Satelita wykrył duże stężenie metanu nad Polską. Naukowcy podali źródło

933

Satelita Copernicus Sentinel-5P wykrył nad Polską smugę metanu, który jest o wiele groźniejszym gazem cieplarnianym od dwutlenku węgla. Naukowcy podali, co jest tego źródłem.

Satelita wykrył duże stężenie metanu nad Polską. Naukowcy podali źródło
Anomalie koncentracji metanu w latach 2018-2020. (ESA)

Metan jest gazem cieplarnianym emitowanym ze źródeł naturalnych, ale także generowanym przez działalność człowieka, w tym m.in. rolnictwo i produkcję paliw kopalnych. Metan jest 25 razy groźniejszym gazem cieplarnianym od dwutlenku węgla. Na podstawie zdjęć satelitarnych naukowcy wskazują, że spośród krajów UE największa emisja tego gazu jest w Polsce.

Największe stężenie tego gazu koncentruje się w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym na zachód od Krakowa. Przemysł wydobycia węgla w sposób znaczący przyczynia się do globalnej emisji metanu. W latach 2008–2017 ok. 33 proc. całej emisji metanu była związana z paliwami kopalnymi.

W podziemnych kopalniach węgla zazwyczaj stosuje się wielkoskalowe systemy wentylacyjne, które zapewniają dopływ świeżego powietrza pod ziemią w celu redukcji stężeń gazów, takich jak metan. Pomagają również regulować temperaturę, zapewniając bezpieczne warunki pracy - informuje portal geoforum.pl

"Metan pochodzący z powietrza wentylacyjnego" jest jednak ostatecznie uwalniany do atmosfery, działając w ten sposób jako źródło niezorganizowanego metanu.

Według Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska 10 największych kopalń węgla emitujących metan w Europie znajduje się w Polsce. Tylko w ciągu 2020 roku uwolniły one łącznie do atmosfery 282 300 ton tego gazu. Największe stężenie metanu w latach 2018-2020 koncentrowało się w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym.

Zobacz także: "Sankcje nie wystarczą". Specjalistka krytykuje działania NATO
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić