok temu
to smutne
Tylko pytam
rok temu
A Papież prosił!! Żadnych pomników . W sercu pamięć nosić . Komu ma to służyć ???
bFdUjpmH
Obywatel RP
rok temu
ta rzeźba, ta instalacja, może też symbolizować ofiary kościoła. morze krwi ludzkiej, którą przez 2000 lat watykan, kościół przelał dla umocnienia władzy i miłości dla złota. symbol kościoła, szef kościoła katolickiego w morzu krwi, próbuje zagłuszyć wołania ofiar, zagłuszyć sumienie rzucając na oślep głazem. ...więc, nie "zatrute źródło", a... może... "głazem sumienia nie zagłuszysz"... co wy na to ? może jakiś inny, ciekawszy tytuł tej instalacji. pozdrawiam.
AdaM
rok temu
Z artystami to tak jak z niezawisłym wymiarem sprawiedliwości taka wizja taki wyrok i bez dyskusji.
JohnCarter
rok temu
Ostatnio pisalo na necie ze w strone Ziemii leci 5 meteorytow,teraz juz wiem kto je ciska:)
:_)
rok temu
Bełchatów i węgiel kamienny? O co tu chodzi?
Hehe.
rok temu
Rzeźba w naukowy sposób (za naukami jakiegoś Kulu pewnie) tłumaczy, skąd zagrożenie kolizją z meteorytami dla Ziemi i podpowiada, że należy więcej środków przeznaczać na ochronne przed zagrożeniami z kosmosu - i wysłac je w stronę Watykanu, bo jedynie tam, maja sposoby do przebłagania zsyłacza apokalipsy, by takowa nie nastąpiła.
mafia
rok temu
Zatrute źródło - tytuł pasuje jak ulał.
Noel
rok temu
A Papież prosił: Nie stawiajcie mi pomników... Mądry człowiek był...:)
wik70
rok temu
biedny papież i to mu zafundowali jego Rodacy.Wygląda to na obrazę uczuć religijnych- agresywny, święty JPII? Szkoda komentować. Pomnikomania a co ze zrozumieniem jego nauk na które tak się wszyscy chętnie powołują?
Można?
rok temu
Jeszcze jak!
Karol
rok temu
jaki rząd taka sztuka
bFdUjpmz
Bum
rok temu
To chyba projekt prezesa
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić