Wchodzisz i umierasz. Kapsuła Sarco zalegalizowana w Szwajcarii

300

Szwajcaria zdecydowała się na zalegalizowanie kapsuły drukowanej w 3D firmy Sarco. Urządzenie pozwala na "odejście z godnością". Do śmierci dochodzi bezboleśnie.

Wchodzisz i umierasz. Kapsuła Sarco zalegalizowana w Szwajcarii
Sarco X (YouTube, Assisted Suicide Euthanasia Right to Die)

Wspomagana śmierć jest legalna w Szwajcarii od 1942 roku. Taka forma zakończenia życia zostaje umożliwiona, jeśli tylko nie jest ona motywowana korzyściami materialnymi.

Kapsuła Sarco została opracowana przez doktora Philipa Nitschke. Od 2018 roku znajdowała się w fazie rozwoju i przechodziła konieczne procesy certyfikacji. Teraz została dopuszczona do legalnego użytku w Szwajcarii. Będzie można z niej skorzystać od 2022 roku.

Jak odbywa się proces uśmiercania? Do wnętrza komory gwałtownie pompowany jest azot, co obniża zawartość tlenu. Najpierw osoba zasiadająca w urządzeniu traci przytomność, a później bezboleśnie umiera.

Kapsułą steruje się od wewnątrz. Można to czynić głosowo, a nawet ruchem gałek ocznych. Urządzenie może być dostarczone w dowolne miejsce na terenie Szwajcarii.

Ile będzie to kosztować? Sarco na razie o tym nie informuje. Przypomniano jednak, że w 2018 roku wydruk samochodu 3D kosztował 7500 dol. Tutaj wydatki mogą być zbliżone. Do kosztów wydruku kapsuły trzeba jeszcze dodać środki na zakup azotu.

Gdzie wspomagane samobójstwo jest dozwolone?

Wspomagane samobójstwo dopuszczono w Holandii, Szwajcarii, Belgii, Luksemburgu, Kanadzie czy Kolumbii, a także w niektórych stanach Stanów Zjednoczonych i w stanie Wiktoria w Australii. W większości miejsc jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadkach nieuleczalnych chorób.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić