o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Anna Jankowska
|

Ruszyła lawina memów. Pomnik Jana Paweł II na ustach internautów

43
Podziel się

Instalacja przedstawiająca Jana Pawła II stanęła przed Muzeum Narodowym w Warszawie. Oficjalne odsłonięcie zaplanowano na czwartek, ale rzeźba już wywołuje ogromne emocje nie tylko w Warszawiakach. Internauci skomentowali sprawę na swój sposób - memami.

Ruszyła lawina memów. Pomnik Jana Paweł II na ustach internautów
Jan Paweł II rzucający meteorytem. Internauci komentują (Facebook)
bDyYnOwR

Nietypową instalację nazwano "Zatrute Źródło". Przedstawia Jana Pawła II, który brodzi w czerwonej wodzie, trzymając nad głową wielki głaz przypominający meteoryt. Naturalnej wielkości rzeźba stanęła właśnie przed Muzeum Narodowym w Warszawie.

Nietypowa instalacja to dzieło Jerzego Kaliny, najbardziej znanego z Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie. Muzeum Narodowe informuje, że "Zatrute Źródło" to pierwsza praca artysty poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II.

bDyYnOwT

To odpowiedź Kaliny na słynną rzeźbę "La Nona Ora" Maurizia Cattelana. Dzieło z 1999 roku przedstawiało Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. Rzeźba do dziś wywołuje kontrowersje, została też uszkodzona przez oburzonych odbiorców.

bDyYnOwZ
W ujęciu Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile. Zaproponowane ujęcie postaci pozwala podjąć wiele wątków interpretacji. Sam artysta postrzega papieża jako człowieka, który odegrał decydującą rolę w najnowszej historii Polski i Europy, rozpoczął proces przemian historycznych, społecznych i duchowych - podaje Muzeum Narodowe.

Oficjalne odsłonięcie "Zatrutego Źródła" zaplanowano na czwartek. Instalacja już teraz budzi duże emocje, nie tylko Warszawiaków. Część komentujących internautów zastanawia się, czy nowa rzeźba nie jest fotomontażem, inni już przerabiają zdjęcia instalacji na memy.

bDyYnOxa
bDyYnOxu
KOMENTARZE
(43)
Sun Tzu
4 miesiące temu
Głupota w tym kraju sięga zenitu. To, że ktoś taki pomnik robi to jedno - artyści mają różne "wizje", ale że ktoś za to płaci - to jest właśnie ta głupota !
Swojak
4 miesiące temu
Myślicie że stawiając pomniki papieża Jana Pawła 2 kupicie sobie miłosierdzie to bardziej przypomina kult jednostki niż upamietnienie
Jack
4 miesiące temu
Przeciez to chore. Ile mozna stawiac tych pomnikow?
bDyYnOxv
Lea
4 miesiące temu
A gdzie w Biblii jest napisane, by wybierać świętych i stawiać im pomniki? Kult złotego cielca został potępiony. Dlaczego olewacie Słowo Boże stawiając kolejnego złotego cielca, tym razem w ludzkiej postacii?
bogdan1
4 miesiące temu
Super, takie pomniki chciałbym oglądać na każdej ulicy , na każdym skrzyżowaniu,i w każdym parku.Autor tego przekazu, żywcem wziętego od producentów krasnali ogrodowych pokazuje że koniec dominacji kleru już bliski i że lodówkę i telewizor kupię niebawem w kościele przerobionym na galerię handlową.
Najnowsze komentarze (43)
jkl
2 miesiące temu
O mój Boże!!! Co złego temu rzeźbiarzowi zrobił JP2?
basia
4 miesiące temu
to smutne
Tylko pytam
4 miesiące temu
A Papież prosił!! Żadnych pomników . W sercu pamięć nosić . Komu ma to służyć ???
Obywatel RP
4 miesiące temu
ta rzeźba, ta instalacja, może też symbolizować ofiary kościoła. morze krwi ludzkiej, którą przez 2000 lat watykan, kościół przelał dla umocnienia władzy i miłości dla złota. symbol kościoła, szef kościoła katolickiego w morzu krwi, próbuje zagłuszyć wołania ofiar, zagłuszyć sumienie rzucając na oślep głazem. ...więc, nie "zatrute źródło", a... może... "głazem sumienia nie zagłuszysz"... co wy na to ? może jakiś inny, ciekawszy tytuł tej instalacji. pozdrawiam.
AdaM
4 miesiące temu
Z artystami to tak jak z niezawisłym wymiarem sprawiedliwości taka wizja taki wyrok i bez dyskusji.
JohnCarter
4 miesiące temu
Ostatnio pisalo na necie ze w strone Ziemii leci 5 meteorytow,teraz juz wiem kto je ciska:)
:_)
4 miesiące temu
Bełchatów i węgiel kamienny? O co tu chodzi?
Hehe.
4 miesiące temu
Rzeźba w naukowy sposób (za naukami jakiegoś Kulu pewnie) tłumaczy, skąd zagrożenie kolizją z meteorytami dla Ziemi i podpowiada, że należy więcej środków przeznaczać na ochronne przed zagrożeniami z kosmosu - i wysłac je w stronę Watykanu, bo jedynie tam, maja sposoby do przebłagania zsyłacza apokalipsy, by takowa nie nastąpiła.
bDyYnOxn
mafia
4 miesiące temu
Zatrute źródło - tytuł pasuje jak ulał.
Noel
4 miesiące temu
A Papież prosił: Nie stawiajcie mi pomników... Mądry człowiek był...:)
wik70
4 miesiące temu
biedny papież i to mu zafundowali jego Rodacy.Wygląda to na obrazę uczuć religijnych- agresywny, święty JPII? Szkoda komentować. Pomnikomania a co ze zrozumieniem jego nauk na które tak się wszyscy chętnie powołują?
Można?
4 miesiące temu
Jeszcze jak!
Karol
4 miesiące temu
jaki rząd taka sztuka
Bum
4 miesiące temu
To chyba projekt prezesa
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić