Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|
aktualizacja

Samoloty nad lasem. Potężny pożar w Polsce

65
Podziel się:

Lasy Państwowe informują, że 12 maja na terenie Nadleśnictwa Grójec doszło do jednego z największych pożarów ostatnich lat. W akcji gaśniczej brały udział m.in. samoloty typu Dromader. Lasy Państwowe ostrzegają, że pogoda w Polsce sprzyja wysokiemu zagrożeniu pożarowemu na terenach leśnych.

Samoloty nad lasem. Potężny pożar w Polsce
Lasy Państwowe ostrzegają przed pożarami (Facebook)

Jak pokazuje mapa Instytutu Badawczego Leśnictwa opublikowana w czwartek po południu, w całej Polsce obowiązuje najwyższy poziom zagrożenia pożarowego. Jest on związany z brakiem opadów. Gleba jest przesuszona, a to przekłada się na wzrost zagrożenia pożarowego.

O zagrożeniu informują w mediach społecznościowych Lasy Państwowe. Każdego dnia dochodzi do pożarów lasów. Na szczęście dzięki szybkiemu systemowi ostrzegania większość z tych pożarów udaje się bardzo szybko ugasić, dzięki czemu nie rozprzestrzeniają się na rozległe obszary.

Nie w każdym przypadku udało się jednak szybko zażegnać niebezpieczeństwo. 12 maja na terenie Nadleśnictwa Grójec miał miejsce jeden z największych pożarów ostatnich lat.

Udział w akcji brali strażacy z jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 KM PSP m.st. Warszawy, a także dokonano zrzutów wody z powietrza, do czego wykorzystano nowoczesny śmigłowiec S-70i Black Hawk ze zbiornikiem na wodę typu Bambi Bucket. Strażacy, leśnicy, samochody gaśnicze, oraz piloci samolotów typu Dromader, walczyli z ogniem ze wszystkich sił, jednak ten nie dawał za wygraną - relacjonują Lasy Państwowe.

W sumie w akcji udział wzięło około 200 strażaków. Trzy samoloty typu Dromader, które wykonały 30 zrzutów wody, za każdym razem po 3 tysiące litrów. Policyjny Black Hawk dokonał z kolei 18 zrzutów po 2,5 tys. litrów.

Gwałtowna zmiana pogody

W piątek przez Polskę z północnego zachodu na południowy wschód przejedzie chłodny front niżowy. Jego centrum znad Bałtyku szybko przemieści się nad Białoruś. To oznacza gwałtowne burze, silny wiatr i ochłodzenie.

Zobacz także: Newsroom WP
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(65)
Gackowski
miesiąc temu
Karma wróciła, za rabunkowe wycinanie lasów!
Zakaz
miesiąc temu
Nie rozumiem, dlaczego w czasaach suszy nie wprowadza sie zakazu wchodzenia do lasu , do odwolania. A potem zdziwienie, ze sa pozary.
Keks
miesiąc temu
Tnijcie szybciej to nie będzie miało co płonąć i po problemie...
no niezle nie...
miesiąc temu
co zrobiliscie z rzekami? dlaczego rzeki są zamulone? nie da sie pogłębiarkami orać dna? dlaczego są prostowane? gdzie są tereny podmokłe i bagienne? melioracja po jakiego grzyba jest zrobiona? małe rzeczki po co są prostowane i betonowane? kto mądry stoi za zniszczeniem i wysuszeniem polski? z moze odstrzelać bobry ktore jeszcze probóją cokolwiek robić , kto odpowiada za to ze jedną z najwiekszych rzek w europie wisłe w okresie letnim mozna przejsc suchą stopą????
kalo
miesiąc temu
Teraz żałuję że nie wygrało PO bo Tusk nie właził by tak w ukraińską dupę .Polska już leży tylko czekać jak Putin zajmie Polskę a nato już wypięło dupę . Niszczyć Polskę w imię kraju który wymordował w bestialski sposób tysiące bezbronnych Polaków .Hańba Rząd Polski powinien iść pod trybunał za wpuszczenie 3000000 Ukraińców którzy mogli osiedlić się w centrum swojego kraju a nie w Polsce .
cas
miesiąc temu
To podziękowanie od Ukraińców za przyjęcie .któremuś za mało wypłacili i jest odwet
Jaman
miesiąc temu
Tak zwana ""ewakuacja"" z Azowstalu (jak to wciska upadlińska prymitywna propaganda), to po prostu kapitulacja i wszyscy poszli do ruskiej niewoli. Rannych oczywiście podleczą, nawet w USA skazanych najpierw leczą zanim posadzą na zelektryfikowane krzesełko :) Zwykli żołnierze być może pójdą na wymianę, ale degeneratów z Azowa czeka trybunał, no i dalej według zasług :)
Radykalny kat...
miesiąc temu
Tusk pod trybunal stanu !!!! Zafaidany klamca !!!!!
Radykalny kat...
miesiąc temu
Kara boska idzie nad Polske !!!!!
dobrazmiana
miesiąc temu
niech szyszce dadzą pośmiertne ordery najpierw korniki wycinki ciekawe gdzie i za ile sprzedali lasy teraz pożary
Mądry
miesiąc temu
Od wielu lat dążę do wprowadzenia zakazu posiadania środków wzniecających ogień i alkoholu w lesie i bezkarne urzędasy i politycy tego nie chcą!!! Muszą powstać SĄDY OBYWATELSKIE MOGĄCE KARAĆ PATOLI TWORZĄCYCH ZŁE DLA NARODÓW pRAWO!!!
zcx
miesiąc temu
W Polsce energetyka zastępuje paliwa kopalniane drewnem dlatego są takie wycinki.
zcx
miesiąc temu
HAHA A tak się cieszyliście że w Rosji się lasy palą i wybuchają pożary.
Lasy Państwow...
miesiąc temu
Ależ jesteście naiwni. Pojedźcie do lasu i zobaczcie co się dzieje. Polityka wycinki nie zmieniła się od dziesiątek lat. Co roku wycina się 50% rocznego przyrostu objętościowego. Zalesienie w Polsce rośnie nieprzerwanie od 70 lat. Nic się nie zmieniło. Ale PO obserwuje sondaże i czuje już powoli zapach koryta. Przygotowują grunt pod sprzedaż Niemcom Lasów Państwowych. Nie udało się poprzednio gdy w nocnym głosowaniu (nr 167 w dniu 2014-12-18 - posiedzenie 83) chcieli zmienić konstytucję aby było to możliwe. Teraz urobili Was mediami, żeby każdy myślał że PiS niszczy lasy dla zarobku. Łatwiej będzie potem wytłumaczyć otumanionemu społeczeństwu konieczność sprzedaży ich Niemcom. Tamci wytną w pień i powiedzą, że to PiS. A najwięksi internetowi krzykacze to spece od sytuacji wykreowanej w niemieckich mediach - lasu pewnie nie widzieli od 10 lat a o celowej uprawie lasu na drewno nawet nie słyszeli.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić