Rzadki okaz wypatrzony na drzewie pod Pułtuskiem. Wielka radość wśród ekologów

55

W lesie w okolicach Pułtuska pojawił się bielik. Na gniazdo wybrał koronę starej, około 180-letniej sosny. Natychmiast powołano nową strefę ochrony tego rzadkiego ptaka.

Rzadki okaz wypatrzony na drzewie pod Pułtuskiem. Wielka radość wśród ekologów
Bielik na gniazdo wybrał koronę starej sosny. (Getty Images)

Ekolodzy mają powody do radości. Na terenie Nadleśnictwa Pułtusk zamieszkał objęty ścisłą ochroną bielik. Ptak uwił gniazdo w koronie sosny, około 18 metrów nad ziemią.

Warto pamiętać, że bielik (Heliaeetus albicilla) to największy lęgowy ptak drapieżny w naszym kraju. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2,5 metra, a waga dorosłych samic, które są nieco większe od samców, sięga 6 kilogramów - czytamy na fanpage'u Lasów Państwowych na Facebooku.

Jak informują leśnicy, gniazdo bielika jest zbudowane z dość grubych kawałków drewna i może ważyć nawet 1000 kg. Korzysta z niego zwykle parę ptaków.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Bielik jest wpisany do polskiej czerwonej księgi zwierząt, czyli rejestru gatunków zagrożonych na terenie kraju. W ostatnich latach liczebność tych ptaków powoli wzrasta.

Wokół gniazd bielików wyznacza się specjalne strefy ochronne. W sumie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie jest ich już 19.

Zobacz także: Orzeł przechytrzył stado wron. Zaskakujący finał nagrania z USA
Autor: BJ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić