Sejm zdecydował. Poseł PiS powołany na Rzecznika Praw Obywatelskich

41

W czwartek w Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie wyboru kandydata na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Powołany został na to stanowisko poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Wybór ten musi jeszcze zatwierdzić Senat.

Sejm zdecydował. Poseł PiS powołany na Rzecznika Praw Obywatelskich
Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski został wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. (PAP, Leszek Szymański)

W czwartek 15 kwietnia posłowie po raz czwarty wybierali nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Posłowie mogli głosować na trzech kandydatów: Piotra Ikonowicza zgłoszonego przez Lewicę, Sławomira Patyrę zaproponowanego przez kluby Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Polskiej oraz posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego.

W sejmowym głosowaniu wzięło udział 452 posłów. Kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego poparło 240 posłów, sprzeciw zgłosiło 201, a 11 wstrzymało się od głosu. Zgodnie z przepisami wybrany kandydat musi być zaakceptowany przez Senat. Na wydanie decyzji ma 30 dni.

Posłowie już trzy razy próbowali wybrać następcę Adama Bodnara. Jego kadencja upłynęła we wrześniu ubiegłego roku. W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że "przepis, który pozwala pełnić obowiązki RPO po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją".

Zobacz także: Werdykt TK ws. Adama Bodnara. Prof. Ewa Łętowska wytknęła absurd
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić