Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Wchodzisz i umierasz. Kapsuła Sarco zalegalizowana w Szwajcarii

141
Podziel się:

Szwajcaria zdecydowała się na zalegalizowanie kapsuły drukowanej w 3D firmy Sarco. Urządzenie pozwala na "odejście z godnością". Do śmierci dochodzi bezboleśnie.

Wchodzisz i umierasz. Kapsuła Sarco zalegalizowana w Szwajcarii
Sarco X (YouTube, Assisted Suicide Euthanasia Right to Die)

Wspomagana śmierć jest legalna w Szwajcarii od 1942 roku. Taka forma zakończenia życia zostaje umożliwiona, jeśli tylko nie jest ona motywowana korzyściami materialnymi.

Kapsuła Sarco została opracowana przez doktora Philipa Nitschke. Od 2018 roku znajdowała się w fazie rozwoju i przechodziła konieczne procesy certyfikacji. Teraz została dopuszczona do legalnego użytku w Szwajcarii. Będzie można z niej skorzystać od 2022 roku.

Jak odbywa się proces uśmiercania? Do wnętrza komory gwałtownie pompowany jest azot, co obniża zawartość tlenu. Najpierw osoba zasiadająca w urządzeniu traci przytomność, a później bezboleśnie umiera.

Kapsułą steruje się od wewnątrz. Można to czynić głosowo, a nawet ruchem gałek ocznych. Urządzenie może być dostarczone w dowolne miejsce na terenie Szwajcarii.

Ile będzie to kosztować? Sarco na razie o tym nie informuje. Przypomniano jednak, że w 2018 roku wydruk samochodu 3D kosztował 7500 dol. Tutaj wydatki mogą być zbliżone. Do kosztów wydruku kapsuły trzeba jeszcze dodać środki na zakup azotu.

Gdzie wspomagane samobójstwo jest dozwolone?

Wspomagane samobójstwo dopuszczono w Holandii, Szwajcarii, Belgii, Luksemburgu, Kanadzie czy Kolumbii, a także w niektórych stanach Stanów Zjednoczonych i w stanie Wiktoria w Australii. W większości miejsc jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadkach nieuleczalnych chorób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(141)
xzy
3 tyg. temu
Polacy nie potrzebują kapsuł, wystarczy, że dostaną się do szpitala a jeżeli to się nie uda, to jeszcze szybciej zejdą w domu
emanuel
6 miesięcy temu
Moim zdaniem jesteście za bardzo skoncentrowani na luksusie - im większy przepych tym bardziej szczęśliwi się wydajecie. To nie wróży nic dobrego.
pzt
6 miesięcy temu
skąd wziąć 7500$ i jeszcze azot
assss
6 miesięcy temu
Szwajcaria to jednak stan umysłu
dk. NOO
6 miesięcy temu
CZYŻBY SZWAJCARZY NIE SŁYSZELI O SZCZEPIENIACH?
Jfy
6 miesięcy temu
Wystarczy, że trafi w ręce tzw. demokratów, to po ludzkosci
Mjo
6 miesięcy temu
Są też kapsuły na długowieczność, ale o tym cicho nie.
emeryt
6 miesięcy temu
rząd pis-owców już dawno wspomaga polaków (bez)bolesną śmiercią pod respiratorem
Nemeczek
6 miesięcy temu
Ja poproszę. Nie mam odwagi sama, bo przeraża mnie ból
Mara
6 miesięcy temu
Bardzo dobry pomysł. Uważam, że takie kapsuły powinny być legalne, niektórzy ludzie, każdego dnia przeżywają niewyobrażalne cierpienie fizyczne, czy psychiczne, farmakologia często nie pomaga, nie wszyscy, ale niektóre tak bardzo cierpiące osoby, nie mają już sił walczyć, chcą odejść.
Taka prawda
6 miesięcy temu
Jaskolakowi z Bolecina by się przydała,wkoncu przestałby krasć
kostucha
6 miesięcy temu
Jako że jest to urządzenie innowacyjne, musi być jakiś ochotnik. Na ochotnika proponuję her Tuska. On taki chętny Unii Europejskiej!
8787
6 miesięcy temu
Będą na każdym rogu, jak budki telefoniczne dla tych co jakimś cudem szczypania przeżyli
kostucha
6 miesięcy temu
Już sobie wyobrażam hejt w Polsce i na świecie, gdyby PiS opracował takie coś! Wszyscy lewacy świata darliby mordy, że PiS chce wymordować wszystkich przeciwników politycznych! 😎
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić