Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BJ
|

Rzadki okaz wypatrzony na drzewie pod Pułtuskiem. Wielka radość wśród ekologów

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
34
Podziel się:

W lesie w okolicach Pułtuska pojawił się bielik. Na gniazdo wybrał koronę starej, około 180-letniej sosny. Natychmiast powołano nową strefę ochrony tego rzadkiego ptaka.

Rzadki okaz wypatrzony na drzewie pod Pułtuskiem. Wielka radość wśród ekologów
Bielik na gniazdo wybrał koronę starej sosny. (Getty Images)

Ekolodzy mają powody do radości. Na terenie Nadleśnictwa Pułtusk zamieszkał objęty ścisłą ochroną bielik. Ptak uwił gniazdo w koronie sosny, około 18 metrów nad ziemią.

Warto pamiętać, że bielik (Heliaeetus albicilla) to największy lęgowy ptak drapieżny w naszym kraju. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2,5 metra, a waga dorosłych samic, które są nieco większe od samców, sięga 6 kilogramów - czytamy na fanpage'u Lasów Państwowych na Facebooku.

Jak informują leśnicy, gniazdo bielika jest zbudowane z dość grubych kawałków drewna i może ważyć nawet 1000 kg. Korzysta z niego zwykle parę ptaków.

Bielik jest wpisany do polskiej czerwonej księgi zwierząt, czyli rejestru gatunków zagrożonych na terenie kraju. W ostatnich latach liczebność tych ptaków powoli wzrasta.

Wokół gniazd bielików wyznacza się specjalne strefy ochronne. W sumie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie jest ich już 19.

Zobacz także: Orzeł przechytrzył stado wron. Zaskakujący finał nagrania z USA
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(34)
IQIQ
rok temu
Biedny to już teraz jest pół Tuska
Andrzej W
rok temu
ostatnio w mediach zaczął pojawiać się Całytusk. Okaz jakich mało.
Gajowy
rok temu
Na terenie województwa stołecznego jest 19 stref. Pewnie mało kto w Polsce wie, że na terenie wschodnich nadleśnictw stref jest mnóstwo. Nadleśnictwa, leśnicy chronią w takiej formie bieliki, bociany czarne, orliki krzykliwe, ale także żółwie błotne, unikalne ważki, rośliny, np. zimozioła północnego, ciemiężycę czarną. Na terenie nadleśnictwa o powierzchni np. 10-12 tys ha występuje ponad 60 stref. Województwo lubelskie to potentat jeśli chodzi o występowanie orlika krzykliwego, znaczny odsetek tego gatunku w skali Europy żyje właśnie tu. Nie mylić tego sukcesu z tzw. ekologami, te skarby są pieczołowicie chronione przez leśników, opluwanych przez "ekologów", oraz oczernianych wobec społeczeństwa.
fix
rok temu
czyli poczekamy kolejnych kilka lat na obwodnicę tego miasta, bo tylko po to o tym piszecie
seba
rok temu
A moźe by pokazali jakiego okaza pod Tuskiem ?
regionals
rok temu
w tym rejonie jest to chyba tylko nowość dla ornitologów ja obserwuję je od jakichś 8miu lat
Gajowy
rok temu
Jaka w tym zasługa "ekologów"??? Co za durny tekst. Ponoć bielik założył gniazdo na terenie nadleśnictwa, to nadleśnictwo wystąpiło do RDOŚ o zatwierdzenie strefy, teraz to leśnicy będą strzec tego skarbu, broniąc go także przed wałęsającymi się tam tzw. "ekologami".
pyk
rok temu
Na zdjęciu nie widać 180-letniej sosny tylko same dzidy około 45-letnie. Samo znalezienie tak starej sosny w Polsce może być wydarzeniem.
pyk
rok temu
Na zdjęciu nie widać 180-letniej sosny tylko same dzidy około 45-letnie. Samo znalezienie tak starej sosny w Polsce może być wydarzeniem.
kocur
rok temu
Na zdjęciu widać, że bielik zatroskany - pewnie nad Polską. Co dalej z nią będzie bo nie ma sił jej bronić...
jajcarz
rok temu
A pod całym Tuskiem znaleziono Czarnka.
Tomasz
rok temu
Zaraz zetna to drzewo, bo Polska ma lepszy interes w exporcie drzewa niz w ochronie nawet orla.
fff
rok temu
Więcej betonizacji to na pewno będzie ich więcej.
kmac
rok temu
Będzie żył dopóki dopóty nie zdenerwuje jakiegoś nawiedzonego myśliwego, dla którego jastrzębie i orły to konkurencja w polowaniu na ptactwo.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić