Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Sensacja w Afryce! Takiego Odkrycia nie było od 100 lat

37
Podziel się:

Archeolodzy ogłosili odkrycie liczącego 3500 lat, zaginionego złotego miasta. Odkopano je w Luksorze w Egipcie. Miasto powstało za panowania faraona Amenhotepa III, który był dziadkiem słynnego władcy Tutanchamona!

Sensacja w Afryce! Takiego Odkrycia nie było od 100 lat
Odnalezione miasto (YouTube)

Archeolodzy ogłosili odkrycie 3500-letniego "zaginionego złotego miasta", które zostało zbudowane przez dziadka władcy Tutanchamona i może być najważniejszym znaleziskiem od czasu odkrycia okazałego grobowca tego faraona, prawie sto lat temu.

Masywna konstrukcja obejmuje drogi, osiedla, piekarnie, warsztaty, a nawet pochówki. Archeolodzy datowali miasto za pomocą hieroglifów znalezionych na ceramice i pieczęci króla Amenhotepa III na cegłach.

Osada, odkryta w południowym mieście Luksor, jest największym starożytnym miastem odkrytym w Egipcie i jest pełna dzielnic, ulic i systemów bezpieczeństwa. Została zbudowana przez króla Amenhotepa III, który rządził około 1390 roku p.n.e.

Jeden obszar w mieście to obszar administracyjny otoczony zygzakowatym murem z tylko jednym wejściem. Projekt działał jak system bezpieczeństwa, pozwalając mieszkańcom kontrolować wchodzenie i wychodzenie z zamkniętych obszarów.

Zdaniem ekspertów, jest to szczególne odkrycie

Wiele zagranicznych misji szukało tego miasta i nigdy go nie znalazło - mówi Zahi Hawass, egiptolog.
Odkrycie tego zaginionego miasta jest drugim najważniejszym odkryciem archeologicznym od czasu grobu Tutanchamona - powiedziała Betsy Brian, profesor egiptologii na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore w USA.

Archeolodzy odkopali dobrze zachowane miasto, które miało prawie kompletne ściany i pomieszczenia wypełnione narzędziami używanymi w życiu codziennym, a także pierścieniami, skarabeuszami, kolorowymi naczyniami ceramicznymi i cegłami z gliny z pieczęciami kartuszu Amenhotepa.

Ulice miasta są otoczone domami ... niektóre z ich murów mają nawet trzy metry wysokości - powiedział Hawass.
To kolejny dowód na intensywną działalność miasta polegającą na wytwarzaniu dekoracji zarówno do świątyń, jak i do grobowców - stwierdzili archeolodzy.

Miasto leży pomiędzy świątynią Ramzesa III w Medinet Habu i świątynią Amenhotepa III w Memnonie. Na północ od osady odkryto duży cmentarz, którego rozmiar nie został jeszcze ustalony.

Wykopaliska rozpoczęły się 7 miesięcy temu, ale mimo ogromnego sukcesu w postaci odkrycia miasta, archeolodzy zamierzają szukać dalej.

Misja oczekuje odkrycia nietkniętych grobowców wypełnionych skarbami - podano w oficjalnym oświadczeniu.

Wygląda więc na to, że ten rok będzie przełomowy pod względem starożytnych odkryć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
Odkrywca
rok temu
Ja też kiedyś odkryłem teściową w łóżku zamiast mojej żony i nikt i tym nie pisal
Wolf
rok temu
Niesamowite odkrycie gratulacje czekamy na kolejne znaleziska i grobowce pełne skarbów
Real
rok temu
Oni mają najwięcej zabytków ze wszystkich nacji i większość tego jeszcze pod ziemią. Tylko że może obecnie do nich przyjechać turysta zaszczepiony a taki będzie się słaniał na nogach bo trawił go będzie covid w czystej postaci :) Więc nikt do nich już nie przyjedzie w tej pandemii ! Więc odkopią to a następnie ich covid na chmurę przeniesie a piasek ponownie zasypie tobich państwo :) Taką mają przyszłość !
Azzim
rok temu
Może wreszcie znajdzie się ktoś odważny i udowodni coś, o czym już dawno wiadomo, ale skostniałe środowisko akademickie boi się wyjść ze swojej skorupy. Od początku pomagali nam Obcy.
Xyz
rok temu
Jakby zdjęcie przyciął o horyzont, to można byłoby sensację zrobić z odkrycia przez łazik życia na Marsie...
Pajppiptypajp
rok temu
Według tego artykułu to Amenhotep sam zbudował to miasto, cegiełka po cegiełce ulica po ulicy własnymi rękoma. Myślę raczej że był tym który polecił zbudować a nie Bobem budowniczym
Karambol
rok temu
Jak to jest odkopane to tu mi czołg jedzie! Przecież widać po horyzont, że to tam stało od dziada, pradziada. Każdy lokale się tam bawiły wychowanego.
baltazar
rok temu
Gdzie jest Wielki Labirynt? Dlaczego władze Egiptu i Hawass nie pozwalają go odkopać? Czego się boicie? Jak się okaże, że cywilizacja pochodzi z kosmosu to trudno i tak się kiedyś dowiemy.
Ktoś
rok temu
Kiedyś najechali,mordowali, podporzadkowali,potem zasypali. Teraz odkopali i mowia wow! sensacja!!! 😳
Adikszczecin
rok temu
Ciekawe że pokazują nam gruzowiska albo kości, ale ukrywają języki i technologie tamtejszych cywilizacji. To jest jakaś propaganda by udowodnić że nie ma życia pozaziemskiego i my zostaliśmy wybrani przez Boga by unowocześniać świat a od 5000 technologii poziom się nie zmienił tylko ułatwiają sposoby i metody tych technologii które odkopują w ziemii tak jak na wysypisku. Ostatnio pokazywali metody klonowania i kopiowania dna że zwierzęta kopiowania to zabawa w porównaniu do człowieka. Teoretycznie mogliby skopiować każdego wielkiego człowieka wykopanego na cmentarzu albo kogoś o kim się nic nie wie w ziemii na pustkowiu. i na końcu pozostaje liczenie czasu bo okazać się może że te osoby z podręczników i internetu to są przedstawiciele krajów i sekt zwycięskich i kontrolujących świat a reszta to wypełniacze dla propagandy że wszystko dla wszystkich i po równo. Mi się wydaje że to może być teraz średniowiecze okres ostatnich kilku lat Kazimierza Wielkiego ~~ 1370 albo i starożytność w okresie Kleopatry Cezara i Marka Antoniusza w okresie Rzymu, by ludzi nie wprowadzić do psychiatryków i na ulicę.
Zen
rok temu
Lepianki to możliwości techniczne fellachów. Tzw. archeolodzy próbują połączyć to odkrycie z piramidami 😃
Inga
rok temu
To odkrycie jest fantastyczne. Ale o czymś innym- władcy Egiptu budowali sobie niedostepne hrobowce- piramidy, żeby nikt im nie zakłócał spokoju, a nie po to,żeby teraz przez pychę współczesnych ludzi Ich wywlekać i przenosić w niby lepsze miejsce. To jest barbarzyństwo i arogancja. Ich miejsce jest tam, gdzie byli pochowani.
Rafal
rok temu
Historia Egiptu jest w jakims stopniu ukrywana przez część grona archeologów nie mówią prawdy o wszystkich znaleziskach i odkryciach np.trójkątny granitowy szczyt który powinien znaleźć się na szczycie wielkiej piramidy a nie zalegac w muzeum jak i czemu nic nie mowaia o wymazanej jednej lini dynastii Faraonów którzy z wyglądu przypominali dzisiejszych afrykanczykow .
Muzykant
rok temu
Cos ich nagle zabilo.wszystko zostawili i znikneli.moze jakas grypa.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić