Karolina Woźniak| 

Sensacyjne odkrycie. Odnalazła się ścieżka dźwiękowa do filmu "Janko muzykant"

7
Podziel się:

Film z 1930 roku "Janko muzykant" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego czeka na repremierę w dźwiękowej wersji. Oryginalna ścieżka dźwiękowa autorstwa Leona Schillera i Grzegorza Fitelberga odnalazła się we Włoszech.

Sensacyjne odkrycie. Odnalazła się ścieżka dźwiękowa do filmu "Janko muzykant"
Kadr z filmu "Janko muzykant" (Wikimedia Commons, Domena publiczna)

"Janko muzykant" to jeden z pierwszych wyprodukowanych w Polsce pełnometrażowych filmów dźwiękowych. Zdjęcia miały miejsce w Warszawie. Produkcję udźwiękowiono w Berlinie - informuje Filmoteka Narodowa. Muzykę zarejestrowano na płytach gramofonowych, które zaginęły po wojnie.

"Janko muzykant" pojawi się na wielkim ekranie z oryginalną ścieżką dźwiękową

Film, który oparty jest na powieści Henryka Sienkiewicza, znany jest w niepełnej, pozbawionej dźwięku wersji. Mimo że produkcja odbiegała od książki, to została pozytywnie odebrana.

Dzięki temu, że film zyskał rozgłos we Włoszech, w zbiorach kolekcjonera odnaleziono oryginalne zapisy ścieżki dźwiękowej. Zostały one sprowadzone już do Polski. Jak podaje Filmoteka Narodowa, to jedno z "najbardziej sensacyjnych odkryć dotyczących przedwojennego polskiego kina ostatnich lat".

Obecnie trwają prace nad przywróceniem produkcji oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Jak się okazuje, niedługo film będzie można pokazywać w oryginalnej wersji. Repremiera produkcji jest zaplanowana na kwiecień 2021 roku. To właśnie wtedy wypada Święto Kina Niemego, które jest organizowane przez FINA w kinie Iluzjon w Warszawie.

Zobacz także: Zobacz także: Odkryli 430 niewybuchów z II wojny światowej. Niezwykłe odkrycie imprezowiczów w powiecie żagańskim
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić