aktualizacja 

Siemoniak przekazał to oficjalnie. "Ponad 500 osób inwigilowanych Pegasusem"

Tomasz Siemoniak (minister koordynator służb specjalnych) na antenie TVN24 przekazał informacje nt. inwigilacji systemem Pegasus. - Nieco ponad 500 osób było inwigilowanych za pomocą systemu Pegasus - powiedział.

Siemoniak przekazał to oficjalnie. "Ponad 500 osób inwigilowanych Pegasusem"
Tomasz Siemoniak (PAP, Darek Delmanowicz)

Tomasz Siemoniak ogłosił, że ponad 500 osób było inwigilowanych przy użyciu systemu Pegasus. - Według tego, co przekazaliśmy ministrowi sprawiedliwości jako służby, nieco ponad 500 osób. Zobaczymy, w jaki sposób ujął tę informację minister sprawiedliwości, bo to on jest gospodarzem tego dokumentu - oznajmił w TVN24.

Tak formalnie ta informacja prokuratora generalnego dotyczy ubiegłego roku, ale postanowił w związku z nadzwyczajną sytuacją inwigilacyjną pokazać, jak to wyglądało też w poprzednich latach - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliardy z Unii. Pytamy, jak zmienił się Białystok. "Byliśmy Polską B"

Siemoniak był dopytywany, czy lista jest już kompletna. W odpowiedzi stwierdził, że raczej tak. Następnie podkreślił, że jest "zdecydowanie za dużo przypadków" nieuzasadnionego wykorzystywania systemu Pegasus.

Na pewno są przypadki uzasadnione, podejrzenie o terroryzm czy kwestie kontrwywiadowcze, z tym nie dyskutuje. (...) Po to powstał Pegasus, po to Izrael go wynalazł. Pokusa polityków, żeby go używać przeciw niewygodnym politykom, adwokatom była zbyt duża, stąd cofanie niektórym krajom licencji - kontynuował polityk.

Czym jest system Pegasus?

Pegasus to program służący do całkowitej inwigilacji smartfonów. Został stworzony przez izraelską firmę NSO Group. Oprogramowanie można zainstalować po kryjomu na telefonach z systemami iOS oraz Android.

Firma NSO Group twierdzi, że oprogramowanie dostarcza jedynie agencjom rządowym, jako technologię do przeciwdziałania terroryzmowi oraz przestępczości.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić